Psychiater Peter Šomšák, ktorý pôsobí aj ako súdny znalec v Rakúsku, sa začiatkom apríla zúčastnil pojednávania s Mikulášom Černákom ako odborný konzultant prokuratúry. Černák, odsúdený na doživotie za sériu mafiánskych vrážd, sa usiluje o podmienečné prepustenie na slobodu. Hoci splnil zákonné podmienky a získal pozitívne stanoviská, Šomšák upozorňuje na vážne pochybnosti o jeho resocializácii.
Rozhovor s psychiatrom zdieľal na sociálnej sieti Telegram generál Ivan Ševčík (Národná koalícia), ktorý prebral v plnom znení z Denníka N.
Psychiater Peter Šomšák, ktorý pôsobí aj ako súdny znalec v Rakúsku, sa začiatkom apríla zúčastnil pojednávania s Mikulášom Černákom ako odborný konzultant prokuratúry. Černák, odsúdený na doživotie za sériu mafiánskych vrážd, sa usiluje o podmienečné prepustenie na slobodu. Hoci splnil zákonné podmienky a získal pozitívne stanoviská, Šomšák upozorňuje na vážne pochybnosti o jeho resocializácii.
Šomšák v súdnej sieni pozorne sledoval dianie a Černákovo vystupovanie. Podľa neho mal situáciu pod kontrolou, bol dôkladne pripravený a dokázal manipulovať s prostredím aj ľuďmi v miestnosti. Ako upozorňuje, manipulácia a kriminálna všestrannosť sú jasnými znakmi psychopatických tendencií.
V rozhovore Šomšák spochybňuje znalecké posudky, ktoré hovoria v prospech Černáka. "Ak ním prešiel testami, ktoré sa používajú pri vstupe do Policajného zboru, máme na Slovensku problém," tvrdí psychiater.
Šomšák sa do prípadu zapojil z vlastnej iniciatívy. Po návrate z odborného kurzu vo Viedni kontaktoval prokurátora Petra Repu, ktorý prípad dozoroval, a ponúkol mu odborný pohľad na problematiku kriminálnej prognózy. Po výmene prokurátorov ho napokon pribrala do tímu prokurátorka Monika Brodanská.
Ako konzultant mal prístup k znaleckým posudkom, výsluchom a trestnému registru Mikuláša Černáka. Na základe týchto materiálov pripravil analýzu nedostatkov znaleckých posudkov a odporúčania pre prípravu prokuratúry na súdne pojednávanie.
Šomšák upozorňuje, že posudky vypracované v prípade Černáka obsahovali viaceré zásadné chyby. Neboli dostatočne preskúmateľné a chýbali v nich kľúčové informácie, ktoré sú nevyhnutné pre vyvodenie objektívneho záveru.
Na súde v Piešťanoch videl Černáka naživo prvýkrát. Podľa jeho slov bol Černák sebaistý, vedel, čo sa bude diať, a snažil sa zasahovať aj do výpovedí znalcov či komentovať kroky prokurátorky – bez toho, aby mu bolo udelené slovo.
Podľa Šomšáka je spolupráca Mikuláša Černáka s políciou a prokuratúrou účelová. Černák si podľa neho dobre uvedomuje, že bez takejto spolupráce by jeho šance na prepustenie boli nulové.
Psychiater je presvedčený, že v prípade osoby, ktorá bola odsúdená za desiatky brutálnych vrážd a vykazuje známky vysokej psychopatie, nie je resocializácia možná. Odmeny za dobré správanie vo väznici či pracovné zaradenie podľa neho nestačia ako dôkaz skutočnej nápravy.
Mikuláš Černák bol odsúdený za:
dvojnásobné vydieranie (2001 – trest osem a pol roka),
šesť vrážd z rokov 1994 až 1997 (2010 – trest doživotia),
vraždu člena košickej mafie (2016 – potvrdenie viny),
vraždu bosa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba a jeho ochrankára (2016),
dohodu o vine a treste za 14 mafiánskych vrážd, pokus o vraždu a prípravu vraždy (2016).
Otázka, či budú na posúdenie nápravy Mikuláša Černáka stačiť znalecké posudky, ktoré síce hovoria v jeho prospech, ale sú spochybňované, je na mieste. Na Slovensku sa totiž, zdá sa, za známku nápravy považuje aj to, že niekto za 27 rokov vo výkone trestu nazbiera deväť disciplinárnych odmien a dokáže si udržať pracovnú činnosť.
Ako uviedol znalec Karel Netík, v hodnotení Černákovej osoby sa dokonca spomína aj fakt, že má birmovku – hoci tú získal ešte dávno predtým, než sa dopustil závažnej trestnej činnosti.
Základným ukazovateľom nápravy určite nie je len to, že odsúdený nemá disciplinárne tresty a dostáva odmeny, ktoré vyplývajú aj z prísneho režimu vo väznici. Černák je navyše umiestnený na oddelení s najvyšším stupňom stráženia.
Skutočným dôkazom nápravy by malo byť najmä priznanie sa ku všetkým spáchaným skutkom a ich úprimná, nie účelová, ľútosť. V prípade Černáka však vieme, že stále prebiehajú trestné konania týkajúce sa násilných činov, kde svoju vinu popiera. V súčasnosti sa na súdoch riešia jeho objednávky vrážd z väzenia, a ak bude usvedčený, možno to bude až po jeho prípadnom prepustení.
Otázka potom znie: Čo sa stane, ak bude na slobode a zmizne?
Kajúcnik iba na oko
Černák tiež nie vždy vypovedal v prípadoch iných organizovaných skupín. Vyberá si, kedy spolupracovať a kedy nie. Keby bol skutočne napravený, prečo by tak konal? V minulosti sa priznal k štrnástim vraždám, za ktoré však nebude potrestaný. Jeho tvrdenia o stálom spolupracovaní s orgánmi činnými v trestnom konaní teda nezodpovedajú skutočnosti.
Hoci znalci potvrdili, že Černák nemá duševnú chorobu, ostáva otázkou, ako môže byť psychicky zdravý človek schopný spáchať šestnásť vrážd a ďalšie násilné a ekonomické trestné činy. Vraždy v afekte sú niečo iné – ide o ojedinelé skutky vyvolané náhlym emočným skratom. Černákove vraždy však boli plánované a motivované mocou a peniazmi.
Pri tvorbe posudkov znalci čerpali hlavne z rozhovorov, testov, spisov a trestných registrácií. Černák nikdy nebol psychiatricky liečený, a tak zdravotná dokumentácia chýba. Z analýzy skutkov vyplýva, že sám osobne nikdy nevraždil – vraždy si objednával, čím sa dištancoval od obetí. To je typický znak ľudí bez empatie a viny.
V posudkoch sa spomína, že jeho motiváciou bola moc a peniaze. Tento fakt poukazuje na jeho egoizmus a hedonizmus – uspokojovanie výlučne vlastných potrieb bez ohľadu na iných.
Černák v 90. rokoch vykazoval dlhodobé antisociálne správanie.
Na aprílovom pojednávaní Mikuláš Černák predniesol silné záverečné vyjadrenie, ktoré o ňom prezradilo viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Hoci sa snažil pôsobiť ako kajúci sa muž, jeho vystupovanie ukázalo, že sebavedomie, manipulácia a vyhýbanie sa skutočnej zodpovednosti ho neopustili.
Vo svojom prejave Černák tvrdil, že skutky, za ktoré bol odsúdený, boli výsledkom "zlých rozhodnutí" v zlej dobe. Takýmto vyjadrením sa nepriamo zbavoval plnej zodpovednosti za svoje činy, akoby ich váhu presúval na vonkajšie okolnosti. Tento spôsob racionalizácie je typický pre manipulatívne správanie, ktoré na ňom odborníci už v minulosti identifikovali.
Počas prejavu pôsobil sebavedomo, bez známok skutočnej pokory. Skákal do reči, útočil priamo na prokurátorku a z jeho vystupovania bolo cítiť presvedčenie, že má proces pevne pod kontrolou a dopadne v jeho prospech.
Černák vo svojom záverečnom vyjadrení opäť vyjadril ľútosť a tvrdil, že sa za svoje činy hanbí. Tvrdil, že nikdy nežiadal výhody za spoluprácu a že jeho motiváciou bolo dať pozostalým možnosť pochovať obete. Avšak na otázku, či v rámci nápravy aj reálne pomáha pozostalým — napríklad finančne — nie je známa žiadna odpoveď. Skutočná ľútosť sa totiž neprejavuje len slovami, ale aj skutkami, a v tomto smere Černákove kroky chýbajú.
O podmienečnom prepustení bude rozhodovať senát zložený zo sudcu a dvoch starších žien ako prísediacich. Počas celého pojednávania však bolo vidieť, že na sudcov ani prísediace otázky prokuratúry, odpovede znalcov či samotný Černákov záverečný prejav nijako emocionálne nezapôsobili. Ich mimika bola nezmenená, akoby všetky prednesené argumenty prešli okolo nich bez odozvy.
