Černák čaká na verdikt, Lipšic zaujal postoj, ktorý málokto čakal!
29 | 04 | 2025 I Roman Martiška

O necelý mesiac, 20. mája, by sa malo rozhodnúť o tom, či sa mafiánsky boss Mikuláš Černák dostane na slobodu. Niet pochýb o tom, že v médiách budú pribúdať právne analýzy. Právny názor Daniela Lipšica možno tentokrát mnohých prekvapí. Lipšic ide proti prúdu, ktorý sa nastolil v bývalom hlavnom mediálnom prúde. 

Lipšic na sociálnej sieti uviedol, že pomerne dlho rozmýšľal, či sa vyjadrí k aktuálnej téme podmienečného prepustenia odsúdeného Mikuláša Černáka z doživotného trestu odňatia slobody.  

Ako minister spravodlivosti koncom roku 2002 podával dovolanie (sťažnosť pre porušenie zákona) proti jeho prvému podmienečnému prepusteniu na slobodu. “Potom ako Najvyšší súd vyhovel môjmu dovolaniu som podpísal žiadosť o jeho predbežnú väzbu a na základe mojej žiadosti bol M. Černák začiatkom roku 2003 zatknutý v Prahe. Odvtedy sa už na slobodu nedostal,” spomína Lipšic. 

Dva faktory, podľa ktorých sa rozhoduje

Z uvedených dôvodov považuje za potrebné sa k danej veci, ako bývalý minister spravodlivosti, ktorý bol vo veci činný, rešpektujúc nevyhnutnú mieru prokurátorskej zdržanlivosti, vyjadriť. . 

Podľa § 67 ods. 2 Trestného zákona môže byť osoba odsúdená na doživotie podmienečne prepustená najskôr po 25 rokoch výkonu trestu, ak s ohľadom na okolnosti činu, za ktorý bola odsúdená, a povahu jej osobnosti nehrozí jej prepustením opakovanie spáchaného činu alebo obdobného činu. 

Pri rozhodovaní podmienečnom prepustení musí teda súd z hľadiska možnej recidívy zohľadňovať podľa Lipšica dva faktory: (1) závažnosť činu/činov, za ktoré bol páchateľ odsúdený a (2) povahu jeho osobnosti. 

Psychatria a psychológia nie sú exaktné vedy! 

“Neprináleží mi komplexne hodnotiť osobnostnú štruktúru M. Černáka, keďže nie som oboznámený s aktuálnym spisovým materiálom. Rovnako neviem posúdiť, či ľútosť nad svojimi činmi, ktorú v súčasnosti verejne deklaruje, je z jeho strany úprimnou reflexiou jeho minulosti," uvádza Lipšic s tým, že po právoplatnom odsúdení na doživotie sa síce Černák rozhodol vypovedať a spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, avšak závery rôznych psychiatrických a psychologických znaleckých posudkov, ktoré boli v minulosti vypracované, sa vo vzťahu k jeho resocializačnej prognóze značne odlišujú. 

Ako obhajca a ako prokurátor preštudoval Lipšic desiatky psychiatrických a psychologických posudkov vo veciach vrážd a úkladných vrážd, a vypočúval na hlavných pojednávaniach pomerne veľké množstvo znalcov psychiatrov a psychológov. Má k ním rešpekt a úctu.  

“Ale – psychiatria ani psychológia nie sú exaktné vedy, a preto je v závažných a sporných prípadoch namieste vypracovanie niekoľkých znaleckých posudkov (k rozptylu záverov psychiatrických posudkov odporúčam knihu nositeľa Nobelovej ceny D. Kahnemana „Šum. O chybách v ľudskom úsudku“),” tvrdí Lipšic o posudkoch.  

Príprava v stave nepríčetnosti? 

Lipšic upozornil na nedávny prípad únosu a znásilnenia študentky v Bratislave, kde mal obvinený únosca nezákonne zastavené trestné stíhanie Krajskou prokuratúrou v Bratislave a Generálnou prokuratúrou pre údajnú nepríčetnosť, nech nám je v tomto určitým varovaním. 

Vrátil sa k prípadu, ktorý dozorovala Špeciálna prokuratúra pod jeho vedením: “Pred necelými dvomi rokmi prípad úkladnej vraždy (brutálna vražda mladej ženy mačetou na dubnickej hrádzi), kde prvý psychiatrický znalecký posudok prišiel k záveru, že páchateľ mal vymiznuté rozpoznávacie a ovládacie schopnosti, a teda konal v stave nepríčetnosti.”  

Keďže, ale tento záver nebol dostatočne preskúmateľný a bol rovnako v rozpore s ostatnými dôkazmi (príprava na vraždu upevnením mačety na rám bicykla, konanie páchateľa po skutku) navrhlo sa Špecializovanému trestnému súdu vydanie ďalšieho príkazu na vyšetrenie duševného stavu a oslovil sa iný znalecký ústav na vypracovanie ďalšieho znaleckého posudku (obvinený následne spáchal samovraždu vo výkone väzby). 

Závažnosť spáchaných činov 

Odsúdený Černák bol právoplatne odsúdený za viac ako 20 vrážd, pripomína Lipšic s tým, žiaceré z nich boli spáchané mimoriadne brutálnym spôsobom. “Na rozdiel od väčšiny bossov iných zločineckých skupín, ktorí mali na vykonávanie vrážd „svojich“ strelcov, M. Černák prevažnú väčšinu vrážd svojej mafiánskej skupiny vykonal chladnokrvne sám. Aj táto okolnosť svedčí o fatálnej emočnej plochosti jeho osobnosti,” pripomenul Lipšic brutalitu boss mafie. 

Za viac ako 20 vraždami sú desiatky pozostalých – detí, manželiek, partneriek, matiek a otcov, desiatky rokov nepredstaviteľného utrpenia, smútku a stovky zničených ľudských životov. “V roku 2003 som ako minister spravodlivosti presadil do Trestného zákona trest odňatia slobody na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia (trest absolútneho doživotia). V roku 2019 bol tento trest vtedajšou vládnou väčšinou v parlamente zrušený,” uviedol Lipšis a dodal, že trend spochybňovania trestu absolútneho doživotia má svoj základ v súdnom aktivizme Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).  

Nutné myslieť na práva obetí

Tento súdny aktivizmus je však podľa neho v rozpore nielen s textom Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ale nereflektuje ani práva obetí tých najzávažnejších trestných činov. 

“Náš Trestný zákon ustanovuje, že práve okolnosti vykonania desiatok mimoriadne brutálnych a bezcitných vrážd sú jedným z hlavných kritérií pre posudzovanie podmienok na podmienečné prepustenie z doživotného trestu odňatia slobody. Som presvedčený, že základný koncept spravodlivosti a úcta k obetiam brutálnych vrážd vyžaduje, aby ktokoľvek odsúdený za desiatky chladnokrvne spáchaných vrážd, nebol nikdy prepustený na slobodu. Ani po 27 rokoch výkonu väzenského trestu,” uzavrel Lipšic s jasným odkazom, že Černák by podľa neho na slobode skončiť nemal. 

Únik dokumentu! Odvážna aliancia Londýna a Bruselu!
Únik dokumentu odhaľuje ambiciózne plány Starmera a von der Leyenovej vytvoriť silný blok, ktorý sa postaví protekcionistickej politike USA. Návrh dohody je jedným z viacerých dokumentov pripravovaných pred prelomovým summitom 19. mája. Londýn a... Čítať ďalej
29 | 04 | 2025 | Bari Zajačková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok