Európska únia predĺžila vo štvrtok hospodárske sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov. Ako dôvod uviedla "
neúplnú realizáciu minských dohôd" zo strany Ruska, informovali agentúry TASS a DPA.
"Európska rada predĺžila dnes hospodárske sankcie zamerané na konkrétne odvetvia ruského hospodárstva do 31. júla 2020," uvádza sa vo vyhlásení Európskej rady.
Sankcie EÚ sa zameriavajú na ruský finančný, energetický a obranný priemysel, bránia bankám v prístupe na trhy EÚ a obmedzujú dovoz určitých tovarov do EÚ.
Európska únia zaviedla reštriktívne opatrenia voči Rusku v júli roku 2014 v reakcii na nezákonnú anexiu polostrova Krym a kroky Moskvy, ktoré viedli k destabilizácii situácie na východe Ukrajiny. Sankčné opatrenia boli sprísnené v septembri 2014.
Európska rada v marci 2015 spojila účinok reštriktívnych opatrení s nedodržiavaním minských mierových dohôd zo strany Ruska. Odvtedy EÚ zvažuje predĺženie hospodárskych sankcií voči Rusku každých šesť mesiacov.
Príčiny klimatickej zmeny nie sú podľa Putina známe
Otepľovanie v Rusku prebieha podľa Putina dvakrát rýchlejšie ako je celosvetový priemer.
Čítať ďalej
19 | 12 | 2019
|
Imrich Kovačič / TASR
Tentoraz EÚ predĺžila sankcie po summite tzv. normandskej štvorky, ktorý sa konal 9. decembra. Na summite sa zišli hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny — Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.
Putin a Zelenskyj sa dohodli na realizácii úplného prímeria v Donbase do konca tohto roka.
Na summite EÚ, ktorý sa konal 12. decembra, sa predstavitelia Únie rozhodli predĺžiť sankcie voči Rusku po tom, ako ich o výsledkoch summitu normandskej štvorky informovali Merkelová a Macron, dodala DPA.
Predošlý summit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase odvtedy nenastal žiadnemu prelom.
Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.
Trumpov impeachment je podľa Putina pritiahnutý za vlasy
Prezident očakáva, že ho americký Senát zruší.
Čítať ďalej
19 | 12 | 2019
|
Imrich Kovačič / SITA