Ide o doteraz najrozsiahlejšiu štúdiu svojho druhu. Vedci z Oxfordskej univerzity zistili, akú daň si pandémia koronavírusu vyžiadala v 37 krajinách, píše nemecký Stern.
Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore si pandémia koronavírusu vyžiadala už viac ako päť miliónov obetí na celom svete. Výskumníci pod vedením Oxfordskej univerzity v štúdii, ktorú uverejnili vo vedeckom časopise "British Medical Journal" (BMJ), vypočítali, čo to znamená z hľadiska „straty“ dĺžky života. Podľa štúdie len v roku 2020, ktorý bol poznačený celosvetovým šírením koronavírusu, prišlo ľudstvo o 28 miliónov rokov života.
Ako uvádza denník Washington Post, medzinárodná štúdia skúmala vývoj priemernej dĺžky života v 37 bohatších krajinách, pre ktoré boli podľa výskumníkov k dispozícii spoľahlivé údaje. Skúmali tiež „stratené roky“ života, čo je ukazovateľ, ktorý meria rozsah predčasnej úmrtnosti porovnaním veku zosnulých s ich očakávanou dĺžkou života.
Autori štúdie vysvetlili, že takýto spôsob výpočtu vplyvu pandémie je presnejší ako napríklad nadmerný počet úmrtí, pri ktorom sa nerozlišuje medzi úmrtím 17-ročného a 70-ročného človeka.
Výskumníci použili ako referenčnú hodnotu pre svoju štúdiu priemernú dĺžku života v rokoch 2005 až 2019. Podľa britského denníka Guardian je táto štúdia doteraz najpodrobnejším hodnotením vplyvu COVIDu-19 na ľudstvo.
Hoci sa zistilo, že priemerná dĺžka života sa vo väčšine krajín výrazne znížila, počet rokov „stratených“ v dôsledku predčasných úmrtí stúpol. Skutočný počet úmrtí bol podľa nich pravdepodobne ešte vyšší, keďže väčšina krajín v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike sa do štúdie nezahrnula kvôli nedostatku údajov, dodáva Stern.
(Medzititulky red. HD.)