Občianstvo by malo byť vrátené všetkým, ktorí oň po roku 2010 prišli, myslí si MOST-HÍD
Mimoparlamentná strana Most-Híd navrhuje navrátenie štátneho občianstva SR všetkým osobám, ktoré ho od roku 2010 stratili.
Strana to konštatuje v tlačovej správe v súvislosti s aktuálnym procesom novelizácie zákona o štátnom občianstve z dielne ministerstva vnútra. Novela má v súlade s programovým vyhlásením vlády umožniť občanom SR dlhodobo žijúcim na území iného štátu nadobudnúť občianstvo tohto štátu bez straty občianstva SR.
Jej zámerom je tiež riešiť situáciu osôb, ktoré na základe momentálne platného zákona prišli o štátne občianstvo SR tak, aby im to bolo vrátené na základe štandardných európskych princípov nadobúdania občianstva. Cieľom je tiež zjednodušiť podmienky nadobúdania štátneho občianstva pre Slovákov alebo osoby slovenského pôvodu žijúcich v zahraničí.
Do dôchodku by ľudia mohli ísť po odpracovaní 40 rokov
Pripravovaná dôchodková reforma by mohla priniesť individuálne stanovenie dôchodkového stropu.
Čítať ďalej
21 | 08 | 2020
|
Peter Haluza, TASR
Podľa Mostu je dôležité, aby ľudia automaticky nestrácali štátne občianstvo SR z dôvodu nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva. Súčasná legislatíva pritom podľa strany pozbavila už 3 400 ľudí slovenského občianstva. Novela podľa stany tiež nerieši problém Maďarov žijúcich na Slovensku, ktorí by chceli prijať cudzie občianstvo.
„Vláda nemôže prijať zákon, ktorý diskriminuje Maďarov na Slovensku alebo na nich jednoducho zabúda. Naozaj musím vynaložiť veľké úsilie, aby som si nemyslel, že v tomto prípade čelíme úmyselnej diskriminácii," povedal v tejto súvislosti predseda strany László Sólymos. Strana z toho dôvodu adresovala ministerstvu hromadnú pripomienku s 500 podpismi.
Stratu občianstva SR po nadobudnutí iného občianstva presadil slovenský parlament v roku 2010. Išlo o reakciu na maďarský zákon, ktorý umožnil získavanie občianstva pre Maďarov žijúcich v zahraničí.