Kremeľský tlačový tajomník Dmitrij Peskov v stredu pred novinármi varoval, že by bolo lepšie „nemať nadmerné očakávania týkajúce sa možných výsledkov tohto stretnutia“.
Dodal však, že osobné stretnutie vo Švajčiarsku 16. júna bude aj tak „veľmi dôležitou udalosťou v kontexte konkrétneho a aplikovaného plánu“. Aj keď sa nedá očakávať, že „bude možné dosiahnuť porozumenie v otázkach,v ktorých vládnu hlboké nezhody.“
Resetovať sa nebude
Peskov ďalej uviedol, že „tu neuvažujeme o resetovaní“, odvolávajúc sa na výraz, ktorý sa bežne používa na opis rozvinutia vzťahov medzi USA a Ruskom po stretnutí vtedajšieho prezidenta Dmitrija Medvedeva s Bidenovým predchodcom Barackom Obamom.
Krátko nato oba národy oznámili zníženie počtu strategických zbraní a spoločný postoj k sporným otázkam iránskeho a severokórejského jadrového programu.
"Naše skúsenosti s pokusom o zabezpečenie resetov v minulosti neboli najlepšie," uviedol Peskov. Dodal, že na samite sa neplánujú podpisovať dokumenty ani memorandá o porozumení.
Stretnutie navrhol Biden
Biden predložil Putinovi myšlienku stretnutia počas telefonátu na pozadí rastúceho napätia v apríli. Podľa amerického prezidenta stretnutie pomôže obom stranám „diskutovať o celej škále problémov, ktorým čelia USA a Rusko“. Stanovil cieľ dosiahnuť „stabilný a predvídateľný vzťah s Ruskom v súlade so záujmami USA“.
Mesiac predtým Peskov vyhlásil, že Putin odmietne dovoliť „Amerike hovoriť s Ruskom z pozície sily“.