Ste arachnofobik? Tento článok, radšej vynechajte!
26 | 04 | 2025 I Roman Martiška

Ak trpíte arachnofóbiou, teda iracionálnym až panickým strachom z pavúkov, tak nasledujúce riadky pre vás budú doslova hororom. Aj na Slovensku totiž žijú pavúky, ktorých uhryznutie spôsobuje nemalú bolesť! Môžu pavúky žijúce u nás spôsobiť smrť? 

V ríši pavúkov žije množstvo zabijakov, ktorí sa k nám môžu dostať napríklad v škatuli od banánov, či v črepníku exotických rastlín. Zoologička pre portál pluska.sk vysvetlila, čo môže spôsobiť jed pavúkov, ktoré žijú na Slovensku. 

Zabijaci sú takmer neviditeľní! 

Žije u nás približne 970 druhov pavúkov, pričom všetky sú jedovaté, až na pakrižiakovité (Uloboridae), ktoré nemajú jedovú žľazu vôbec vyvinutú. „Aj keď nemôžeme paušalizovať nebezpečnosť pavúkov podľa veľkosti ani sfarbenia, väčšina našich druhov nie je vôbec agresívna,“ ubezpečuje zoologička Anna Šestáková zo Západoslovenského múzea.

Veľké druhy pavúkov, ktoré nás môžu bolestivo uhryznúť, mávajú slabý jed bez ďalších následkov. „Druhy so silnejším jedom sú zase vzácne alebo žijú skryto, takže s nimi prichádzame do kontaktu len sporadicky,“ tvrdí odborníčka. 

Pradiar obávaný 

Uhryznutie Pradiara obávaného (Cheiracanthium punctorium) je bolestivé. Priebeh intoxikácie sa však z lekárskeho hľadiska považuje za mierny – i keď človek, ktorého tento pavúk uhryzol, by sa určite s touto definíciou nestotožnil.  

„Po vpichu nastúpi okamžitá prudká bolesť podobná uštipnutiu sršňa. Miesto je citlivé, sčervenie, môže opuchnúť a svrbieť. Symptómy zväčša do druhého dňa ustúpia,“ vysvetľuje Šestáková s tým, že citlivejší ľudia môžu mať zvýšenú teplotu, zhoršené dýchanie, tŕpnutie končatiny, závraty, aj nutkanie na zvracanie. 

Ak bolesť neustúpi alebo sa na druhý deň vráti, určite navštívte lekára. Liečba prebieha ako pri alergickej reakcii na uštipnutie hmyzom. 

Shutterstock | Pradiar obávaný

Nebezpečnejšie sú stepníky 

Najnovšie sa medzi nebezpečnejšie druhy zaradili stepníky rodu Eresus. Údajne by malo ísť o najjedovatejšie pavúky strednej Európy. „Ich jed okúsil samotný expert Milan Řezáč. Pôsobenie jedu nepociťoval lokálne, ale zvýšila sa mu teplota, potil sa a došlo aj k výraznej nevoľnosti,“ skonštatovala zoologička. 

Keďže ide o vzácne a nie veľmi agresívne pavúky, ktoré navyše žijú vo veľmi dobre zamaskovaných zemných norách, nie je veľká pravdepodobnosť, že im prídete do cesty. „Stretnúť môžeme pestro sfarbeného červeno-čierneho samčeka, ktorého jed nie je až tak výrazný ako od samičky,“ uvádza Šestáková.  

Shutterstock | Stepník rodu Eresus

Najväčší na Slovensku 

Uhryznúť nás môže aj cedivka zúrivá (Amaurobius ferox) a takisto snovačka domová (Steatoda grossa). Odborníčka, ale upokojuje: „Ide o synantropné druhy, ktorých uhryznutie nie je ani výrazne bolestivé, ani nemá výrazné vedľajšie účinky.“ 

Facebook/Entomológia na Slovensku | Cedivka zúrivá - okolie Hlohovca

Strehúň tatársky (Lycosa singoriensis) je najväčší druh pavúka u nás. Sila jeho jedu je podľa zoologičky zanedbateľná, skôr bolí samotné uhryznutie a určitú úlohu zohrá aj stres z veľkosti mohutného tela tohto pavúka. Strehúň tatársky žije skryto v zemných norách, v prírode môžeme stretnúť hlavne samca na potulkách. 

Shutterstock | Strehúň tatársky

Absolútnou raritou na Slovensku je pavúk vodný (Argyroneta aquatica). „Predpokladá sa, že jed tohto druhu bude z lekárskeho hľadiska zaujímavý, ale keďže je mimoriadne vzácny a takmer celý čas žije pod vodou, do kontaktu s ľuďmi neprichádza skoro vôbec,“ uzatvára zoologička. 

Shutterstock | Pavúk vodný

Čo robiť po uhryznutí pavúkom? 

1. Miesto vpichu vydezinfikujte a schlaďte. 

2. Pavúka uložte do pohára (mŕtvych je najlepšie zaliať bezfarebným liehom – vodkou, denaturovaným liehom a podobne). 

3. Miesto vpichu zdokladujte fotkou, napíšte si dátum, miesto a ako k uhryznutiu došlo, opíšte priebeh po uhryznutí. 

4. Všetky tieto údaje pomôžu lekárovi. 

Zoologička Šestáková:„Pavúka dokáže skúsený arachnológ spoľahlivo určiť len na základe materiálu. Fotografie 'útočníka' môžu pomôcť, no zväčša nemáte po ruke makroobjektív a dobré svetlo, no a opis vzhľadu častokrát v znení 'veľký pavúk s chlpatými nohami' nestačí.“ 

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok