Dramatická záchrana medvieďat
25 | 04 | 2025 I Bari Zajačková/ TASR

Národná zoologická záhrada v Bojniciach prijala vo štvrtok (24. 4.) mláďatá medveďa hnedého. Ide o dvoch samcov vo veku približne tri až štyri mesiace. Jedno mláďa našiel nálezca a prevzala si ho polícia, ktorá následne privolala zásahový tím Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Druhé mláďa odchytili v intraviláne obce v Nízkych Tatrách v blízkosti domov a nahlásili ho Zásahovému tímu NAPANT. TASR o tom v piatok informovala vedúca odboru marketingu a vzdelávania bojnickej zoo Andrea Klasová.        

„Zásahové tímy zabezpečili bezpečný transport medvieďat v rámci spolupráce do rehabilitačnej stanice v areáli Národnej zoo Bojnice. Zároveň prehľadali miesta nálezu medvieďat, aby vylúčili prítomnosť medvedice alebo ďalších mláďat v okolí,“ uviedla Klasová.        

Medvieďatá podľa nej prešli po príchode do zoo komplexnou veterinárnou prehliadkou, počas ktorej určili aj ich pohlavie a nezameniteľne ich označili. Mláďatá sú malé, slabé a silne dehydrované. „Po klinickom vyšetrení sme zistili, že mláďatá sú kachektické a silne dehydrované. Ihneď dostali vhodné krmivo a rehydratáciu. Budú v intenzívnej starostlivosti, až pokiaľ sa ich stav nezlepší,“ uviedol veterinárny lekár bojnickej zoo Michal Belák.        

Mláďatá sú prvými obyvateľmi úplne novej rehabilitačnej stanice určenej pre veľké šelmy, ktorú zoo len nedávno dokončila. Riaditeľ zoo Emil Divéky podotkol, že rehabilitačná stanica vznikla práve preto, aby zoo vedela poskytnúť odbornú starostlivosť tým šelmám, ktoré sa dostanú do problémov, či už ide o zranenia, osirelé mláďatá, alebo situácie, keď je potrebné zviera dočasne oddeliť z prírody a zabezpečiť mu starostlivosť bez kontaktu s verejnosťou.   

ŠOP SR zároveň apeluje na verejnosť, aby sa v podobných prípadoch nepribližovala k nájdeným mláďatám. Každý zásah by mal byť podľa nej realizovaný výlučne odborníkmi. „Aj keď môže medvedie mláďa pôsobiť bezbranne, verejnosť musí byť mimoriadne obozretná, keďže sa v blízkosti môže nachádzať medvedica, ktorá svoje mláďa intenzívne chráni,“ uviedol generálny riaditeľ ŠOP SR Roman Fajth. V takýchto prípadoch ŠOP podľa neho vždy odporúča okamžite kontaktovať tiesňovú linku 112, políciu alebo zásahový tím ŠOP, ktorý má potrebné vybavenie na bezpečný zásah.        

Zoo bude o ďalšom vývoji stavu medvieďat a možnostiach ďalšieho vývoja ich situácie a pôsobenia informovať. „Momentálne majú zvieratá zabezpečený pokojový režim, odborný dohľad a individuálny plán starostlivosti,“ dodala Klasová.

Kažimírova kauza nekončí
Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze. Do úvahy totiž... Čítať ďalej
25 | 04 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok