Juraj Draxler, aktivista a exminister školstva sa na svojom facebookovom profile vyjadril k príjmom Slovákov. Zistil, že príjmy Slovákov rástli po roku 2000 najpomalšie v regióne.
Spolu so Slovincami mali Slováci najpomalší rast platov. Avšak Slovinci ho majú výrazne vyššie. Porovnávali sa štáty, ako sú Česko, Maďarsko, Poľsko, Lotyšsko, Litva a Estónsko. V pobaltských štátoch rástli mzdy najrýchlejšie.
Centrum pre verejnú politiku (CVP) začne podľa neho zverejňovať nové štúdie. Väčšina štúdií bude dosť technická a nie veľmi jednoduchá na čítanie pre ne-ekonómov. „Ak ale máte úprimný záujem o verejnú politiku a určité technické znalosti, začnite, prosím, web CVP sledovať pre podrobné štúdie hospodárskej, vednej, vzdelávacej, infraštruktúrnej a mnohých ďalších politík,“ odporúča Draxler.
Politika nie je o rečnení
Podľa neho politika neznamená rečniť, ale starať sa o infraštruktúrny rozvoj, vzdelávanie, dobré fungovanie nemocníc atď. Teda vedieť, čo sa presne v hospodárstve či spoločnosti deje, aké sú možnosti vlády podniknúť (alebo nepodniknúť) konkrétne kroky.
Dlhodobo zaostávame
Údaje, ktoré už dnes zverejňuje CVP, ukazujú:
- Napriek rečiam o „tatranskom tigrovi“ zarábame v čistom väčšinou dokonca menej, ako občania v iných postkomunistických krajinách.
- Máme nízke aj iné príjmy, napríklad rodinné prídavky, ktoré sú jedny z najnižších.
- Zaostávame za západom. Kým človek s príjmom na úrovni polovice priemerného príjmu má v Rakúsku v čistom 1644 eur mesačne, na Slovensku je to iba 457 eur.
CVP potrvrdilo to, čo ľudia dlhodobo pociťujú. A to ešte nemáme prieskumy v čase epidémie. Koalícia namiesto toho rieši hodnotové témy a výstavu v Dubaji.