Slovenská politická aj verejná scéna prežíva veľmi turbulentné vzťahy. Naši politici sa medzi sebou hádajú ako azda ešte nikdy a ľudia sú, i vďaka nim, rozdelení na dva tábory. Nie však pre ich politické presvedčenie, ale preto, ako ich rozoštvali kvôli experimentálnym vakcínam.
Situácia, aká je teraz na Slovensku tu doteraz azda ešte nebola, a to ani za čias Vladimíra Mečiara. Vie to aj expremiérka a expolitička, ale tiež sociligička Iveta Radičová, ktorej slová na adresu súčasných politikov priniesol portál topky.sk. A vedzte, že nie sú rozhodne lichotivé, ba práve naopak.
Slováci prežívajú podľa Ivety Radičovej závratnú zmenu, na ktorú si musia v prvom rade zvyknúť. Keďže na ľudí dolieha čím ďalej tým viac neistôt, ako je zdravotná či ekonomická situácia, niet divu že v spoločnosti narastá hnev, nepokoj a agresivita. „Hľadáme totiž oporný bod, chceme vedieť, kde je pravda, niekomu dôverovať,“ povedala Radičová v relácii Ide o pravdu. S týmto problémom sa, podľa nej, však musia vysporiadať aj v iných krajinách. Je to aj tým, že zrejme nikdy doteraz sme neboli obkolesení toľkými protichodnými informáciami, ako tomu je teraz. Aj preto hľadať pravdu v tom množstve informácií je najťažšou úlohou, s ktorou sa budeme musieť popasovať. „Svetu vládnu informácie. Už to nie je tak, že protestujem za svoj názor, ale protesty sa radikálne zmenili svojou povahou.
„Už to nie je o presadení sa, ale o likvidácii či umlčaní tých iných,“ myslí si expremiérka, podľa ktorej ide o mimoriadne nebezpečný a zásadný posun. Veľmi vážnym zdrojom napätia je aj to, že sociálno-ekonomická situácia nie je priaznivá už 12 rokov. Radičová načrtla aj ďalší vážny problém. „Nemôžeme sa vyhrážať policajtovi, nech im zahynú deti. To je neprípustné. V slušnej spoločnosti je útok na deti a rodinu niečo, čo v každodennom správaní sa ľudia odsúdia,“ povedala Radičová, ktorá tým zareagovala na viaceré protesty, kde antivaxeri a odmietači rúšok či vládnych opatrení nadávali policajtom a vyhrážali sa im aj tým, že im zomrú deti.
Radičová sa v diskusnej relácii dotkla aj atmosféry v našej politike. Všade vo svete je podľa nej bežné, ak opozícia hľadá chyby v koalícii a vláde a tie potom zneužívajú ako jej slabosť. Vo vyspelých krajinách je však normálne, ak sa vo vážnej situácii, akou je napríklad pandémia, spojí koalícia s opozíciou za dobro veci. U nás to tak ale nie je, pretože kým z prostredia koalície je vidieť masívnu kampaň za očkovanie, u opozície to je naopak. „Sme, žiaľ, veľmi špecifická krajina. Vo vyspelých krajinách zneužívajú vážne témy vo svoj prospej len extrémistické politické subjekty a nie strany v takzvanom hlavnom prúde. U nás sa tak prezentuje napríklad Smer,“ skonštatovala Radičová, podľa ktorej práve jej predstavitelia na dennom poriadku prilievajú olej do ohňa namiesto toho, aby vášne upokojovali.
Ďalším vážnym problémom u nás podľa Radičovej je to, že aj keď sa teraz riešia viaceré potrebné reformy, koalícia pri ich presadzovaní nie je jednotná. Ide napríklad o reformu zdravotníctva, súdnej mapy, či národných parkov, pričom všetky narážajú na kritiku a odmietanie podpory zo strany Borisa Kollára a jeho poslancov. „Zodpovednosť politikov je zásadná, a takto to ďalej už nemôže ísť,“ myslí si Radičová, ktorá kriticky zhodnotila aj koaličné rozpory. „Koalícia je de facto rozbitá. Majú ústavnú väčšinu, ale rátajú hlasy na prijatie obyčajného zákona. Jediná možnosť je schváliť ich bez Borisa Kollára,“ prízvukuje expremiérka, ktorá si vie len ťažko predstaviť vládnutie s Borisom Kollárom. „Nie sme normálna krajina. November 89 sme nevyužili dostatočne. Stále potrebujeme padnúť na nos, aby sme sa spamätali“ povedala smutne na záver Iveta Radičová.