Rada EÚ a EP sa dohodli na prísnejších štandardoch pre občianske preukazy
Zástupcovia rumunského predsedníctva v Rade EÚ a Európskeho parlamentu dosiahli v utorok neformálnu predbežnú dohodu o nariadení, ktoré má obmedziť podvody s dokladmi totožnosti vydávanými členskými krajinami Únie. Rada EÚ o tom informovala prostredníctvom tlačovej správy.
Návrh sa týka preukazov totožnosti občanov EÚ, ako aj dokladov o pobyte, ktorých držiteľmi sú občania EÚ alebo rodinní príslušníci z krajín mimo EÚ. Na základe nových pravidiel majú byť zavedené minimálne štandardy pre obsiahnuté údaje a ochranné prvky, spoločné pre všetky členské krajiny Únie, ktoré predmetné druhy dokladov vydávajú.
"Ochranu v celej EÚ je možné docieliť len zabezpečením ochrany v každom členskom štáte. Nové pravidlá ohľadne štandardov ochrany pre doklady totožnosti nám umožnia jednoduchšie odhaliť podvody s týmito dokladmi a krádeže totožnosti, čo sťaží činnosť teroristom či (iným) zločincom a súčasne uľahčí slobodný pohyb skutočným cestovateľom," uviedla rumunská ministerka vnútra Carmen Daniela Danová.
Návrh vypracovaný vlani v apríli Európskou komisiou predpokladá, že preukazy totožnosti budú mať v EÚ jednotný formát zodpovedajúci platobnej karte, obsahovať strojovo čitateľnú zónu a spĺňať minimálne štandardy ochrany, vytýčené Medzinárodnou organizáciou civilného letectva (ICAO). Súčasťou preukazov má byť fotografia a dva odtlačky prstov držiteľa, uložené v digitálnej podobe na bezkontaktnom čipe.
Platnosť preukazov má byť najmenej päť a najviac desať rokov. Dlhšiu platnosť navrhované pravidlá umožnia v prípade držiteľov vo veku 70 rokov a viac, kratšiu zase vtedy, ak sa doklady vydávajú neplnoletým osobám.
Neformálnu dohodu teraz predložia veľvyslancom pri EÚ na odsúhlasenie v mene Rady EÚ.