Zemanove tézy o klíme? Tragické. Hodnotí šéf Ústavu výskumu globálnej zmeny
30 | 12 | 2019 I Imrich Kovačič

Riaditeľ Ústavu výskumu globálnej zmeny Akadémie vied Českej republiky (CzechGlobe) Michal Marek označil štvrtkový prejav prezidenta Miloša Zemana v súvislosti s klimatickými zmenami za neprijateľný a tragický. Píše portál novinky.cz.


Zeman vo vianočnom posolstve povedal, že si nie je istý, či je rozhodujúcim faktorom oteplenie planéty činnosť človeka.

Zeman tiež varoval, aby sa pod vplyvom opatrenia na ochranu klímy nestal z Európy ekologický skanzen s nižšou životnou úrovňou obyvateľov. Pri oteplení zmienil, že si nie je istý, či je rozhodujúcim faktorom činnosť človeka a nie skôr prírodné zákony. Ako príklad spomenul Grónsko, kde podľa neho pred tisíc rokmi boli pasienky a dobytok, vplyvom malej doby ľadovej ale obyvatelia zahynuli hladom a zimou. Lokálne nestabilná klíma v období vikingského osídlenia ale podľa klimatológov neodporuje teórii o globálnej zmene klímy.

"Súčasné zmeny majú aj svoje prirodzené dôsledky, ale nastávajú strašne rýchlo a nejde nespomenúť, že je to vplyvom ľudstva. Ľudská civilizácia je tak silná, že diktuje planéte a nejde opomenúť, že sedem miliárd ľudí je už tak silný fenomén, že to má vplyv aj na fungovanie Zeme," uviedol Marek. Podľa neho vo vede existujú oponenti s rôznymi názormi. "Je však jasné, že klimatická zmena je tu a stojí za ňou človek. Patrí to k vedeckému poznaniu a spochybňovať to považujem za krajne nezodpovedné," zdôraznil. Prezident podľa neho opakoval veci, ktoré už boli tisíckrát vyvrátené.

Nech sa zaoberá tým, čomu rozumie, odkázal Zemanovi expert Pavel Kindlmann z Ústavu pre životné prostredie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. Ten usúdil, že prezident by sa mal zaoberať tým, čomu rozumie, a nemal by sa dotýkať "vecí, v ktorých je úplným diletant".

"Nemal by tiež zneužívať svoje postavenie na to, aby ľudí ohlupoval rozprávkami o akomsi klimatickom náboženstve," reagoval Kindlmann na Zemanov prejav. "Projekty, ktoré sa snažia zabrániť zvyšovaniu teploty, síce môžu ovplyvniť našu životnú úroveň, ale ak nič neurobíme, životná úroveň sa zníži oveľa viac," myslí si Kindlmann
Európa má ísť príkladom

Zeman vyjadril nádej, že diskusia v Európskej únii nedospeje k tomu, že sa v nej objaví tzv. Zelené bankovníctvo, ktoré uprednostní ekologické hľadisko pred tým ekonomickým. Zároveň spomenul, že Európska únia produkuje deväť percent svetových emisií, zvyšok je Spojených štátov, Číny, Indie a ďalších krajín.

Podľa Marka je Európa zodpovedná za priemyselnú revolúciu. "Ak má Európa intelektuálnu úroveň, je povinná ísť príkladom, príklady priťahujú. A ak prezident hovorí o Číne, tak asi nevie, aké Čína robí pokroky, aké tam nastávajú inovácie a ako likvidujú uhoľné elektrárne," povedal Marek.

Prezident sa dotkol tiež študentských štrajkov za klímu. Podľa Marka majú mladí ľudia právo sa vyjadrovať. "Nemalo by sa im hovoriť, že sa nič nedeje a že sú hlupáci a vytvárajú náboženstvo, to je pre mňa neprijateľné," dodal Marek. Zeman hovoril o diskusii na tému klimatických zmien ako o novom náboženstve.

Profesor Marek je priekopníkom moderných ekofyziologických metód používaných pri výskumoch lesných ekosystémov. Jeho zásluhou sa v 90. rokoch Slovenská republika zapojila do medzinárodných výskumných programov zaoberajúcich sa dopadmi globálnej zmeny klímy. Stál pri zrode Ústavu výskumu globálnej zmeny Akadémie vied, ktorý sídli v Brne. Vedci sa v ňom zameriavajú na zmeny v atmosfére a klímy, zmeny ekosystému i sociálno-ekonomické zmeny.

Prečo svet nevie o „Anti-Grete“
Viete, že vo Švédku žije dievča, ktoré má 16 rokov a jej ciele sú opačné než Grety Thunberg? Kým Greta vystupuje v OSN a cestuje po svete, o jej rovesníčke ste zrejme ešte nepočuli. Čítať ďalej
08 | 12 | 2019 | Preklad: Redakcia HD