V minulosti vznikli niektoré znalecké posudky bez osobného rozhovoru s Černákom, pretože spoluprácu odmietol. To samo osebe naznačuje jeho snahu manipulovať proces hodnotenia svojej osoby. Dnešní znalci mu prisudzujú možnosť resocializácie a racionalizujú jeho zločiny ako výsledok "zlých rozhodnutí" v období 90. rokov. Otázkou však zostáva: kto nám zaručí, že rovnako "zlé rozhodnutie" neurobí aj v budúcnosti?
Mnohé testy, ktoré absolvoval, sa medzičasom mohol naučiť a tým manipulovať ich výsledky. Ak by súdne znalectvo skutočne chcelo objektívne zhodnotiť jeho stav, muselo by voliť iné, menej predvídateľné metódy testovania.
Test psychopatie je odborný nástroj určený na posúdenie prítomnosti psychopatických čŕt u jednotlivcov. Každej charakteristike sa priraďujú body od 0 do 2, podľa toho, ako veľmi daná vlastnosť na osobu sedí (0 – vôbec, 2 – úplne). Maximálny počet bodov je 40. Pokiaľ osoba získa 30 a viac bodov, je možné uvažovať o diagnóze psychopatie.
Medzi hlavné psychopatické črty patrí:
Povrchný či plytký šarm
Prehnané predstavy o sebe
Neustála potreba stimulácie
Patologické klamanie
Rafinovanosť a manipulatívnosť
Absencia viny a výčitiek svedomia
Plytké emocionálne prežívanie
Bezcitnosť a nedostatok empatie
Parazitický životný štýl
Problémy s kontrolou správania
Sexuálna promiskuita
Problémové správanie už od detstva
Neschopnosť stanoviť si dlhodobé ciele
Impulzívnosť
Nezodpovednosť
Neprijímanie zodpovednosti za vlastné činy
Nestabilita vo vzťahoch
Delikventné správanie od mladosti
Podmienečné prepustenie v minulosti
Kriminálna minulosť
Na túto tému sa často odkazuje aj v diskusiách o známom prípade Mikuláša Černáka, ktorý sa stal symbolom organizovaného zločinu na Slovensku.
Znalci upozorňujú, že aj keď sa vo väzení správal vzorne – prispôsobil sa prostrediu a získal mnohé odmeny – nemožno to zamieňať za skutočné morálne uvedomenie. Jeho dobré správanie bolo zrejme účelové, s cieľom dosiahnuť podmienečné prepustenie. Keby skutočne ľutoval svoje činy, je možné, že by v minulosti zvolil radikálnejšie spôsoby vyrovnania sa so svojou vinou, ako to robia niektorí iní páchatelia.
Napriek tomu, že Černák dokázal preukázať schopnosť prispôsobiť sa pravidlám vo väzení, odborníci upozorňujú, že prostredie na slobode je oveľa menej štruktúrované a predstavuje nové výzvy. Vonku by nemal kontrolné mechanizmy ako v ústave – a práve dostupnosť potenciálnych obetí a nedostatok kontroly sú faktory zvyšujúce riziko recidívy.
Ďalším dôležitým faktorom je rodinné zázemie, ktoré by malo plniť kontrolnú funkciu. V prípade Černáka sú však pochybnosti o tom, či jeho 80-ročná matka alebo fanúšička, s ktorou plánuje budúcnosť, by túto funkciu dokázali efektívne zabezpečiť.
Niektorí argumentovali tým, že Černák nemal počas výkonu trestu žiadne disciplinárne priestupky ani konflikty so spoluväzňami. Znalci však upozorňujú, že psychopat nemusí byť impulzívny a dokáže si racionálne ovládať svoje správanie, ak mu to prináša výhody. Chladnokrvnosť a schopnosť účelovo manipulovať sú typickými črtami psychopatie.
Zároveň sa zdôrazňuje, že pobyt vo vysoko stráženom väzení nie je dostatočnou skúškou pre preverenie jeho schopnosti zvládať život na slobode. Na to slúžia práve riadené vychádzky, ktoré by umožnili objektívne sledovať jeho správanie v reálnych situáciách – tie však v prípade Černáka neboli absolvované.
Jedným zo spúšťačov opätovného kriminálneho správania by mohlo byť narušenie jeho sebaobrazu – či už kritikou alebo nesplnením jeho potrieb. Moderná spoločnosť sa od 90. rokov zásadne zmenila: každý má mobil, ľudia si robia videá a fotografie, čo môže byť pre človeka, ktorý si zakladá na imidži moci, výraznou záťažou.
Záver:
Test psychopatie, hodnotenie rizikových faktorov a dôsledná príprava na život na slobode sú kľúčové pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení ľudí, ako je Mikuláš Černák. Dôležité nie je len pekné správanie za múrmi väznice, ale schopnosť zvládať tlak, konflikty a frustrácie v reálnom svete.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik