Rokovania o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom sa komplikujú, tvrdí Klus
11 | 09 | 2020 I SITA

Rokovania o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska nenapredujú, naopak, ešte viac sa komplikujú. Povedal to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS) po stretnutí s novým veľvyslancom Spojeného kráľovstva na Slovensku Nigelom Bakerom.


Klus zároveň veľvyslanca požiadal o bližšie vysvetlenie nového návrhu zákona o britskom vnútornom trhu, ktorý aktuálne vyvoláva kontroverziu pre možný rozpor s právne záväznou „brexitovou“ Dohodou o vystúpení. Partneri diskutovali aj o nedávnom pokuse o otravu lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného látkou novičok.

„Rokovania o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom nenapredujú tak, ako by mali. Naopak, ešte viac sa komplikujú. Vláda v Londýne by mala vysvetliť niektoré svoje kroky. Máme pochopenie pre záujmy britskej strany aj priority našich partnerov z európskej 27-mičky. Z nášho pohľadu je však prvoradá ochrana práv slovenských občanov žijúcich na britských ostrovoch,“ uviedol po stretnutí Klus. Medzi priority Slovenska v rokovaniach patrí sociálne zabezpečenie slovenskej krajanskej komunity, vzájomný obchod, doprava či spravodlivé podmienky pre ekonomických operátorov.

Bukovský vyhlásil vojnu Denníku N
Najskôr však zaútočil Denník N na Bukovského. Reakcia nenechala na seba dlho čakať: “Prestaňte manipulovať a zavádzať verejnosť!” Čítať ďalej
11 | 09 | 2020 | Ivan Brožík


Potrebu zintenzívnenia spoločných aktivít vidí Klus aj v boji proti dezinformáciám a hybridným hrozbám. „Je to pre nás dôležitá téma a slovenskí experti, vrátane predstaviteľov rezortu diplomacie, majú záujem o širšiu spoluprácu s britskými odborníkmi,“ vyhlásil Klus.

V prípade otravy Navaľného látkou novičok sa predstavitelia zhodli, že použitie chemických zbraní je neakceptovateľné a podporili výzvu adresovanú Ruskej federácii na transparentné vyšetrenie celého incidentu a spravodlivé potrestanie vinníkov. Obe strany tiež vyjadrili podporu bieloruskej občianskej spoločnosti a považujú ju „za motor reformného proces v krajine“.