270 miliónov ľudí je v dôsledku obmedzení hospodárskej činnosti na pokraji vyhladovania
Počet ludí, ktorí zomreli od hladu sa vo svete za posledných 12 „pandemických“ mesiacov zvýšil šesťnásobne. Informovala o tom medzinárodná organizácia na boj proti chudobe Oxfam. Viac ako 155 miliónov ľudí na svete teraz nemá prístup k dostatočnému množstvu potravín (o 20 miliónov viac ako v roku 2020).
Podľa Oxfamu úroveň podvýživy vo svete naďalej rastie. Počet ľudí, ktorí umreli od hladu za posledných 12 mesiacov, výrazne prevyšuje počet úmrtí na vírus COVID-19.
Šéf Svetového potravinového programu OSN David Beasley (USA) vlani informoval, že 270 miliónov ľudí je v dôsledku obmedzení hospodárskej činnosti na pokraji vyhladovania. "Budúci rok môže vo svete vypuknúť humanitárna katastrofa bezprecedentných rozmerov’’, vyhlásil Beasley na Valnom zhromaždení OSN. - 2021 rok bude pravdepodobne rokom najhoršej humanitárnej krízy od založenia OSN pred 75 rokmi. Nemôžeme pomôcť každému, preto si musíme nastaviť priority. <...> Desiatkam krajín klope hladomor na dvere“.
A v rozhovore pre TASS (august 2020) to Američan povedal priamo: svetu hrozí hladomor „biblických rozmerov“.
Názor Helen Buyniski
Rodičia si môžu myslieť, že robia svojim deťom láskavosť tým, že ich nechajú uzavreté v bubline. Oblievajú ich hektolitrami dezinfekčného prostriedku s rúškami na tvárach. No ľudia potrebujú aj patogény, aby sme fungovali....
Čítať ďalej
20 | 07 | 2021
|
Diana Zaťková
Ceny potravín po celom svete rýchlo rastú. Dosiahli už desaťročné maximum, uvádza Oxfam. „Krajiny s najvyššou mierou podvýživy“, hovorí Abby Maxman, prezidentka a výkonná riaditeľka spoločnosti Oxfam America, sú Afganistan, Etiópia, Južný Sudán, Sýria a Jemen. Problémy so zabezpečením potravín začali mať aj v takých krajinách ako India, Južná Afrika a Brazília...“
Od marca 2020 do júna 2021 sa index cien potravín FAO zvýšil o 31 percentuálnych bodov. Nárast cien základných potravín je badateľný v supermarketoch aj na trhoviskách na celom svete: napríklad Juhoafričania musia teraz minúť asi o 30% viac na paradajky, rastlinné oleje a strukoviny ako pred rokom. V Brazílii sa ľudia sťažujú na rast cien hovädzieho a kuracieho mäsa a ryže. Podstatne zdražela aj tradičná indická fazuľová polievka dal.
Aj nemecký Spiegel straší: „Ceny potravín prudko vzrástli... Jeden z najdôležitejších cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja - ukončit hlad do roku 2030 - sa oddialil ešte viac.“ To isté tvrdí aj ekonomický analytik MMF Erwin Prifty: „Podľa analýzy by sa na celom svete v roku 2020 mohol počet ľudí trpiacich podvýživou alebo hladom zvýšiť o 60 miliónov Podľa iných odhadov - o 130 miliónov.“
V USA hladujú tiež. Podľa tvrdenia kanálu ABC News bolo v dôsledku paniky a všetkých perturbácií v minulom roku bez jedla asi 50 miliónov Američanov. 778 000 pracovníkov si podalo nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti; celkový počet poberateľov takýchto dávok presahuje v USA 20 miliónov. Potravinové banky v celej krajine zaznamenávajú prudký nárast dopytu po svojich službách. Rady na bezplatné jedlo sa k výdajným miestam niekedy tiahnu aj kilometre. Organizácia Feeding America predpovedá, že počet hladujúcich v Spojených štátoch sa v blízkej budúcnosti zvýši o ďalších 35 miliónov.
A na tomto absolútne škandalóznom pozadi uvediem ešte dve čísla: 1) celkové vojenské výdavky všetkých krajín sveta v roku 2020 naďalej rástli a dosiahli 1,93 bilióna dolárov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2019 nárast o 130 miliárd; 2) majetok 10 najbohatších ľudí sveta v „pandemickom“ 2020 roku vzrástol o 413 miliárd dolárov. Títo ľudia žijú ešte lepšie. Prírastok ich bohatstva za rok prevyšuje odhad OSN, ktorý sa týka nákladov na všetku humanitárnu pomoc potrebnú na prevenciu podvýživy a hladu na planéte, až 11-násobne.