Tak sme sa od pánov Bárdyho a Káčera z ich podkastu zase raz kadečo podozvedali. Tentokrát mala dvojica ako hosťa pozvaného už „asi skôr občana, ako arcibiskupa“, ako sa on sám definoval v úvode relácie, Róberta Bezáka. Toto tvrdenie niekoľkokrát dokázal. Prekvapivé bolo, že keď Káčer Pána Ježiša označil za liberála, arcibiskup nemihol ani brvou.
„Kresťanstvo začalo príbehom Ježiša Krista, ktorý bol narodený, ako Syn Boží a ktorý prešiel niečím, čo je zosobnené práve v tom veľkonočnom príbehu, ako bol nespravodlivo obvinený, ako tí, ktorí ho vítali „Hosanna“, potom doňho hádzali kamene a ukrižujú ho, ako to bežne vidíme – zrazu je nám niekto hosanna, milovaný a potom už ho nepotrebujeme, tak môžeme doňho hádzať kamene,“ pohoršuje sa bývalý minister zahraničia, ktorý sedel vo vláde, ktorá sama tých nespravodlivo súdených vyrábala, ako „na bežiacom páse“.
Kým kedysi liberálom šlo o presadzovanie základných ľudských slobôd, tí dnešní sa snažia o nekonečné uvoľňovanie mravov. Ježiš je ako prvý liberál vnímaný napríklad cez príbeh prostitútky, ktorú Ježiš nechal oslobodiť. Lenže pán Káčer si z podobných príbehov vyberá, čo sa mu hodí. Ten „liberálny“ Ježiš po tom, ako ju nechal oslobodiť jej povedal: „Choď a viac nehreš!“
Pán viac občan, ako arcibiskup Bezák ho mohol upozorniť práve na tento moment, čím by vlastne ukázal, že to s tým Ježišovým liberalizmom nebude až také vážne.
Ak ste čítali Písmo a jeho Nový Zákon nie len ako „rozprávky na dobrú noc“, v Matúšovom evanjeliu ste sa stretli aj s interpretáciou časti „Nemyslite si, že som prišiel zrušiť zákon alebo prorokov; neprišiel som zrušiť, ale naplniť.“ (Matúš 5:17)
Kristus v ňom uznáva, že nie je nejaký rebel, alebo revolucionár voči Božím nariadeniam. Inak povedané – sám nikdy neporušil Boží zákon, ale tam, kde tak urobili ľudia vtedajšej doby v ich skazenosti či povýšení, zasiahol a upozornil ich na to. Alebo ešte inak – určite si veľmi dobre pamätáte na scénu, keď Pán Ježiš vzal do rúk bič a farizejov hnal z chrámu Božieho. Aj to je dôkaz toho tvrdenia, že pán Bezák je skôr občan, ako arcibiskup. Inak by to Káčerovi pripomenul.
Káčer sa síce nesústredil na základné cnosti – viera, nádej a láska, no apeloval na pokoru, striedmosť a cudnosť. Celkom zaujímavé, lenže to by sa „musel“ dištancovať napríklad od prajdov, kde ich účastníci cudnosť rozhodne nevyznávajú. A striedmosť, či zbožnosť už vôbec nie.
Bez ohľadu na to, či sme veriaci, alebo nie, musíme teda uznať, že európska kultúra a náš európsky hodnotový systém sú postavené na kresťanských hodnotách. Aj cnosti (Pokora, štedrosť, dobroprajnosť, trpezlivosť, cudnosť, striedmosť a činorodosť), aj ich protiklady, teda smrteľné hriechy (Pýcha, lakomstvo, smilstvo, závisť, obžerstvo, hnev a lenivosť) sú nadčasové. Sú totiž stanovené Božím zákonom. Káčer však má problém s výsostnou existenciou dvoch pohlaví.
Ak Rastislav Káčer hovorí o význame pokory zvlášť v politike, mal by si spomenúť na vlastné správanie sa počas pamätnej besedy v Michalovciach, kde s kolegom Naďom z pódia nadávali ľuďom, ktorí s nimi nesúhlasili. Aj keď pravda je, taká pani Čaputová vedela pokornú na kamery zahrať veľmi presvedčivo. Pravda, aj to len spočiatku.
Načo ísť historicky „až“ k Michalovciam, stačí si spomenúť na jeho nedávne vyjadrenie po pamätnom stretnutí Zelenského a Trumpa v Oválnej pracovni. Trump vtedy „vyškolil“ Zelenského zo správania sa hosťa
„Toľko necitlivosti, arogancie a chrapúnstva, to by zabilo aj koňa. Povedal som si, že keby som bol na Zelenského mieste, asi by som sa rovno zdvihol, ani by som nepodal Trumpovi ruku a odišiel by som,” vyjadril sa Káčer vtedy pre kolegov z Denníka N.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik