Jankovská, Gašpar aj Haščák za mrežami len v teplákoch a s erárnou kefkou
Podmienky v cele predbežného zaistenia a vo väzbe sú často prísnejšie ako po odsúdení. Niekoľko metrov štvorcových, mreže, striktne stanovený režim dňa a skorý budíček, píše o podmienkach vo väzbe Denník N.
Keď zatkli a obvinili mediálne známe a vysokopostavené osoby, museli vľmi dobre vedieť, v akom prostredí skončia. V minulosti mnohí z nich sami rozhodovali, kto bude obvinený a kto skončí v cele policajného zaistenia či následne vo väzbe. Teraz však spoznávajú toto väzenské prostredie na vlastnej koži.
Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti a sudkyňa Monika Jankovská, bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová, niekdajší šéf Okresného súdu Bratislava III David Lindtner, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, bývalí policajní prezidenti Milan Lučanský a Tibor Gašpar aj ďalšie špičky polície. Rovnako aj šéf Penty Jaroslav Haščák a vplyvný právnik Zoroslav Kollár. Čo presne teraz zažívajú vo väzbe, kde majú k dispozícii iba niekoľko metrov štvorcových?
Oblečenie majú svoje, zubnú kefku nie
Ľudia, ktorí si prešli „pobytom“ v cele predbežného zaistenia (CPZ) a vo väzbe, hovoria, že ešte aj väzenie je lepšie ako tento úvod trestného stíhania. „Boli tam dve postele, jedno špinavé umývadlo a toaleta z betónu bez dosky, takže si na ňu ani nemôžete sadnúť,“
opisoval svoj zážitok z CPZ starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý.
„Na podlahe bola neuveriteľná špina. S niečím takým som sa ešte nestretol,“ opisoval. Na otázku, čo tam mohol robiť, odpovedal: „Mohol som tam len byť.“ Okrem advokáta nemôže zadržaný komunikovať s nikým.
Celý deň aj noc ostávajú zadržaní v oblečení, v ktorom ich zatkli. Ak je odev nevyhovujúci, polícia im zapožičia erárny. Musia ostať úplne izolovaní od okolitého sveta, aby neovplyvňovali vyšetrovanie. Strážia ich policajti a majú striktný režim dňa. Stravu majú trikrát denne, a to od siedmej raňajky, obed od dvanástej a večeru od šiestej podvečer. Budíček ich čaká o šiestej, večierka už o deviatej.
Medzitým môžu upratovať celu, čítať si a rozmýšľať nad stratégiou, ako zvrátiť osud a dostať sa na slobodu. Ženy majú sprchu denne, muži dvakrát do týždňa. Celé toto nekonečné čakanie sa deje s presne určeným režimom dňa.
Škandalózne zranenia Lučanského vo väzbe. Kto nesie vinu a kto zakrýva pravdu?
Záhada Lučanského zranenia vo väzbe v Prešove ešte stále nie je vyriešená. Nepomáha ani vysvetľovanie ministerstva vnútra pod vedením Romana Mikulca, či ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorá uviedla, že špekulácie prinášajú len...
Čítať ďalej
12 | 12 | 2020
|
Imrich Kovačič
Medzi väznicami sa režim líši len trochu. Jankovská, Kováčik či Kollár majú budíček v banskobystrickom väzení o 5.45, bývalý policajný prezident Gašpar v Prešove vstáva o 6.00. Aj v Leopoldove vstáva bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu Urbancová už o 5.45, ale len v pracovné dni. Počas víkendu a sviatkov má budíček o siedmej.
Obed je medzi jedenástou a pol druhou, každý naň má polhodinu. Od tretej prichádza „osobné voľno.
Celý „pobyt“ prebieha v miestnosti, ktorej ubytovacia plocha na jedného je najmenej 3,5 štvorcového metra. Jej štandardom je lôžko s matracom, podhlavník, prikrývka, posteľná bielizeň a stolička. Hygienické zariadenie musí byť oddelené. Obvinený musí mať aj stolík, umývadlo s pitnou vodou, rozhlas, elektrické osvetlenie a signalizačné privolávacie zariadenie. K tomu ešte skrinku na osobné veci a oblečenie.
Podľa politológa prezidentka by mala navrhnúť formálny pád vlády
Zuzana Čaputová už nemá po Matovičovom prekročení hranice inú možnosť, než žiadať koalíciu o zmenu na pozícii premiéra, myslí si politický analytik Ján Baránek. Podľa jeho názoru vláda nezvláda boj s koronou a ľavá ruka nevie, čo robí pravá....
Čítať ďalej
10 | 12 | 2020
|
Ivan Brožík