Barbari
07/01/2022 I Milan Matejov

Barbari

      Slovo barbar pochádza z grečtiny a znamená škrek vtákov. Neskoršie Gréci a Rimania ho používali pre cudzincov hovoriacich nezrozumiteľnou rečou.Postupne dostávalo toto označenie hanlivú príchuť pre nevzdelancov, necivilizovaných, neľudských a surových ľudí.

           Bobor európsky/vodný/ je zákonom chránený druh živočícha. Je to najväčší európsky hlodavec, živí sa mäkkými drevinami  ako vŕby, jelše, brezy a topole, ktoré ohrýza.  Žije stojatých a tečúcich vodách v podhorských oblastiach v kolóniach a páry sú spolu po celý život. Stavia si hrádze a bobrie hrady. Brlohy si vyhrabáva do brehov s vchodom a východom pod vodu. Bobor u nás vyhynul v polovici 19. storočia, lebo bol lovený pre mäso, kožušinu a pre tuk.

         Po povodniach v Dolnom Rakúsku sa bobor dostal do Záhorskej nížiny a neskôr do západného a stredného  Slovenska. Bobor dokáže prejsť aj cez veľké hrebene hôr .Bobor na východe a v strede  severného Slovenska pochádza z migrácie z Poľska.

        Bobria rodinka si spokojne žila aj v lokalite potoka Leveš za parkom v Topoľčiankach v smere do Skýcova. Lenže jedného májového dňa nabehla technika Vodohospodárkych stavieb a hrádzu  zlikvidovali. Bolo to čase keď sa mali rozmnožovať, čiže najnevhodnejší čas .Boli poničené aj brlohy, lebo pod ťažkou technikou sa prepadla zem. Mali aj šťastie, že mohli utiecť do blízkeho rybníka, kde sa mohli schovať a prečkať ťažké časy.

       Robotníci, ktorí toto bobrie dielo ničili povedali, že plnili príkaz svojich nadriadených.Táto hrádza, ktorú si vybudovali nikoho neohrozovala, lebo nabližšie domy a záhrady sú bezpečne vzdialené. Skúmal som kto dal takýto barbarský príkaz . Prednosta Obecného úradu Topoľčianky sa vyjadril, že toto opatrenie sa vykonalo v súlade s Ministerstvom životného prostredia a na základe požiadavky Štátnych lesov Topoľčianky a firmy Agrok, ktoré obhospodaruje miestne lúky .Čo k tomu dodať, veď Štátne lesy by mali živočístvo ochraňovať a mohli si pripočítať jeden druh, ktorý už stáročia v ich lokalite nežil.

      Už sme tu žili, keď sa plnili nemorálne príkazy,  zatvárali ľudia a vynášali  aj hrdelné rozsudky. Znovu sa otvára definícia deficitu zdravého rozumu a nie jednoduchý prístup k prírode .

     Barbari prehrali tento boj. Bobria rodinka sa rozrástla a po čase si postavili dve bobrie hrádze, približne na tom istom mieste. Zrejme májové ničenie ich nezlomilo, neimigrovali , ale ich to posilnilo. Teraz sú na rade barbari, ale dúfame, že ďalšiu skazu neobnovia. Pokiaľ áno, sme ochotní dať na nich trestné stíhanie za ničenie  živočícha, ktorý je zákonom chránený. Musíme sa postaviť zlu v zárodku, lebo zlo sa stane nedeliteľnou našou súčasťou v každej sfére života.

    Prípad bobrej hrádze by kvalitnejšie vyriešil žiak 3.triedy základnej školy, ako štátne inštitúcie štátu. Preto sa nečudujme ,že nedokážu vyriešiť zložitejšie problémy, ktoré sa nás bezprostredne týkajú. Rád by ma zaujímalo koľko táto nezmyselná akcia finačne  stála, bolo tam veľa pracovnej a technickej sily.

    Vieme, že barbari nespia, čoho  výsledkom je komplexné ničenie Tríbečských lesov, ale to až nabudúce.

                                                                                                                                       Milan Šupa  Matejov