Komentár Alexandra Dugina (Tsargrad.tv)
Rusko a Čína sú spoločne viac než rovnocenným súperom USA a NATO. Na pozadí „covid divadla“ hrajú mocnosti „Veľkú hru“.
USA už podľa všetkého stratili úlohu
Hlavným obsahom modernej medzinárodnej politiky je zložitý prechod od celosvetovej vlády USA, ktorá vznikla v 90. rokoch minulého storočia rozpadom Sovietskeho zväzu, k „viacerým“ hráčom. Proces trvá už viac ako 20 rokov. Počnúc útokom na Dvojičky v New Yorku.
Putinove reformy vrátili Rusku krok za krokom stratenú silu. A ruský, teda „euroázijský svetový pól“ začal získavať viditeľné črty.
Lenže. K tomu, aby bolo Rusko USA rovnocenným partnerom, podobne ako Sovietsky zväz, ešte „čosi“ chýba. Zrútenie ZSSR a strata polovice územia a počtu obyvateľov kedysi zjednoteného štátu, sa muselo zákonite prejaviť na sile „nového“ Ruska.
Preto Čína. S využitím
Kedykoľvek Západ požadoval politické reformy, Čína reagovala mimoriadne tvrdo. A tým si upevnila svoju pozíciu.
Úlohy Ruska a Číny sú vo vznikajúcej „viacpolarite“ jasne rozdelené. Rusko sa javí ako vojenská mocnosť a dodávateľ energetických zdrojov.
Preto je dnes Rusko silným hráčom. Vďaka armáde, nezávislej zahraničnej politike a kontrole významného podielu svetových energetických zdrojov. To je to, za čo Rusko
Čína z hľadiska vojenskej stratégie stále výrazne zaostáva za USA i Ruskom. Ale v ekonomike a v oblasti financií sa naopak sebavedome stala druhou ekonomikou na svete. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa čoskoro stane prvou. To znamená, že postavenie nezávislého pólu v čínskom prípade spočíva na ekonomickej sile.
Jednotlivo sú Rusko aj Čína stále slabšie než USA a krajiny NATO dokopy. Ale spolu im už dokážu konkurovať.
A odtiaľ pochádza protiruská a protičínska hystéria v USA i EÚ. „Pánom sveta“ sa situácia pomaly vymyká spod kontroly. Musí to byť bolestivé. A ťažko sa s tým učí žiť. To vysvetľuje rastúce napätie v medzinárodných vzťahoch.
A túto novú situáciu už neovplyvní ktorýkoľvek prezident USA. Či už realista Donald Trump alebo liberálny globalista Joe Biden. Chod dejín a nevyhnutný prechod od jedného svetového policajta v podobe USA do novej „trojčlenky“ to už ťažko zastaví.
Až tu však začína ozajstná zábava. Neochota uznať potrebu niekoľkých centier moci zo strany USA a ich „pánov“ vedie nevyhnutne k celosvetovému konfliktu.
Pokiaľ budú Rusko a Čína silné, všetko sa obmedzí na šarvátky miestneho pohraničného významu. Každá „globálnejšia“ chyba oboch „nových“ svetových policajtov ale môže mať osudové následky pre celkovú rovnováhu.
Je v záujme Ruska aj Číny pokračovať v budovaní sveta, kde je moc sústredená na viacerých miestach. Teda nielen na novej „trojčlenke“ krajín USA-Rusko-Čína.
Rusko a Čína musia aj vo vlastnom záujme podporovať vznik nových pólov sily. A to v Indii, islamskom svete, Latinskej Amerike, Afrike a priznajme si i Európe. Tej jednoducho treba bohužiaľ znova pomôcť „oslobodiť“. Tentoraz od závislosti od
Dnes nejde o opakovanie niekdajšej „Veľkej hry“ medzi Britským impériom a Ruskom v 19. a na začiatku 20. storočia. Toto je oveľa väčšia hra. Toto je hra o celý svet.
A nič na tom nemení ani skutočnosť, že ju pre covid hystériu vníma len málokto. Človek je totiž vystrašený „vražedným“ koronavírusom.