Únik dokumentu odhaľuje ambiciózne plány Starmera a von der Leyenovej vytvoriť silný blok, ktorý sa postaví protekcionistickej politike USA. Návrh dohody je jedným z viacerých dokumentov pripravovaných pred prelomovým summitom 19. mája.
Londýn a Brusel sa chystajú na odvážny krok, ktorý by mohol výrazne zmeniť geopolitickú rovnováhu. Podľa informácií, ktoré unikli do médií, sa Spojené kráľovstvo a Európska únia pripravujú podpísať formálnu deklaráciu, v ktorej sa zaviažu k "voľnému a otvorenému obchodu" - v priamom rozpore s clovou agendou Donalda Trumpa.
Návrh dokumentu, ku ktorému sa dostal server POLITICO, sľubuje "nové strategické partnerstvo" medzi Londýnom a Bruselom založené na "udržaní globálnej ekonomickej stability a vzájomnom záväzku k voľnému a otvorenému obchodu."
Tento krok prichádza v čase, keď vláda Keira Starmera intenzívne rokuje s Trumpovou administratívou, aby získala výnimku z nových amerických ciel. Návrh britsko-európskej dohody z 25. apríla je jedným z viacerých dokumentov pripravovaných pred summitom 19. mája, ktorý je považovaný za kľúčový moment v obnove vzťahov po Brexite.
Predstavitelia oboch strán zároveň rokujú o dohodách medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ v oblastiach obrany a bezpečnosti, rybolovu a energetiky, ako aj o "spoločnom porozumení" tém, ktoré budú predmetom intenzívnych rokovaní o resetovaní Brexitu v tomto roku.
Veľvyslanci EÚ sa majú stretnúť v stredu v Bruseli, aby zhodnotili pokrok v rokovaniach.
Uniknutý návrh sa venuje aj témam ako vojna na Ukrajine, situácia na Blízkom východe a nelegálna migrácia.
Obe strany sľubujú svoj "neochvejný záväzok poskytovať politickú, finančnú, ekonomickú, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú" podporu Kyjevu a tiež potvrdzujú svoj "záväzok zabezpečiť trvalé prímerie v Gaze, prepustenie všetkých rukojemníkov a zvýšenie humanitárnej pomoci."
Dokument obsahuje aj časť opätovne potvrdzujúcu záväzok oboch strán k "multilateralizmu" — vrátane podpory Charty OSN, Európskeho dohovoru o ľudských právach a ďalších medzinárodných dohôd. Niektorí britskí politici, vrátane Reformného hnutia Nigela Faragea a častí Konzervatívnej strany Kemi Badenovej, vyjadrujú túžbu opustiť EDĽP.
Londýn a Brusel zároveň potvrdzujú svoj "záväzok k medzinárodnému rozvoju a jeho dôležitosti ako kľúčového piliera nášho vzťahu" — najmä vzhľadom na výrazné škrty Británie v medzinárodnej pomoci s cieľom splniť fiškálne pravidlá pri súčasnom zvyšovaní výdavkov na obranu.
Summit 19. mája, ktorého hostiteľom bude Spojené kráľovstvo, by mal byť ďalším významným míľnikom v Starmerovej snahe o komplexnú revíziu vzťahov s EÚ, ktoré boli za jeho konzervatívnych predchodcov často búrlivé.
Očakáva sa, že stretnutie odštartuje širšie spektrum rokovaní pokrývajúcich témy ako odstránenie niektorých hraničných kontrol na poľnohospodárske produkty, vízový režim pre mobilitu mladých ľudí a prepojenie britských a európskych systémov obchodovania s emisiami.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik