Vládou vymenovaná komisia dospela k záveru, že Švédsko postupovalo pri riešení pandémie koronavírusu "pomaly" a "nedostatočne", píše de.euronews.com.
V priebežnej správe komisia kritizuje reakciu švédskej vlády na výskyt koronavírusu a opatrenia prijaté na jeho potlačenie. "Švédsko sa pri riešení pandémie vyznačovalo oneskoreniami," uviedla komisia. "Ochranné opatrenia prijaté na začiatku neboli dostatočné na zastavenie, alebo dokonca výrazné obmedzenie šírenia infekcie v krajine."
V správe sa napríklad uvádza, že švédskemu ministerstvu sociálnych vecí trvalo viac ako šesť týždňov, kým zabezpečilo vybavenie zdravotníckych pracovníkov osobnými ochrannými pomôckami.
Dá sa predpokladať, že šírenie infekcie v marci 2020 bolo oveľa dramatickejšie, než uvádzali údaje, ktoré v tom čase poskytli úrady, uvádza sa ďalej v priebežnej správe.
Komisia tiež kritizovala počiatočné váhanie pri sledovaní nákazy. "Komisia sa domnieva, že (...) oneskorené sledovanie nákazy sťažilo boj proti pandémii.“ S testovaním na COVID-19 sa začalo príliš neskoro. Komisia tiež označila za "zlyhanie", že Švédsko do septembra nedosiahlo svoj cieľ z apríla 2020, ktorým bolo 100 000 testov COVID-19 týždenne.
Podľa komisie sa zákony na prísnejšie opatrenia prijali veľmi neskoro. "Už počas prvej vlny malo byť jasné, že zákony sú nedostatočné."
V správe sa ďalej uvádza, že záchranári museli prevziať "extrémne bremeno" prípravy a prispôsobenia sa pandémii.
Pripravenosť krajiny na zdravotnú krízu bola podľa komisie "nedostatočná". Na rozdiel od väčšiny európskych krajín Švédsko počas prvej vlny nákazy nezaviedlo lockdown a neprijalo takmer žiadne opatrenia.
Po kritike švédska vláda síce na jeseň 2020 zaviedla obmedzenia, ale v menšej miere ako vo väčšine ostatných členských štátov EÚ.
Počas celého obdobia sa úrady väčšinou spoliehali na dobrovoľné odporúčania týkajúce sa pravidiel správania, ako napríklad dodržiavanie vzdialeností a nosenie rúšok. Obchody, školy a mnohé verejné priestory zostali otvorené.
Vládou menovaná komisia tiež priznala, väčšina sa rozhodla pre inú stratégiu proti COVDu-19. Konečné zhodnotenie komisia predloží v záverečnej správe vo februári 2022.
Ešte vlani v decembri už komisia predložila prvú správu o situácii v domovoch dôchodcov. Poukázala v nej na mnohé chybné rozhodnutia.
Vo Švédsku zomrelo na koronavírus viac ako 15 000 ľudí, čo je v prepočte na obyvateľa oveľa viac ako v iných škandinávskych krajinách, konštatuje na záver de.euronews.com.
(Medzititulky red. HD.)