Slovensko je členom medzinárodnej policajnej organizácie Interpol už 26 rokov
03 | 10 | 2019 I SITA

 Slovensko je členom Medzinárodnej organizácie kriminálnej polície Interpol už 26 rokov. Naša krajina sa členom stala 3. októbra v roku 1993. Ako na svojej internetovej stránke uvádza ministerstvo vnútra, Slovensko prijali na 62. zasadnutí Valného zhromaždenia Interpolu v Arube ako 170. člena.


Pobočkou organizácie na národnej úrovni je Národná ústredňa Interpol, ktorá plní styčnú funkciu medzi operatívnymi aktivitami rozličných policajných útvarov, ak ich aktivity obsahujú medzinárodný prvok. „Národná ústredňa okrem toho slúži ako iniciátor v prípadoch činností majúcich charakter právnej pomoci, napríklad žiadosti o spoluprácu, vedúcich k zadržaniu osoby s následnou extradíciou (vydaním). Aj keď táto činnosť obvykle patrí do kompetencie justičných orgánov, množstvo dohovorov, medzi inými aj Európsky dohovor o vydávaní, povoľuje v prípade naliehavosti využívať kanály Interpolu,“ uvádza ministerstvo vnútra.

Národná ústredňa tesne spolupracuje s ministerstvom spravodlivosti a generálnou prokuratúrou hlavne v oblasti vykonávania právnej pomoci pre zahraničné policajné a justičné zložky, ako i pri vykonávaní vydávania hľadaných osôb. Ústredňa spolupracuje aj s ministerstvom zahraničných vecí, colným riaditeľstvom, Zborom väzenskej a justičnej stráže a ďalšími orgánmi štátnej správy, ako aj oznamovacími prostriedkami.

Slovensko má momentálne v databáze Interpolu vedených ako hľadaných 23 osôb. Medzi najznámejších patria na doživotie odsúdený šéf východoslovenskej zločineckej skupiny Róbert Okoličány a jeho komplic Róbert Nigut, na 23 rokov odsúdený Viliam Mišenka alebo Karol Mello, ktorý čelí obžalobe v prípade streľby na ženu s dieťaťom v Moste pri Bratislave v roku 2004, pri ktorej obaja zomreli. Medzi ďalšími sú osoby hľadané napríklad pre vraždu, podvod, únos alebo nedovolenú držbu zbraní.

Medzinárodná organizácia kriminálnej polície Interpol funguje od roku 1923. Sídli vo francúzskom Lyone a združuje 194 členských štátov. Spolupracujú v boji proti terorizmu, vojnovým zločinom, organizovanému zločinu, pašovaniu drog, výrobe detskej pornografie alebo korupcii.