Sudánsky parlament schválil polročný výnimočný stav
11 | 03 | 2019 I tasr
Poslanci sudánskeho parlamentu schválili v pondelok výnimočný stav, ktorý nariadil ešte koncom februára sudánsky prezident Umar Bašír, aby tak zastavil krvavé pouličné protesty proti svojej vláde. Namiesto roka, ktorý žiadal Bašír, však výnimočný stav odobrili len na šesť mesiacov.

"Šesťmesačný výnimočný stav schválila väčšina," uviedol po hlasovaní o prezidentovom dekréte predseda sudánskeho parlamentu Íbrahím Ahmad Omer, ktorého slová citovala agentúra AFP.

Len šesťmesačný výnimočný stav odporučil parlamentný výbor, ktorý posudzoval príslušný prezidentský dekrét. Poslanci parlamentu, v ktorom má väčšinu kresiel práve Bašírova vládnuca strana Národný kongres (NC), takéto odporúčanie po diskusii odsúhlasili.

Výnimočný stav však parlament môže v budúcnosti ešte predĺžiť.

Bašír (75), ktorý sa k moci dostal v roku 1989 pri prevrate podporovanom islamistami, už takmer tri desaťročia vládne v Sudáne železnou rukou. V piatok 22. februára vyhlásil v reakcii na vyše dvojmesačné protivládne protesty ročný výnimočný stav, rozpustil vládu a guvernérov všetkých 18 sudánskych štátov nahradil vysokopostavenými dôstojníkmi armády.

Masové protivládne demonštrácie vypukli v Sudáne 19. decembra. Ľudia vyšli do ulíc po tom, ako vláda trojnásobne zdvihla cenu chleba a Chartúm obvinili zo zlého riadenia hospodárstva krajiny.

Protesty si podľa údajov vlády vyžiadali 31 obetí na životoch, pričom mimovládne zdroje uvádzajú aj vyššie čísla. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch napríklad hovorí až o 51 obetiach, medzi ktorými majú byť aj zdravotníci a deti.