Brexit bez dohody je každým dňom pravdepodobnejší
Brexit bez dohody je každým dňom pravdepodobnejší. Vyhlásil to v utorok na podujatí v Bruseli hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier. Reagoval tak na to, že britský parlament v pondelok večer znovu zamietol alternatívne stratégie odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.
"V posledných dňoch sa scenár odchodu bez dohody stal pravdepodobnejší, stále však môžeme dúfať, že sa tomu vyhneme," povedal Barnier, ktorého citovala agentúra Reuters. Dodal, že Európska únia je pripravená na to, že Veľká Británia bude aj naďalej súčasťou colnej únie alebo nadviaže s EÚ podobné vzťahy, ako je to v prípade Nórska.
Barnier ďalej uviedol, že Británia má pred odchodom z EÚ, ktorý je stanovený na 12. apríla, momentálne na výber tri možnosti: parlament môže ešte stále odsúhlasiť dohodu, ktorú premiérka Theresa Mayová vyrokovala s EÚ, vystúpiť z EÚ bez dohody alebo požiadať o odloženie termínu odchodu, čo by znamenalo, že by sa v máji aj v Británii konali voľby do Európskeho parlamentu.
Napriek problémom s chaotickým odchodom Británie "si s tým Európska únia poradí", povedal Barnier. "Nie všetko však pôjde hladko," citovala jeho slová agentúra AP.
V pondelok poslanci Dolnej snemovne neschválili ani jeden zo štyroch alternatívnych návrhov k zamietnutej dohode o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Niektoré z predložených nezáväzných návrhov počítali s tým, že Británia bude mať aj naďalej blízke ekonomické vzťahy s EÚ. K získaniu väčšiny mal najbližšie návrh na zotrvanie v colnej únii s EÚ — na schválenie chýbali len tri hlasy. Ďalšie návrhy, ktoré nezískali väčšinu, sa týkali zotrvania na jednotnom trhu, referenda o brexitovej dohode a zrušenia brexitu v prípade neschválenia dohody.
Britskí poslanci by mali v stredu hlasovať o ďalších alternatívach brexitu.
V piatok 12. apríla nastane tzv. tvrdý brexit, ak britský parlament dovtedy neschváli už trikrát zamietnutú dohodu s EÚ alebo Londýn sa nedohodne na ďalšom odklade termínu odchodu.
Spojené kráľovstvo malo pôvodne EÚ oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však 22. marca na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu v prípade neschválenia dohody do 12. apríla s tým, že dovtedy by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup.
Európski lídri zvolali na 10. apríla mimoriadny summit, na ktorom buď zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody.