Najvyšší súd SR bude v utorok pojednávať vo veci návrhu na rozpustenie politickej strany Kotleba – ĽSNS
08 | 04 | 2019 I Aneta Leitmanová
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na zrušenie strany 24. mája 2017.

Po vyhodnotení rozsiahlych zadovážených podkladov sa ukázalo, že politická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy, odôvodnil svoj postup Čižnár.

Podľa názoru prokuratúry je cieľom tejto politickej strany odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike. Generálna prokuratúra argumentovala, že dostala vyše 170 podaní s požiadavkou podať Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky návrh na rozpustenie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Strana ĽS NS sa do parlamentu dostala po parlamentných voľbách v roku 2016. Odvtedy viacerí jej poslanci čelili trestnému stíhaniu. Poslanec Milan M. bol neprávoplatne odsúdený na peňažný trest päťtisíc eur. Súd ho totiž uznal za vinného z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti a etnickej skupine. Dôvodom bol jeho rozhovor pre žilinské Rádio Frontinus, kde sa kriticky vyjadroval na adresu Rómov.

Poslanca Stanislava M. naopak súd neprávoplatne oslobodil spod obžaloby za trestné činy výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Obžaloba poslancovi pripisovala status, v ktorý kritizoval, že prezident Kiska udelil vyznamenania mimo iného osobám židovského pôvodu. Oba prípady má ešte Najvyšší súd SR prejednať v odvolacích konaniach.

Predseda strany Marian K. zase čelil obžalobe pre podozrenie z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Na podujatí svojej strany totiž rozdal trom rodinám šeky po 1 488 eur. Vzniklo tak podozrenie, že strana sa tým prihlásila k známemu neonacistickému symbolu 1488. Číslo 14 predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede. Sudca Špecializovaného trestného súdu však obžalobu pre procesné pochybenia vrátil prokurátorovi.

Pár dní predtým, ako má Najvyšší súd o návrhu rozhodovať, už názor poslancov Smeru na rozpustenie ĽSNS nie je taký jednoznačný. Zväčša sa zhodujú na tom, že zrušiť ĽSNS by nebolo vhodné a zdôrazňujú, že stranu zvolili ľudia. Informuje SME.


„Je to jednoducho desať percent hlasov občanov a treba to rešpektovať,“ zdôrazňuje poslanec Smeru Miroslav Číž.



 

Odvolal sa na výsledok predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu z prvého kola marcových prezidentských volieb. Kotlebu volilo takmer 223-tisíc ľudí a skončil na štvrtom mieste.

Smer rétoriku zmiernil najmä potom, ako s pomocou ĽSNS, ale aj Sme rodina, nedávno schválili do ústavy strop na vek odchodu do dôchodku či na návrh SNS zastavili ratifikáciu Istanbulského dohovoru.

Fico po hlasovaní extrémistom ďakoval. „Každý poslanec Národnej rady, ktorý v nej sedí, je legitímny poslanec a má rovnocenný hlas,“ povedal.

O tom, že Smer rokoval s ĽSNS, sa hovorilo už pri prvej voľbe kandidátov na ústavných sudcov v januári. Koaličný Most-Híd preto vtedy presadil verejnú voľbu.





Ak by Najvyšší súd ĽSNS naozaj rozpustil, jej poslanci v parlamente zostanú, len ako nezaradení. Majú tiež už pripravenú náhradnú stranu s názvom Ľudová strana Pevnosť Slovensko.