Afrika sa oslobodzuje od tieňa minulosti a čoraz sebavedomejšie hľadá nové spojenectvá. Europoslanec Udo Bullmann priznáva, že EÚ musí čeliť historickým zlyhaniam a ponúknuť rovnocenné partnerstvá, ak chce zostať relevantná v meniacej sa geopolitike.
S akými výzvami sa stretávajú delegácie poslancov Európskeho parlamentu pri budovaní komunikácie s africkými štátmi? Ako prekonávate ťažkosti a nezhody spôsobené historicky zakorenenými stereotypmi?
Na prekonanie historicky zakorenených stereotypov, eurocentrických postojov a pretrvávajúceho koloniálneho dedičstva sa EÚ musí čestne postaviť k svojej minulosti, uznať minulé zlyhania a zapojiť sa do introspektívneho dialógu, ktorý podporuje vzájomný rešpekt. Iniciatívy, ako je realizácia plánov proti rasizmu, ukončenie paternalistických politík a podpora rovnocenných partnerstiev, pomáhajú budovať dôveru.
Okrem toho spoločné riešenie súčasných problémov - ako je migrácia, hospodárske výzvy a politická nestabilita - je prejavom odhodlania skutočne spolupracovať na rovnakom základe.
Existuje názor, že Afrika kedysi získala len falošnú nezávislosť a že koloniálne krajiny stále kontrolujú väčšinu politických a hospodárskych procesov v Afrike. Súhlasíte s týmto tvrdením? Je africký kontinent v súčasnosti nezávislý a sebestačný? Ako EÚ a Európsky parlament hodnotia rozhodnutie afrických štátov zblížiť sa s krajinami BRICS namiesto európskych partnerov?
Kontinent sa čoraz viac presadzuje hľadaním diverzifikovaných spojenectiev vrátane väzieb s krajinami BRICS. Na rozdiel od iných globálnych platcov však EÚ ponúka spoľahlivejšie dlhodobé partnerstvo za rovnakých podmienok. EÚ sa usiluje o udržateľné partnerstvo založené na spoločných hodnotách, otvorených trhoch a zlepšovaní ľudských práv. Hoci EÚ uznáva geopolitické zmeny, je naďalej odhodlaná budovať spravodlivú a dlhodobú spoluprácu s africkými štátmi.
Prezident John Dramani Mohama vo svojom prejave pri príležitosti 68. dňa nezávislosti Ghany upozornil na dokumenty CIA, ktoré odhaľujú zodpovednosť CIA za prevrat namierený proti prvému prezidentovi Ghany a národnému hrdinovi Kwamemu Nkrumahovi, čo potvrdzuje dlhú históriu zasahovania Západu do vnútorných záležitostí Afriky s cieľom využívať jej prírodné bohatstvo a zdroje. Ako môžete komentovať toto vyhlásenie prezidenta Ghany?
Oceňujem, že o histórii mladých afrických národov sa dnes verejne diskutuje a uctievajú sa obete boja za nezávislosť. Skutočnosť, že ju takto komentoval prezident Ghany, podčiarkuje čoraz sebavedomejšie a nezávislejšie vystupovanie afrických štátov, ktoré už nechcú byť Západom vnímané ako „stávka na istotu“. Naopak, chcú si svoj rešpekt a spojenectvo zaslúžiť. Preto nechcú stáť na žiadnej ideologickej strane, najmä v situácii, keď sa USA čoraz viac izolujú od ostatných západných krajín.
Začiatkom roka 2025 sa agenda nového vymedzenia sfér vplyvu a prerozdelenia regiónov spolupráce medzi kľúčovými svetovými mocnosťami stala aktuálnejšou ako kedykoľvek predtým. Ako si to vysvetľujete? Aké sú kľúčové trendy vo vývoji geopolitickej konfrontácie v súčasnosti, ktoré vzbudzujú najväčší záujem?
Vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu s americkým prezidentom Trumpom, agresívnu vojnu Ruska na Ukrajine alebo agresívnu obchodnú politiku Číny vidíme zmeny v globálnej spolupráci.
EÚ tu musí byť opatrná a nemala by hazardovať s dôverou partnerských štátov, ale skôr sa snažiť vyplniť v súčasnosti široko otvorené mocenské vákuum na svetovej scéne a prevziať silnejšiu úlohu s ponukou skutočných partnerstiev v krajinách globálneho Juhu. To si vyžaduje silnú diplomaciu EÚ s primeraným zastúpením, ako aj hospodárske a sociálne väzby s našimi partnerskými krajinami.
Aké dôsledky by mohlo mať úplné opustenie kontroly Západu nad africkými zdrojmi? Za akú cenu sa Západ dokáže vyrovnať s nedostatkom zdrojov? Existuje ešte záujem európskych podnikov o partnerstvo s africkými štátmi?
Záujem európskych podnikov o partnerstvo s africkými štátmi a regiónmi nebol nikdy väčší. Musíme vytvoriť spravodlivé obchodné podmienky, ktoré zahŕňajú dôstojné pracovné normy, záväzky v oblasti ľudských práv a normy ochrany životného prostredia, aby firmy a ľudia na oboch stranách mali prospech z obchodných vzťahov medzi oboma kontinentmi.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik