Súboj medzi Ficom a Pellegrinim sa môže skončiť rozbitím Smeru-SD
30 | 04 | 2020 I TASR

Politický súboj o post predsedu Smeru-SD medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim sa môže skončiť až rozbitím aktuálne najsilnejšej opozičnej strany. V diskusii na Tablet TV to povedal publicista Juraj Hrabko.


Volebný líder strany z ostatných parlamentných volieb Pellegrini totiž prostredníctvom TASR v sobotu (25. 4.) avizoval, že uvažuje o kandidatúre na post straníckeho lídra. „Vieme, že ide o odložený súboj, naznačovalo sa to už pred voľbami. Vtedy to Robert Fico uhral tak, že ponúkol Petrovi Pellegrinimu pozíciu volebného lídra a súboj sa nekonal, k oslabeniu Smeru-SD neprišlo,“ pripomenul Hrabko.

Otázkou je podľa neho aj to, kedy by sa konal snem Smeru-SD. Pellegrini avizoval, že by si ho vedel predstaviť už po lete. „Samozrejme, snem bude, dôležité je aj to, kedy bude a ako sa uskutoční. Je to ťažké predpovedať. Ale ak sa Robert Fico nestiahne a prijme hodenú rukavicu, Peter Pellegrini je podľa mňa ochotný aj rozbiť stranu Smer,“ poznamenal Hrabko.

Fico označil Matoviča za „premiéra Rómov“
Na otázku, či sa neobáva, že podpredseda Smeru-SD a bývalý premiér Peter Pellegrini odíde zo strany, Fico neodpovedal. Čítať ďalej
30 | 04 | 2020 | Peter Haluza/SITA


Významnou transformáciou podľa neho prejde aj politika strany Za ľudí, ktorá sa pôvodne formovala ako politický subjekt exprezidenta Andreja Kisku. Ten však zo zdravotných dôvodov vrátil parlamentný mandát a neprijal ani exekutívnu funkciu. „Ja som predpovedal, že po odchode z Prezidentského paláca bude politický vplyv Andreja Kisku nulový, a ukazuje sa, že naozaj taký je,“ reaguje Hrabko, ktorý už nepočíta s výraznejším angažovaním sa exprezidenta v politike.

„V strane nastanú vnútorné procesy, pri ktorých niekto preberie žezlo po Andrejovi Kiskovi. Osobnosti majú, je tam podpredsedníčka vlády Veronika Remišová, podpredseda parlamentu Juraj Šeliga či ministerka spravodlivosti Mária Kolíková,“ konštatoval Hrabko.

Vo Francúzsku zistili iný kmeň koronavírusu
Vypuknutie koronavírusu vo Francúzsku toho má málo spoločného s prípadmi z Číny alebo Talianska, pretože ďalší kmeň choroby neznámeho pôvodu už predtým infikoval ľudí v krajine. Tvrdí to najnovší výskum, o ktorom informuje portál... Čítať ďalej
30 | 04 | 2020 | Marek Molnár


Na margo poznámky podpredsedu Smeru-SD Richarda Rašiho, podľa ktorého môže vládna koalícia napokon padnúť na otázke zmeny systému povinného zdravotného poistenia na unitárny, Hrabko poznamenal, že reálny vývoj v tejto otázke sa dá len veľmi ťažko predpokladať.

Podľa Rašiho sa ukazuje, že hoci v programovom vyhlásení vlády je formulácia, podľa ktorej vláda takúto zmenu zváži, SaS a možno ani Za ľudí nie sú naklonené tomu, aby všetky prostriedky z povinného zdravotného poistenia išli len cez štátnu poisťovňu.

Smer-SD by však podľa neho takúto reformu podporil. „Ani pán Raši nemá vešteckú guľu. Ale treba povedať, že ak to SaS a strana Za ľudí nepodporí, ale Smer-SD to podporí, tak to v parlamente bez problémov musí prejsť,“ upozornil Hrabko.

AKTUÁLNE: Matovič avizoval možné skoršie otvorenie všetkých prevádzok na Slovensku
Vláda možno urýchli otváranie ekonomiky. Čítať ďalej
30 | 04 | 2020 | Peter Haluza


Slovo „zváži“ je podľa neho súčasťou obvyklej formulácie, ktorá sa často nachádza v programových vyhláseniach. „Znamená to, že minister zdravotníctva, ktorý to do programového vyhlásenia dal, takýmto smerom uvažuje. Ale ako to konkrétne bude vyzerať, podľa mňa dnes nevie povedať ani on sám. Ak to minister predloží, dobre to vyargumentuje a nájde pre to politickú podporu, tak to prejde, inak nie,“ zhrnul Hrabko.

Agentúra Focus realizovala pre televíziu Markíza prieskum s otázkou, či boj s novým koronavírusom lepšie zvládal Peter Pellegrini alebo Igor Matovič, pričom viac ľudí sa priklonilo na stranu bývalého predsedu vlády. „Nič z toho nevyplýva, bola to úplne hlúpa otázka. Porovnávajú sa tu veci, ktoré sú neporovnateľné,“ reagoval Hrabko. Pripustil však, že dlhšia Pellegriniho prax v pozícii vládneho politika môže byť výhodou pri komunikovaní o krízových opatreniach.

Dobrá aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku by podľa Hrabka nenastala, ak by ktorýkoľvek z dvojice lídrov urobil vážnu chybu. „Slovensko je na tom v porovnaní s inými štátmi veľmi dobre, dúfam, že to tak ostane. A vďaka za to patrí aj obom premiérom. Ale nie iba im, aj ústrednému krízovému štábu, epidemiológom a infektológom. Ale ich čas už sa pomaly končí a začína sa čas ekonómov, aby povedali, ako sa dostať z kaše, v ktorej sme sa ocitli,“ uzavrel Hrabko.

Mikas s poslancami hovoril o zjednodušení podmienok pre deti pendlerov a seniorov na hraniciach
Osobám starším ako 65 rokov pri prechádzaní cez hranice bude stačiť kópia dokumentu, že trpia chronickou chorobou. Nemusia predložiť originál dokumentu. Čítať ďalej
30 | 04 | 2020 | SITA