Po Černákovi žiada slobodu Masár! Prečo trikrát neuspel?
24 | 04 | 2025 I Roman Martiška

Boss Mikuláš Černák nie je jediným odsúdeným na doživotie, ktorý sa chce dostať na slobodu. O podmienečné prepustenie žiada aj menej zaujímavá osoba, Ľubor Masár.  

Masár žije za múrmi väzníc už takmer 35 rokov a o jeho opätovnej žiadosti bude 14. Mája rozhodovať Okresný súd v Trenčíne. Masár a Ján Molnár boli prvými odsúdenými Slovákmi na doživotie po roku 1989.  

Obaja boli odsúdení za lúpežnú vraždu Holanďanky Gabrielle Widdershovenovej z augusta 1990. Udalosti sa stala na cestnom odpočívadle v Rakúsku. Manžel Holanďanky brutálny útok dvojice Slovákov prežil. Masára zadržali v septembri 1990. 

Pílil mreže a zakladal oheň

Masár žiadal o podmienečné prepustenie na slobodu už trikrát, doterajšie žiadosti mu súdy v Piešťanoch a Trnave zamietli, tieto rozhodnutia potvrdil aj Krajský súd v Trnave. Narozdiel od Černáka, ktorý má podľa policajných spisov na svedomí 32 obetí, nepúta Masár s jednou lúpežnou vraždou mediálnu pozornosť.   

„Aktuálnu žiadosť o podmienečné prepustenie z výkonu doživotného trestu odňatia slobody, o ktorej koná Okresný súd Trenčín, podal odsúdený v júni 2023. Je to prvýkrát, čo Okresný súd Trenčín rozhoduje o návrhu na podmienečné prepustenie tohto odsúdeného,“ informoval  hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. 

Súd si vyžiadal vypracovanie posudkov od psychológa aj psychiatra, k dispozícii bude mať aj posudok z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody. Trestný zákon umožňuje doživotne odsúdenému požiadať o podmienečné prepustenie po tom, ako si odsedel 25 rokov trestu.  

Deklaroval bývanie aj zamestnanie

Súdy, ale okrem splnenia formálnych podmienok posudzujú aj splnenie materiálnych podmienok, a to preukázateľné polepšenie a predpoklady pre riadny život po prípadnom prepustení na slobodu.  

Masár pri predchádzajúcej žiadosti o podmienečné prepustenie povedal, že aj vrah sa môže polepšiť a on sa polepšil. Deklaroval, že v prípade prepustenia bude bývať v byte svojej vtedy 82-ročnej matky v Trnave.  

Tvrdil tiež, že má zabezpečené zamestnanie vo veľkosklade známeho obchodného reťazca. Cestu za slobodou mu prekazil nepriaznivý posudok z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Ilave, v ktorom sú spomenuté aj také výčiny ako pílenie mreže, založenie ohňa či držanie nepovolených predmetov, vrátane noža. V jeho neprospech bol aj psychiatrický posudok, Masár však namietal zaujatosť znalkyne. 

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok