Počuli ste už slovo izoflavón? Ak nie, tak buď nie ste milovníkom “zdravého stravovania”, alebo neviete, že si v skutočnosti ubližujete! Čo je izoflavón a kde sa nachádza?
Izoflavóny sú prirodzené látky pritomné v niektorých rastlinách a môžu mať škodlivé účinky na zdravie, najmä na reprodukčný systém, ak sa konzumujú vo veľkom množstve. Práve pre tieto látky Francúzsko zakazuje populárnu potravinu v tisícoch verejných jedálni, pričom odborníci varujú pred skrytým rizikom, ktoré ohrozuje najmä deti a dospievajúcich.
“Keďže sója je hlavným zdrojom izoflavónov, Anses odporúča nepodávať potraviny na báze sóje v spoločnom stravovaní, aby sa predišlo nadmernej konzumácii,” píše sa na webe Francúzskeho úradu pre bezpečnosť potravín (Anses).
Úrad vyzýva výrobcov a spracovateľov potravín, aby prehodnotili techniky výroby a spracovania sóje, s cieľom znížiť obsah izoflavónov v potravinách.
Na žiadosť Generálneho riaditeľstva pre potraviny (DGAL) a zdravotníctvo (DGS) Anses vyhodnotila zdravotné riziko konzumácie potravín obsahujúcich izoflavóny a možnosť ich podávania v spoločnom stravovaní.
Izoflavóny sú rodina molekúl známa svojou hormonálnou estrogénovou aktivitou. Prirodzene sa vyskytujú v strukovinách a zelenine, ale ich obsah je mimoriadne vysoký v niektorých potravinách vyrobených zo sóje: potraviny obsahujúce najviac izoflavónov sú všetky práve na báze sóje.
Výsledky štúdií vedených Anses vedú k neodporúčaniu podávať potraviny na báze sóje vo verejných stravovacích pre všetky vekové kategórie, najmä v školách a nemocniciach.
Aby sa dospelo k tomuto záveru, Anses najprv definovala referenčné toxikologické hodnoty (VTR) pri požití, teda prahové hodnoty, pod ktorými neexistuje takmer žiadne riziko pre zdravie. Pri tom sa opierala o dostupné vedecké poznatky o človeku a zvieratách.
Boli stanovené dve VTR na základe toxických účinkov ovplyvňujúcich reprodukčný systém: jedna pre všeobecnú populáciu 0,02 mg na kg telesnej hmotnosti denne a druhá pre tehotné ženy a ženy v reprodukčnom veku a deti v predpubertálnom veku 0,01 mg/kg telesnej hmotnosti denne.
Tieto hodnoty boli následne porovnané s úrovňami potravinovej expozície francúzskej populácie vypočítanými na základe údajov zo štúdií Inca3, EAT2 a EATi, ktoré vykonala Anses
Existuje riziko prekročenia VTR u spotrebiteľov potravín na báze sóje. Takže 76 % detí vo veku 3 až 5 rokov, ktoré konzumujú tieto potraviny, prekračuje VTR, rovnako ako 53 % dievčat vo veku 11 až 17 rokov, 47 % mužov vo veku 18 rokov a viac, ako aj žien vo veku 18 až 50 rokov.
Tieto výsledky viedli Anses k odporúčaniu nepodávať tieto potraviny v spoločnej stravovacích službách, aby sa predišlo riziku prekročenia.
Agentúra odporúča diverzifikovať potraviny rastlinného pôvodu, vedomá si toho, že strukoviny iné ako sója majú výrazne nižší obsah izoflavónov. Je tiež možné prijať opatrenia na zníženie obsahu izoflavónov v potravinách na báze sóje.
V súčasnosti je pozorovaná veľká variabilita v obsahu izoflavónov medzi potravinami na báze sóje. Napríklad v sójových sušienkach je 100-krát viac izoflavónov ako v sójovej omáčke. Táto variabilita sa vyskytuje aj v rovnakom druhu potravín, pričom obsah izoflavónov sa napríklad môže líšiť od jednoduchého na dvojnásobný medzi sójovými dezertmi dostupnými na francúzskom trhu.
Toto je spôsobené niekoľkými faktormi: na jednej strane rozmanitosťou sóje, podmienkami pestovania a stupňom zrelosti rastliny, a na druhej strane výrobné postupy alebo formulácia receptov. Anses preto odporúča výrobcom a producentom zaviesť agronomické techniky a výrobné postupy, ktoré umožnia výrobu potravín s kontrolovaným obsahom izoflavónov.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik