Európa zažíva najteplejšiu zimu v histórii
Vedci tvrdia, že Európa zaznamenala najhorúcejšiu zimu od začiatku záznamenávania, píše portál euronews.
Od začiatku decembra do konca februára bola priemerná teplota mimoriadnych 3,4 stupňov Celzia nad normou z rokov 1981 - 2010 a až o 1,4 stupňov vyššia ako predchádzajúci rekord z rokov 2015 - 2016.
„V porovnaní s predchádzajúcimi zimami táto bola nezvyčajne teplá,“ hovorí Carlo Buontempo, riaditeľ ústavu Copernicus. „Tieto zmeny pozorujeme z roka na rok, najmä v trópoch, ale je skutočne výnimočné, ako veľmi teplá a mierna táto zima pre Európu bola.“
Antarktída dosiahla rekordnú teplotu 20,75 °C
Antarktída prvýkrát prekročila 20 °C, keď vedci zaznamenali teplotu 20,75 ° C na ostrove pri pobreží kontinentu. Informuje BBC.
Čítať ďalej
14 | 02 | 2020
|
Timotej Dudka
Vzostup priemernej teploty nie je len kvôli globálnemu otepľovaniu
Údaje Európskej únie o klimatických zmenách Copernicus sa datujú od roku 1855. Hovorí sa, že sezónne teploty sa medziročne veľmi často menia.
„1924-25 bol rok podobne teplý, pár stupňov nad štandard v danom čase. Takže môžete mať variácie o niekoľko stupňov nad východiskovou hodnotou a môžete očakávať, že niektoré z nich budete mať každých 50 - 100 rokov, ale sú súčasťou prirodzenej variability,“ hovorí Buontempo.
„Vieme, že klíma má vplyv na takmer všetky naše aktivity, ale až keď vidíte tieto veľké anomálie z prvej ruky, naozaj pochopíte, čo to znamená,“ hovorí Buontempo.
Spojenci tlačia na Trumpa. Musí uznať, že globálne otepľovanie ohrozuje Arktídu
Krajiny Arktickej rady sa musia postaviť americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho popretiu zmeny klímy, vyzval The Guardian. Pozícia Spojených štátov totiž ohrozuje obyvateľov, flóru a faunu Arktídy.
Čítať ďalej
07 | 05 | 2019
|
Roman Suchý