Michal Kaliňák: Samosprávy potrebujú revolúciu, aby prežili!
27 | 04 | 2025 I Roman Martiška

Štátny tajomník ministerstva vnútra Michal Kaliňák, Hlas-SD, sa vo svojom novom blogu pýta, či je problémy samospráv jednoduchšie kritizovať, alebo ignorovať. Podľa neho ani jedno z týchto riešení nie je správne! 

Kaliňák, skúsený odborník na samosprávy, zdôrazňuje, že nastal čas, aby sme sa na samosprávy pozerali z pohľadu konkrétnych faktov a jasných očakávaní, ktoré od nich máme.

“Nástup nového komunálneho manažmentu je nevyhnutným krokom nielen k modernizácii samosprávy, ale rovnako aj k nastaveniu lepšieho fungovania miestnej štátnej správy,” uviedol Kaliňák s tým, že súčasťou toho musia byť aj zjednodušenia procesov a úpravy kompetenčnej výbavy.  

Od minulosti k budúcnosti  

Skloňovať historický vývoj podľa neho asi nemá význam a slohové cvičenia z 35 - ročného vývoja samospráv aj štátnej správy v regiónoch majú patriť histórii. Pri modernizácii sa je nutné sústrediť na princípy fungovania verejného sektora. Ten každého z nás sprevádza celým životom. 

“Samozrejme, z historického hľadiska je na čo nadviazať. V prítomnosti vidíme reálnu situáciu a s využitím poznatkov, trendov a ďalších okolností máme dostatok kvalifikovaných informácií, ktoré ponúkajú alternatívne riešenia dlhodobého stavu,” tvrdí a dodáva, že je hlavné pohnúť sa z miesta a vnímať každý zásah z hľadiska užitočnosti aj udržateľnosti. 

Nerušiť, ale integrovať  

Nikto podľa štátneho tajomníka nemá právo zrušiť obec, alebo ju násilne pričleniť k inej. “To sa jednoducho nedá, hoci občas sa nám podsúvajú aj takéto jednoduché riešenia. Čo ale s obcou, ktorá sa dobrovoľne vzdá samosprávnosti, lebo nikto z obyvateľov nemá záujem ísť do volieb a po nich si zobrať na plecia starosti, povinnosti a neraz aj nevďak či kritiku? Čo s regiónom, kde prevláda veľa malých obcí?” Pýta sa na margo regiónov, kde je problémom spravovanie samosprávy. 

Kaliňák uvádza, že sa treba pozrieť aj na východiská: Napríklad odstupňovanie kompetencií umožní samosprávam výkon úloh, ktoré dokážu zvládnuť. Nemôže mať malá obec s malým počtom prestarnutých obyvateľov také kompetencie, ako ekonomicky silné mesto – možno okresné, krajské či hlavné. Princípy platia pre všetkých, ale s kompetenciami to tak nemusí byť. 

Zdieľanie s výsledkom vyššej kvality

“Podobné je to aj v prípade okresných úradov. Ani tie neposkytujú úplne rovnakú agendu. Aj tá sa líši od veľkosti okresov. Ak akceptujeme odlišnosti v miestnej štátnej správe a rešpektujeme jej rovnaké princípy, tak isto by sme mali pristupovať ku komunálnej sfére,” dodáva k princípom akceptovania odlišností.  

V prípade samospráv sa do života postupne uvádzajú pilotné projekty Centier zdieľaných služieb. “Pod jednou strechou sú odborníci, ktorí svoje služby poskytujú viacerým samosprávam. Pre samosprávy to bude finančne výhodnejšie a z hľadiska kvality odborníkov aj prínosnejšie," informuje Kaliňák a upozorňuje, že zdieľanie služieb urýchli služby.  

Ak sa to podľa neho skombinuje s elektronickými službami, ktoré sú bežné vo firmách a poznáme ich z vlastnej skúsenosti z bánk, či od mobilných operátorov, o to lepšie. Veď napokon naša spokojnosť je limitovaná časom a očakávaným výsledkom. 

Ponuka „Tretej cesty“  

Prirodzeným partnerom samospráv v školstve, pri sociálnych službách, v kultúre či športe sú miestne mimovládne organizácie. “Nekonkurujú mestám ani obciam. Práve naopak, sú oporou pre žiakov, odkázaných ľudí, formujú kultúrny život a výrazne pomáhajú športovým aktivitám. Ich poslaním nie je finančný zisk, ale benefity pre komunitu. Napríklad vo forme verejnoprospešnosti,” konštatuje Kaliňák. 

Spolupráca s miestnymi mimovládnymi organizáciami na verejných službách a ich zabezpečovanie kritériami, o ktoré sa opierajú firmy v podnikaní, ponúka podľa neho akúsi tretiu cestu. “Práve preto nový komunálny manažment musí reagovať na vývoj, sledovať trendy a tomu prispôsobovať poskytované služby,“ myslí si Kaliňák a dodáva, že prvým predpokladom je návrh systému postupných krokov, z ktorých niektoré potrebujú legislatívne zmeny, ďalšie si budú žiadať financie.  

Investícia do nového modelu prinesie podľa Michala Kaliňáka úžitok aj spokojnosť.  "Zdá sa preto, že práve nevyhnutná konsolidácia je ideálnou príležitosťou na transformáciu systému, ktorý si žiada zmeny,” uzavrel štátny tajomník.

EÚ tlačí na koniec ruského plynu. Skončiť majú aj platné kontrakty!
Európska únia uvažuje, že v rámci snahy o ukončenie dovozu ruského plynu do Európy by mohla presadiť opatrenia, ktoré by firmám umožnili ukončiť s ruskými firmami dosiaľ platné kontrakty na plyn bez sankcií. Ďalším opatrením by mohol byť zákaz... Čítať ďalej
27 | 04 | 2025 | Roman Martiška

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok