Boris Kollár hasil osud hlinikárne "od macochy" v Žiari, hrozí jej odstavenie
30 | 09 | 2021 I Ivan Brožík

Slovalco v Žiari nad Hronom musí utlmovať výrobu. Odstavuje ďalšie pece. Ide o dôsledok neprimerane vysokého rastu cien silovej elektriny, rekordných cien emisných povoleniek. Aj nedostatočných kompenzácií zo strany štátu prostredníctvom Environmentálneho fondu.


Situáciu v spoločnosti si bol dať na mieste vysvetliť  predseda Národnej rady SR Boris Kollár. S vedením spoločnosti a zástupcami lokálnej samosprávy diskutoval o udržateľných riešeniach tejto situácie.
Neúnosne drahé vstupy

Len za posledný rok vzrástla cena povoleniek radikálne, takmer o 100 percent.  Ďalším problémom je ale aj skutočnosť, že podobným tempom dnes rastie aj cena elektriny, do ktorej sa náklady na povolenky premietajú. Na účely kompenzácie týchto vysokých cien elektriny majú slúžiť práve príjmy z predaja emisných povoleniek. Tie sa však u nás na kompenzáciu priemyslu využívajú len v malej miere, niekoľkonásobne nižšie ako v Českej republike, Nemecku, Francúzsku, Nórsku či Slovinsku.

Poslankyňa Laššáková vyzvala nemožnú ministerku Milanovú, aby odstúpila kvôli Múzeu SNP
30 | 09 | 2021 | TASR

Osud, ktorý čaká viacerých

„Podobnej situácii môžu čeliť aj ďalšie slovenské priemyselné firmy, ktoré môžu hrozbu straty svojej konkurencieschopnosti riešiť presunom výroby do iných krajín, alebo závody zavrú,“ zdôraznil Boris Kollár.  „Ohrozených tak môže byť oveľa viac pracovných miest a straty spojené so zánikom dlhoročných výrobcov bude štát počítať v stovkách miliónov eur,“ doplnil.
Hlinikáreň od "macochy"

"Najdôležitejším faktorom, ktorý určuje konkurencieschopnosť hliníka, je cena elektrickej energie, ktorá predstavuje 40 – 60 percent výrobných nákladov. Slovalco tak dnes stráca svoju konkurencieschopnosť nielen voči ázijským výrobcom, ale aj na európskom trhu, hlavne voči krajinám, ktoré svojich výrobcov kompenzujú. Všetky ostatné hlinikárne v Európe môžu rátať s oveľa vyššou podporou.

Súčasná miera kompenzácií na Slovensku dosahuje len dve percentá z príjmov emisných povoleniek oproti európskemu priemeru, ktorý je na úrovni až 18percent.
Ohrozených je až 2500 pracovných miest

Spoločnosti Slovalco dnes hrozí reálne ukončenie výroby, ku ktorému by vedenie muselo pristúpiť už v priebehu budúceho roka. Znamenalo by to stratu päťsto priamych a ďalších približne 2000 nadväzujúcich pracovných miest.

Slovalco má 226 pecí, z ktorých je momentálne 14 už odstavených a ďalších 11 sa k nim pridá v týchto dňoch.

Ak by zvýšenú cenu elektrickej energie Slovalcu vykompenzoval štát, k „čiernemu scenáru“ by nemuselo prísť.

Podnikatelia sa nevzdávajú: Reštaurácií máme u nás ešte viac ako pred pandémiou!
Pandémia koronavírusu asi najťažšie zasiahla gastro prevádzky. Mnohé reštaurácie situáciu nezvládli a ukončili svoj biznis. No s postupným uvoľňovaním opatrení sa na Slovensku vzniklo dvakrát viac podnikov, ako ich zaniklo, informuje... Čítať ďalej
30 | 09 | 2021 | Diana Zaťková