Keď má šéf zdravotné problémy, netlačí sa na pílu, hovorí člen predsedníctva Smer-SD Petrák
Konflikt v strane Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) o pozíciu predsedu strany, kedy chce jej súčasného predsedu Roberta Fica vymeniť podpredseda strany Peter Pellegrini, zrejme v najbližších dňoch navonok utíchne.
Pre agentúru SITA to naznačil člen Predsedníctva Smeru-SD Ľubomír Petrák, keď povedal, že je „minimálne korektné, kým si šéf vyrieši svoje zdravotné problémy, počkať a potom pokračovať v diskusii, ako ďalej“.
„Keďže šéf má v tejto chvíli nejaké zdravotné problémy, tak v civilizovaných komunitách sa v takýchto časoch ‚netlačí na pílu‘. Nemyslím si, že by sa mal okamžite všetkého vzdať a utekať to riešiť. Vyzývam k značnej zdržanlivosti a k tomu, aby prevýšil zdravý rozum nad nezdravými emóciami,“ povedal Petrák.
Podľa zistení agentúry SITA v prostredí Smeru-SD sa hovorí o viacerých možnostiach toho, ako vyriešiť vnútrostranícky spor o kreslo predsedu. Pellegriniho skupina môže tlačiť na zvolanie mimoriadneho snemu. Podľa informácií SITA by mal mať Pellegrini podporu v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji. Otázne je, či sa pridá Trenčiansky kraj, prípadne ešte ďalší kraj zo západného Slovenska.
Majitelia fitnescentier plánujú zablokovať vjazd do Bratislavy
Majitelia fitnescentier sa rozhodli štrajkovať. V pondelok 25. mája ráno o 6.30 h chcú zablokovať vstup do hlavného mesta.
Čítať ďalej
Podľa straníckych stanov je predsedníctvo strany povinné zvolať mimoriadny snem, ak sa Pellegrinimu podarí získať na svoju stranu päť krajských rád. Predsedníctvo Smeru-SD má momentálne 13 členov a podľa informácií SITA väčšina z nich podporuje Fica.
Ak by sa Pellegrinimu nepodarilo presadiť skorší termín snemu, v hre by mohol byť jeho odchod zo strany, čo pred časom sám pripustil. Ďalšia možnosť podľa zdrojov z prostredia strany je, že by Fico pristúpil na konanie snemu, ale s nižším počtom delegátov. Zúčastnilo by sa ho niečo vyše 100 vybraných delegátov a vtedy by Pellegriniho šanca uspieť výrazne klesla. Zvyčajne býva na sneme oveľa viac delegátov. Napríklad, v roku 2016 sa po parlamentných voľbách volilo nové vedenie Smeru-SD. Snemu sa vtedy zúčastnilo takmer 400 delegátov.
Poslanci OĽaNO už pripravujú návrh na úpravu interrupcií
Poslanci z Kresťanskej únie smerujú podľa europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej svojimi návrhmi k obmedzeniu práva ženy slobodne a zodpovedne sa rozhodnúť.
Čítať ďalej
Spor v Smere-SD sa vystupňoval tento týždeň, a to po odchode poslanca Jána Podmanického zo strany. Urobil tak po kritike podpredsedov Smeru Pellegriniho a Petra Žigu. Tí Podmanickému a ďalšiemu poslancovi Smeru-SD Mariánovi Kérymu vytkli, že na spoločnej tlačovej besede s dvomi poslancami z parlamentného klubu Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ohlásili založenie platformy hodnotovej politiky. Nasledoval list Fica členom predsedníctva a poslancom.
Podľa Fica vyhlásenia o skoršom termíne snemu a ambíciách zmeniť vedenie strany, o ktorých sa dozvedel z médií, predstavuje výrazné poškodzovanie Smeru-SD.
Poslanec Petrák povedal, že situáciu v strane bude riešiť predsedníctvo. Predpokladá, že debata bude aj v poslaneckom klube, kde je medzi poslancami približne 50 percent okresných predsedov strany. „Myslím si, že do 2. či 3. júna sa nájdu komunikačné kanály. To je môj osobný odhad,“ dodal Petrák.
Ústavný súd dostal prvý podnet na štátnu karanténu. Ide o porušovanie ľudských práv?
Pre pandémiu koronavírusu putoval v posledných šiestich týždňoch každý, kto prekročil hranice Slovenska, do štátnej karantény. Existujú však pochybnosti o tom, či je štátna karanténa vôbec zákonná.
Čítať ďalej
22 | 05 | 2020
|
Jaroslav Fabok