Lekár a analytik Juraj Mesík sa na svojom facebookovom profile vrátil k svojmu pobytu v nemocnici. Chcel tak objasniť okolnosti jeho hospitalizácie, keďže sa šírili o tom rôzne fámy. Vraj mu tam zachraňovali život. V súvislosti s diskutovanou reformou nemocníc je tento jeho príspevok zaujímavým námetom.
Mesík nastúpil do nemocnice v utorok 19. 10 po vlastných a bez akýchkoľvek zdravotných problémov. Išiel na odber krvi a moču. Bol to ôsmy deň hladovky. Už asi niekoľko mesiacov pozoroval nepravidelnosť srdcového rytmu. Lekárka mu spravila EKG. Po jeho vyhodnotení dospela k záveru, že by mohlo ísť o rizikový stav a poslala ho do nemocnice.
V nemocnici mu sledovali EKG, dali mu urobiť RTG srdca, echokardiografické vyšetrenie, odbery krvi a navrhli mu hospitalizáciu na tamojšom internom oddelení. Tam pobudol do piatku 22. 10. Počas tých štyroch dní mu nasadili liečivá na srdcový rytmus a sledovali ich účinok.
V niečom sú nemocnice dobré, v niečo zaostávajú
Mesík si priniesol z nemocnice niekoľko postrehov: „Bývanie v izbe so 6 lôžkami má trochu nádych spred 40 rokov. Personálu, najmä sestričkám a sanitárkam patrí za ich prácu vďaka: robia čo môžu a to za mizernú odmenu. Lekárky, zväčša prekvapujúco mladé ženy, boli rovnako zdvorilé, vecné a profesionálne. Len jedna staršia inak sympatická lekárka si rypla do toho, že som neprijal vírusovú mRNA. Keď som jej ponúkol hlbšiu debatu na túto tému, viac sa k nej nevrátila. Podobne som inému lekárovi na jeho dotaz stručne vysvetlil dôvody mojej hladovky, opäť bez toho aby sme šli hlbšie. Na hlbšie debaty o zložitejších témach nemajú čas – v horšom prípade záujem.
Stravovanie počas hospitalizácie neprospieva zdraviu
Stravovanie v nemocnici bolo ako spred 40 a viac rokmi: napriek všetkému čo dnes vieme o zdravej výžive som za 4 dni nevidel jediný kúsok čerstvého ovocia alebo zeleniny. Neviem či je to otázka peňazí, korupcie alebo skostnatenosti systému. V každom prípade dlhšia hospitalizácia znamená nevyhnutné zhoršenie výživy každého pacienta, ktorý sa o svoju výživu stará. Podobne žiadne vitamíny – ani C, ani D, pandémia-nepandémia. Mimochodom, ani pri vyšetrení krvi v nemocnici mi hladinu vitamínu D nestanovili (aspoň v prepúšťacej správe o nej nie je zmienka). Opäť – dlhšia hospitalizácia znamená rýchlu cestu k nedostatku vitamínov so všetkými rizikami, ktoré to – napríklad v dobe covidu, ale aj inokedy - prináša.
Postele sú už mechanicky polohovateľné – jeden ťažko obézny pacient mal dokonca elektricky polohovateľnú posteľ. (...) Možnosti pohybu na oddelení minimálne až žiadne: Našťastie má táto nemocnica po troch stranách obvodu budovy súvislý balkón, na ktorý je výstup z každej izby: vďaka tomu sa dalo aspoň prechádzať po balkóne. (...) Inak na oddelení žiadne rotopedy či iné jednoduché zariadenia na udržanie mobility a fyzickej kondície pacientov. Pri dlhšej hospitalizácii je teda možné, že prídete ako plne mobilný pacient – a odídete ako pololežiak s atrofovaným svalstvom.
Ani zdravý spánok nie je možný
Možnosti kvalitného spánku na izbe so 6 pacientmi sú prakticky nulové. V mojom prípade prvé dve noci veľkú časť nocí vzdychali dvaja pacienti so silnými bolesťami, tretiu nám na práve uvoľnené lôžko pridali pacienta s halucináciami, ktorý mal predstavu, že ho niekto uniesol a zviazal a krikom sa domáhal oslobodenia, príchodu polície atď. (...) K tomuto všetkému každé ráno v skorých hodinách, keď po viac-menej prebdenej noci konečne možno zaspíte - sa na izby dovalia sestričky a všetkých zobudia: robia sa odbery. Potom sa až do raňajok o 8:00 nič nedeje – ale už ste zobudený.“
Mesík uznáva, že vás v nemocnici poliečia alebo vyliečia. No ak niekto v nej pobudne dlhšie, mizerná výživa, nedostatok vitamínov, nedostatok pohybu a spánkový deficit podlomia vaše ostatné zdravie, teda nemocnice si tak vyrábajú ďalších pacientov.
Embólia po vakcíne
Mesík nezostal nič dlžný svojej povesti odmietača vakcín. Spomenul prípad 35-ročného pacienta, ktorý bol hospitalizovaný pre embóliu pľúc z rozsiahlej trombózy ciev. Pľúcne embólie sú u mladých zriedkavé. Tak sa ho opýtal, či je očkovaný. Bol. A dva mesiace po druhej dávke sa ocitol v nemocnici. O súvise medzi mRNA a embóliou s ním nikto nehovoril. „Veď nakoniec načo aj sa v tom rýpať – pacientovi tým lekár už nepomôže a sebe len môžete spôsobiť problémy...“ ukončil Mesík.