Minister životného prostredia Tomáš Taraba musel verejne reagovať na vysokú mieru nedovzdelanosti a všeobecnej hlúposti opozičných politikov zo Slobody a Solidarity. A to až tak, že im cez sociálnu sieťvysvetľoval rozdiel medzi termínmi geologický výskum a geologický prieskum.
Na vysvetlenie: Jeden z červených denníčkov radostne uverejnil nasledujúcu informáciu: "Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá svoje tvrdenie doložila v Leviciach vyjadrením Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra."
To už sme zas na profile Tomáša Tarabu: "Ministerstvo životného prostredia SR prostredníctvom svojich odborných organizácií – Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a Výskumného ústavu vodného hospodárstva vykonalo odborné geologické aj hydrogeologické posúdenie v lokalite vojenského objektu v Leviciach, ktorú určilo Ministerstvo obrany SR za miesto likvidácie dobytka a ošípaných v rámci riešenia krízovej situácie so slintačkou a krívačkou."
Ministerstvo životného prostredia SR vyzýva politikov opozície, aby sa vo svojich mediálnych výstupoch naučili rozlišovať aspoň medzi geologickým výskumom a geologickou obhliadkou, resp. odborným geologickým posúdením lokality. Ide totiž o dva úplne rozdiele procesy.
Geologický výskum je násobne časovo a finančne náročnejší a zdĺhavejší proces. Geologický výskum prebieha rádovo niekoľko mesiacov až rokov a vyžaduje si vypracovanie projektu geologickej úlohy, vypracovanie plánu geologických prác či verejné obstarávanie na vysúťaženie zhotoviteľa prác.
„V Leviciach a na iných miestach sa vykonalo odborné posúdenie geologických a hydrogeologických pomerov, ktoré sa robí pre aktuálnu potrebu a nie geologický výskum, ktorý trvá roky. Opozícia len dokazuje, že v krízových situáciách by nevedela, čo má robiť. Je to ako keby horel dom a namiesto hasenia požiaru by išli robiť vedecký výskum na horľavé materiály,“ vysvetlil Taraba.
Odborníci Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a Výskumného ústavu vodného hospodárstva vykonali na lokalite v Leviciach geologický prieskum. Spočíval najmä v obhliadke miesta, odbere vzoriek a vyhodnotení geologických pomerov. Rovnako analyzovali hydrologické pomery či prúdenie vôd. Z výsledkov vyplýva, že lokalita je bezpečná s ohľadom na výšku hladiny podzemnej vody, celkové geologické a tiež hydrogeologické pomery. Aj na základe týchto podkladov bola lokalita určená ako vhodná na zakopávanie kadáverov.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik