Politologička Darina Malová: Zriadenie kontrolného výboru v parlamente nemusí byť zlý krok. Treba sa však pýtať Mitríka, prečo to nenavrhol skôr
Zriadenie parlamentného kontrolného výboru, ktorý sa bude zaoberať záverečnými správami Najvyššieho kontrolného úradu (NKU), nemusí byť krok zlým smerom. Z pohľadu načasovania tejto iniciatívy je však dôležité pýtať sa, prečo tento návrh neprišiel od predsedu NKU Karola Mitríka už skôr. Pre agentúru SITA to uviedla politologička z Univerzity Komenského Darina Malová.
„Tento návrh prichádza až ku koncu volebného obdobia, preto možno ide o snahu koaličných poslancov alebo predsedu NR SR zabezpečiť si väčšiu mieru kontroly nad budúcou vládou, ak by sa Slovenská národná strana (SNS) nedostala do vlády,“ vysvetlila Malová.
Ústavné úprava a politické očakávania pri kreovaní Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) boli podľa politologičky spojené s nádejou, že nezávislosť aj od parlamentu dá väčší priestor pre efektívne fungovanie.
„Na základe skúseností zo Slovenska sa zdá, že problém je najmä v ľuďoch, ktorí túto nezávislosť nevedia dostatočne využívať na kontrolu hospodárenia. Vytvorenie kontrolného výboru tak potom vyzerá aj ako pokus vedenia NKÚ ospravedlniť nízku mieru efektívnosti a preniesť zodpovednosť za jeho fungovanie na poslancov,“ objasnila Malová.
Tento návrh je totiž podľa jej slov zdôvodnený tým, že zriadenie kontrolného výboru by malo zvýšiť počet kontrolných akcií a prerokovanie správ z takýchto kontrol vo výbore. „Na Slovensku nie je zaručené, že kontrolované inštitúcie budú viac rešpektovať správy NKÚ. Len zodpovednosť za nečinnosť prejde na parlament,“ dodala Malová.
Rodičia prokurátora Šufliarskeho reagujú na kritiku Zlatice Kušnírovej: Náš syn je čestný človek!
Rodičia bývalého námestníka generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho v medializovanom liste adresovanom Zlatici Kušnírovej tvrdia, že ich syn je čestný človek.
Čítať ďalej
07 | 08 | 2019
|
Peter Bachan
Janka Burdová z komunikačného odboru NKÚ v reakcii uviedla, že predseda NKÚ Karol Mitrík inicioval vznik kontrolného výboru na pôde parlamentu už pred viac ako tromi rokmi.
„O tejto téme rokoval s viacerými stranami na úrovni NR SR a aj s predsedom parlamentu, ktorý tejto iniciatíve prisľúbil podporu. Predseda NR SR však mohol dať jasnú podporu len za SNS, ostatné strany mali byť oslovené na úrovni politického grémia slovenského zákonodarného orgánu. Prvý krok, ktorým sú kontrolné zistenia, odporúčania úradu na legislatívne zmeny, systémové opatrenia, sa už realizuje na úrovni exekutívy,“ objasnila Burdová.
Predseda NKÚ sa podľa nej druhý rok môže osobne zúčastniť na zasadnutí vlády SR a na tejto úrovni môže a vie prezentovať postoj, poznanie národnej autority pre externú nezávislú kontrolu.
Mitrík začiatkom augusta na tlačovej konferencii avizoval, že chce na pôde parlamentu zriadiť kontrolný výbor. Za vzor dal Českú republiku, kde obdobný výbor funguje od roku 2006 a kontroluje či vláda plní to, k čomu sa zaviazala. Priblížil, že tento výbor by mal prispieť k lepšiemu riadeniu štátu.
Ak by bol na pôde parlamentu zriadený, za účasti ministrov či štatutárnych predstaviteľov kontrolovaného subjektu by tam boli povinne prerokovávané záverečné správy z kľúčových kontrolných akcií NKÚ. Prezident českého NKÚ Miloslav Kala uviedol, že s týmto výborom majú dobré skúsenosti.
Predseda NR SR Andrej Danko v reakcii na snahu o zriadenie výboru povedal, že na jeseň na poslaneckom grémiu navrhne, aby bol NKÚ prepojený s parlamentom. Túto iniciatívu uvítal aj poslanec NR SR za SaS Martin Klus či poslanec NR SR z poslaneckého klubu strany Most-Híd Martin Fedor, podľa ktorého by bolo tiež žiaduce posilniť kompetencie NKÚ a rozšíriť dohľad aj na kontrolu hospodárenia napríklad slovenských tajných služieb.
Úrady majú podľa kontrol ÚPVII stále v elektronickej komunikácii rezervy
Úrady štátnej a verejnej správy majú stále v elektronickej komunikácii rezervy. Konštatoval to Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) na základe kontrol zameraných na dodržiavanie zákona o e-Governmente, ktoré spustil v...
Čítať ďalej