Dostanú Taliani pápežstvo späť? Alebo je čas na prvého Afričana v modernej ére? V nasledujúcich týždňoch sa zíde konkláve, aby zvolilo nového pápeža.
Pápež František zomrel vo veku 88 rokov.
Toto sú kľúčové mená, o ktorých pravdepodobne budete počuť v nasledujúcich týždňoch, informuje Politico.
Pápež František zomrel vo veku 88 rokov na Veľkonočný pondelok, čo znamená, že čoskoro bude zvolané konkláve, aby vybralo nového vodcu katolíckej cirkvi – proces, ktorý by mohol byť rozhodujúci pre upevnenie alebo zvrátenie reformného odkazu Argentínčana.
Očakáva sa, že konanie začne dva až tri týždne po pohrebe pápeža, keď sa Kolégium kardinálov zhromaždí vo Vatikánskej Sixtínskej kaplnke, aby spustilo vysoko tajný proces voľby nového pápeža. Teoreticky je každý pokrstený mužský rímsky katolík spôsobilý na pápežstvo, ale za posledných 700 rokov bol pápež vždy vybraný spomedzi kardinálov.
Predpovedať víťaza vopred nie je ľahké. Počas posledného konkláve v roku 2013 kardinál Jorge Bergoglio nebol favoritom na nástupcu pápeža Benedikta XVI. Napriek tomu sa stal pápežom Františkom po 24 hodinách a piatich kolách hlasovania.
Stávkové kancelárie a vatikánski pozorovatelia už začali špekulovať o potenciálnych nástupcoch, keď sa pontifikovo zdravie zhoršovalo.
Riziko pri výbere nového pápeža je nezvyčajne vysoké. Nový pápež zdedí hlboko rozdelenú cirkev, ktorá zápasí s ideologickým napätím v otázkach ako začlenenie LGBTQ+ a zneužívanie duchovenstvom, a zároveň sa pohybuje v rýchlo sa meniacom geopolitickom prostredí, rozdelenom územnými a kultúrnymi konfliktmi.
Je čas, aby sa Taliani vrátili k pápežstvu? Z 266 pápežov ich 217 pochádzalo z Talianska – ale poslední traja pochádzali mimo Vatikánu.
Taliansky kardinál Pietro Parolin, 70-ročný vatikánsky štátny tajomník a Františkova pravá ruka od roku 2013, by mohol byť považovaný za prirodzeného nástupcu Františka. Pôvodom z Veneta, Parolin, ako jeden z Františkových blízkych kardinálov-poradcov, bol poverený realizáciou pápežových reforiem a bol hnacou silou v diplomacii.
Zohral kľúčovú úlohu pri obnovení vzťahov medzi Svätou stolicou a Čínou a podpísaní dohody o spoločnom menovaní čínskych biskupov s Pekingom. Umiernený, považovaný za progresívneho svojimi kritikmi, prevzal významnejšiu úlohu počas pápežovej choroby, keď viedol modlitebné stretnutie za jeho uzdravenie, čo niektorí považovali za nevhodnú predvolebnú kampaň.
Parolin je však vnímaný ako príliš byrokratický a chýba mu charizma a blízkosť k ľuďom, aké mal zosnulý pápež. To by sa mohlo ukázať ako jeho Achillova päta, spolu s nedostatkom pastoračných skúseností.
Niektorí sa už snažia zmariť akúkoľvek Parolinovu kandidatúru a v závislosti od toho, s kým hovoríte, je vnímaný ako trójsky kôň buď pre progresivizmus alebo konzervativizmus.
Ďalšou talianskou možnosťou je kardinál Pierbattista Pizzaballa z Lombardie, ktorý je latinským patriarchom Jeruzalema. 60-ročný hodnostár by mohol ťažiť z nostalgie medzi talianskymi kardinálmi za krajanom na najvyššom poste. Pizzaballa – ktorý žije vo Svätej zemi viac ako tri desaťročia, hovorí po hebrejsky a priznal, že hovorí s Hamasom "z nutnosti" – je autoritou na Blízkom východe, čo by mohlo byť výhodou.
František bol prvým neeurópskym pápežom, ktorý viedol katolícku cirkev od Sýrčana Gregora III. v ôsmom storočí – a bol prvým pápežom zvoleným z Amerík.
Ak sa Kolégium kardinálov opäť rozhodne pre neeurópskeho kandidáta, filipínsky kardinál Luis Tagle by mohol byť favoritom. 67-ročný bývalý arcibiskup z Manily zdieľa Františkovo zameranie na sociálnu spravodlivosť a boj proti chudobe. Bol hlasným kritikom mimosúdnych vrážd, ku ktorým došlo v jeho krajine za bývalého prezidenta Rodriga Duterteho.
Cirkev by tiež mohla urobiť históriu, ak zvolí svojho prvého afrického pápeža v modernej ére. Kardinál Peter Turkson z Ghany, kedysi považovaný za favorita počas konkláve v roku 2013, je opäť v diskusii. Dnes 76-ročný Turkson bol vymenovaný Benediktom XVI., aby viedol Pápežskú radu pre spravodlivosť a mier. Jeho zvolenie by znamenalo prelomový moment, ale kontroverzie môžu ohroziť jeho šance. V rozhovore v roku 2013 naznačil, že sexuálne zneužívanie detí je v Afrike menej rozšírené vďaka tradičným kultúrnym ochranám. O rok skôr sa ospravedlnil za to, že počas Synody biskupov ukázal video varujúce pred šírením islamu v Európe.
František významne zmenil geografickú rovnováhu Kolégia kardinálov tým, že vymenoval viac kardinálov z chudobnejších regiónov, ktoré boli v minulosti nedostatočne zastúpené v najvyšších cirkevných kruhoch, čo by mohlo zohrať dôležitú úlohu pri výbere nového pápeža.
Počas svojich 12 rokov na pápežskom stolci František rozhneval konzervatívne krídlo katolíckej cirkvi, ktoré sa zase stalo čoraz radikálnejším – najmä v USA.
De facto vodcom tejto konzervatívnej opozície bol 76-ročný kardinál Raymond Burke, ktorý sa opakovane dostal do sporu s Františkom kvôli jeho údajne "woke" agende a považoval cirkev za "príliš feminizovanú". Je však vnímaný skôr ako hlavná postava konzervatívcov než ako kandidát s reálnou šancou na pápežstvo.
Ďalšou dlhoročnou osobnosťou, maďarský kardinál Péter Erdő, sa javí ako pravdepodobnejší kandidát. Erdő bol spomínaný ako potenciálny nástupca v roku 2013 a bol chválený maďarským pravicovým premiérom Viktorom Orbánom. Erdő predstavuje tradičnejšiu, na Európu zameranú víziu cirkvi a zostáva zaujímavý pre konzervatívcov, ktorí hľadajú pápežskú zmenu kurzu.
Šance konzervatívcov závisia od zloženia Kolégia kardinálov. Na prvý pohľad František vymenoval 110 zo 138 kardinálov, ktorí budú môcť zvoliť jeho nástupcu, čo robí návrat k tvrdšiemu konzervativizmu nepravdepodobným.
Avšak niekoľko Františkových nominácií boli kardináli z rozvojových krajín s konzervatívnejším pohľadom, zatiaľ čo iní by sa mohli po jeho smrti odvrátiť od jeho liberalizmu.
Ako vždy, cesta odtiaľto k bielemu dymu bude kľukatá.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik