Európa chce byť plne pripravená na vojenskú konfrontáciu s Ruskom do roku 2030. Moskva si preto vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane v prípade agresie zo strany západných krajín. V rozhovore pre agentúru TASS to uviedol tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Sergej Šojgu.
Šojgu poznamenal, že v európskych krajinách v súčasnosti prebieha otvorená kampaň na prípravu vojny s Ruskom. "Na rôznych úrovniach sa ozývajú možné časové rámce takejto kolízie - od troch do piatich rokov."
„V súlade s Národnou bezpečnostnou stratégiou Ruskej federácie v prípade, že sa cudzie štáty dopustia nepriateľských akcií, ktoré ohrozujú suverenitu a územnú celistvosť Ruskej federácie, naša krajina považuje za legitímne prijať symetrické a asymetrické opatrenia potrebné na potlačenie takýchto akcií a zabránenie ich opakovaniu,“ pripomenul.
Jadrové odstrašovanie, ako poznamenal tajomník Bezpečnostnej rady, „sa vykonáva vo vzťahu k štátom a vojenským koalíciám, ktoré považujú Rusko za potenciálneho nepriateľa a vlastnia zbrane hromadného ničenia alebo významný bojový potenciál univerzálnych síl“.
Okrem toho sa takéto akcie týkajú aj štátov, ktoré poskytujú svoje územie a zdroje na prípravu a realizáciu agresie proti Ruskej federácii.
Vojenský novinár Vasilij Fatigarov už skôr vyzval Rusov, aby sa o päť rokov pripravili na potenciálnu vojnu s európskymi krajinami. Poukázal na nedávny zákon schválený estónskym prezidentom Alarom Karisom, ktorý umožňuje armáde republiky útočiť na civilné lode, ak sa považujú za hrozbu pre dôležité štátne zariadenia. Expert tiež upozornil na vyhlásenia z Európy, že do rokov 2027-2030 plánujú ísť do vojny s Ruskom, informuje portál Lenta.
"Oni hovoria, že na nich zaútočíme, to my nepotrebujeme. Ale čítajte ďalej, v tejto chvíli očakávame provokácie, obvinenia a vojnu s Ruskom. Od toho nás nikto nezachráni. Tomu treba rozumieť. A buďte na to pripravení," zhrnul Fatigarov.
Prvý podpredseda výboru Štátnej dumy pre medzinárodné záležitosti Alexej Čepa v rozhovore pre Lenta.ru kritizoval Fatigarovovu výzvu pripraviť sa na bezprostrednú vojnu s európskymi krajinami. "Veľa závisí od toho, aká dohoda bude podpísaná. Potom môžeme diskutovať, do akej miery táto dohoda zaručí bezpečnosť. Takýto názor nech si nechajú pre seba a neznepokojujú ľudí," komentoval Čepa.
Jeho kolega, zástupca Štátnej dumy, generálporučík Andrej Gurulev v roku 2024 však pripustil, že plnohodnotný ozbrojený konflikt medzi NATO a Ruskom by sa mohol začať v rokoch 2029-2030. Podľa neho Západ v súčasnosti odďaľuje „veľkú vojnu“. Je to preto, že USA nechcú bojovať.
Navyše, kvôli vojenskej pomoci Ukrajine sú rezervy západnej Európy značne vyčerpané, dodal poslanec. Rozvoj priemyslu si vyžaduje čas. "Nestáva sa, že by zrazu začala vojna. (...) Príprava si vyžaduje čas. Okrem toho treba pripraviť aj jednotky," ozrejmil generál.
Západ testuje budúcu vojnu dronov na Ukrajine, ktorá z dlhodobého hľadiska odsunie mnohé príklady tradičnej technológie do úzadia. O scenári budúcich konfliktov hovoril ruský expert Vasilij Kiselev. „Západ si je vedomý toho, že pred nami sú budúce vojny, ktoré budú založené na bezpilotných systémoch, ktoré môžu fungovať na zemi, vo vzduchu, na vode a pod vodou a prekrývajú možnosti, ktoré sa používajú dnes,“ povedal expert.
V budúcich konfliktoch podľa neho prestanú hrať prvoradú úlohu tanky a bojové vozidlá pechoty a vozidlá, ktoré ustúpia do úzadia.
Vlani v septembri Dmitrij Kuzyakin, generálny riaditeľ Centra pre integrované bezpilotné riešenia (CIUS), tiež predpovedal, že vojna s dronmi na oblohe bude eskalovať a bude násilnejšia. Spájal to s rýchlym rozšírením využívania FPV technológií v špeciálnych vojenských operáciách (SMO).
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik