Odkedy im Bielorusko prestalo brániť v ceste, do Poľska prichádza čoraz viac migrantov a utečencov. Teraz ich chcú nemeckí aktivisti dostať z poľsko-bieloruskej hranice priamo do Nemecka, píše nemecký portál epochtimes.de.
Aktivisti z Nemecka chcú na budúci týždeň autobusom previezť žiadateľov o azyl z Poľska do Nemecka.
Autobus iniciatív „Seebrücke Deutschland“ a „LeaveNoOneBehind“ má v pondelok priviezť aj humanitárnu pomoc pre utečencov v blízkosti poľsko-bieloruských hraníc, oznámili organizátori.
„Požiadali sme ministerstvo vnútra, aby autobus dostal špeciálne povolenie na bezpečnú cestu do Nemecka ako prejav európskej solidarity," - informovala iniciatíva „Seebrücke“, ktorá sa venuje záchrane utečencov na lodiach v Stredozemnom mori. Ako aktivisti oznámili, žiadosť v tomto zmysle zaslali nemeckému spolkovému ministerstvu vnútra ešte vo štvrtok.
„Neoprávnená preprava a prípadný neoprávnený vstup môžu mať trestnoprávne následky," - odpovedal hovorca nemeckého ministerstva vnútra Steve Alter na otázku, či aktivisti môžu očakávať povolenie.
„Oznámenie takejto akcie na tom nič nemení," - povedal pre Deutsche Presse-Agentur. Dodal tiež, že sa neuvažuje o programe prijímania osôb z Bieloruska.
Dodal, že nemecká vláda má tiež záujem na tom, aby sa dodržiavali dublinské pravidlá, ktoré určujú, v ktorom členskom štáte EÚ musí osoba žiadajúca o ochranu podať svoju žiadosť o azyl.
V reakcii na sankcie EÚ bieloruský líder Alexandr Lukašenko na jar vyhlásil, že už nebude brániť migrantom a utečencom cestovať do Európskej únie.
EÚ ho obviňuje z pašovania ľudí z krízových oblastí. Poľsko, Litva a Lotyšsko posilňujú svoje vonkajšie hranice EÚ s Bieloruskom. Napriek tomu v súčasnosti prechádza do Nemecka mnoho ľudí.
V októbri polícia zaregistrovala 5 285 neoprávnených vstupov do pohraničnej oblasti z Bieloruska Za prvé štyri novembrové dni sa podľa polície zaznamenalo ďalších 572 neoprávnených vstupov cudzincov, ktorí cestovali cez Bielorusko.
Kontroly na vnútorných hraniciach EÚ sa v skutočnosti nepredpokladajú. Existujú však výnimky, ktoré využíva Nemecko a niektoré ďalšie štáty. Nemecká polícia napríklad od jesene 2015 vykonáva kontroly na hraniciach s Rakúskom, ale nie plošne.
Na nemecko-rakúskej hranici bolo napriek stacionárnym kontrolám v poslednom čase zistených podstatne menej neoprávnených vstupov ako v pohraničnej oblasti s Poľskom.
Väčšinu osôb prichádzajúcich cez Bielorusko a Poľsko tvoria ľudia z Iraku, Sýrie, Afganistanu a Iránu. Poľská pohraničná oblasť s Bieloruskom bola vyhlásená za zakázanú zónu. Novinári a humanitárni pracovníci majú vstup zakázaný, uzatvára nemecký portál epochtimes.de.
(Medzititulky red. HD.)