Zintenzívnili sa snahy o prepustenie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea z väznice Belmarsh vo Veľkej Británii. Jeho prepustenie požaduje aj osobitný spravodajca OSN pre mučenie, informuje portál RT.
Assangeova snúbenica Stella Morrisová, primátorka Ženevy Frederique Perlerová a osobitný spravodajca OSN pre problematiku mučenia Nils Melzer vyzvali v piatok na prepustenie novinára Juliana Assangea. Taktiež požadujú ukončenie amerických súdnych konaní, ktoré sú spojené s jeho vydaním.
Melzer tiež slúži ako predseda švajčiarskeho výboru pre ľudské práva na Ženevskej akadémii. Expert OSN označil Assangeovo uväznenie za „jeden z najväčších súdnych škandálov v histórii“. Hovoril tak o zakladateľovi WikiLeaks, ako aj informátorovi Edwardovi Snowdenovi.
"Je to príbeh muža, ktorý je v našej časti sveta prenasledovaný za to, že povedal pravdu," uviedol Melzer. "Odhalil vojnové zločiny, odhalil mučenie, odhalil korupciu. Je to nepríjemná pravda," dodal.
"Učíte svoje deti, že je dobré alebo zlé povedať pravdu? Nemôžeme zanechať svojim deťom svet, kde sa stalo zločinom hovoriť pravdu," pokračoval.
Ženevský tlačový klub tiež vyzval demokratické štáty, ako je Švajčiarsko, „aby zabezpečili, že Julian Assange bude mať útočisko". V prípade, že "by sa potreboval chrániť pred novými trestnými stíhaniami.“
Aj keď nebol uznaný vinným zo žiadneho trestného činu, Assange strávil viac ako dva roky vo väzení Belmarsh vo Veľkej Británii. Ide o väzenie s maximálnym stupňom stráženia, v ktorom boli umiestnení najznámejší a najnebezpečnejší zločinci zo Spojeného kráľovstva.
Assangeova snúbenica v sobotu uviedla, že novinár „sa sotva drží“ vo väzení a je v „hroznom stave". Novinár je až 22 hodín denne uväznený v malej cele.
"Julian nie je násilník, nie je nebezpečný pre spoločnosť,“ uviedla jeho žena.
47. samit G7 sa má konať vo Veľkej Británii od 11. do 13. júna. Zúčastní sa ho Spojené kráľovstvo, USA, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Európska únia a Japonsko.