Do kampane boja proti obchodovaniu s ľuďmi sa zapojilo aj Slovensko
Preventívnu kampaň na obchodovanie s ľuďmi odštartovali európske krajiny a Európska sieť pre prevenciu kriminality (EUCPN), zapája sa do nej aj Slovensko. Cieľom kampane je upozorniť občanov na to, že sa môžu stať obeťami obchodovania s ľuďmi. Rovnako na to, že Európska únia (EÚ) im poskytuje širokú škálu práv a tiež informuje o miestach, kde môžu nájsť pomoc či ochranu. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva vnútra (MV) SR.
"Slovenská republika prostredníctvom svojho zástupcu, ktorého funkcia je zriadená pri Rade vlády SR pre prevenciu kriminality, šíri kampaň za účelom informovania o právach obetí obchodovania s ľuďmi. Aj tento rok evidujeme viac ako 22 slovenských obetí, z ktorých viac ako polovica bola vykorisťovaná na Slovensku. Medzi vykorisťované obete patria aj mladistvé osoby, a preto v tejto súvislosti odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR počas celého roka organizuje prednášky, akcie a zážitkové workshopy pre študentov základných a stredných škôl," uviedol tlačový odbor MV SR.
Obchodovanie s ľuďmi je trestný čin, s ktorým bojujú krajiny rôznymi spôsobmi. Ide o trestný čin bez hraníc, a to je dôvod, prečo podľa MV SR európske krajiny združené v EUCPN a EUROPOL-e spojili sily a zapojili sa do tejto iniciatívnej kampane. Celá aktivita je navrhnutá tak, aby zahrnula aj potenciálne obete.
"Za rok 2019 bolo k 1. októbru 2019 v Slovenskej republike identifikovaných spolu 34 obetí, z toho 11 dospelých mužov a 23 ženských obetí, medzi ktorými bolo až 8 detských obetí. Deti boli vykorisťované sexuálne a za účelom núteného sobáša. Prvýkrát v histórii zbierania štatistických údajov o obetiach obchodovania s ľuďmi sa Slovenská republika stala najčastejšou krajinou vykorisťovania obetí, pričom v predošlom období to bola prevažne Veľká Británia, ale aj ďalšie krajiny západnej Európy," dodalo MV SR.
Kampaň zároveň informuje o tom, že obete majú práva, ktoré si môžu uplatňovať v každom štáte EÚ: právo na asistenciu a podporu, právo na ochranu, ľudské a pracovné práva, právo na pobyt a reintegráciu.