Smrť pápeža Františka odštartovala tisícročné predstavenie
22 | 04 | 2025 I Diana Zaťková

Čo čaká kresťanov v najbližších týždňoch? Pontifikov odchod odštartuje sériu dôsledne odchoreografovaných udalostí, zaužívaných v priebehu storočí. Pápež František, ktorý zomrel vo veku 88 rokov na Veľkonočný pondelok, už pre seba naplánoval jednoduchý pohreb, pričom sa vyhol niektorým tajomným obradom a rituálom, ktoré sa bežne na pohreboch pápežov konali, informuje Politico.

Pápežova smrť odštartovala sériu podrobne zostavených udalostí, zdokonaľovaných v priebehu storočí. Niektoré vatikánske tradície siahajú až do starovekého Ríma.

Na konci predstavenia bude vo voľbách vybraný nový vodca katolíckej cirkvi. Celý proces bol zdramatizovaný v roku 2024 v trileri „Konkláve“, nominovanom na Oscara, s progresívnymi a konzervatívnymi kardinálmi, ktorí súperia o kontrolu nad inštitúciou s miliardou nasledovníkov na celom svete.

Potvrdenie smrti

Potvrdiť úmrtie pápeža je tradične úlohou camerlenga (vysokého predstaviteľa Vatikánu, pápežovho komorníka). V súčasnosti túto pozíciu zastáva kardinál Kevin Farrell írskeho pôvodu, ktorý správu o Francisovej smrti oznámil v pondelok ráno.

"Najdrahší bratia a sestry, s hlbokým zármutkom musím oznámiť smrť nášho Svätého Otca Františka. Dnes ráno o 7:35 sa rímsky biskup František vrátil do domu Otca," povedal.

Pravda o smrti Františka
Pápež František, ktorý len nedávno prekonal "zázračné" uzdravenie z ťažkého zápalu pľúc, zomrel vo Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov. Podľa zdrojov talianskej agentúry ANSA bolo príčinou náhle mozgové krvácanie. Vatikán a celý katolícky svet... Čítať ďalej
21 | 04 | 2025 | Bari Zajačková

Ak všetko pôjde podľa tradície, Farrell navštívi telo pápeža Františka v jeho súkromnej kaplnke a zvolá jeho meno, aby ho prebudil. V súčasnosti je to do značnej miery slávnostné, pretože lekári potvrdia pápežovu smrť štandardnejšími lekárskymi prostriedkami. (Často opakovaný mýtus hovorí, že camerlengo tiež jemne poklepáva strieborným kladivom po hlave pápeža; Vatikán to však už dlho popiera).

Keď pápež neodpovie, podľa tradície je jeho pečatný prsteň, ktorý slúži ako pečať oficiálnych pápežských dokumentov, znehodnotený alebo zničený, čo znamená koniec jeho vlády, a pápežský byt je zapečatený. Camerlengo informuje kolégium kardinálov, riadiaci orgán vyšších cirkevných predstaviteľov, že pápež zomrel, skôr ako bude jeho smrť oznámená svetu.

Duchovný testament pápeža Františka
Duchovný testament pápeža Františka Bol zverejnený duchovný testament pápeža Františka z 29. júna 2022, ktorý naznačuje jeho pohreb v Bazilike Santa Maria Maggiore. V mene Najsvätejšej Trojice. Amen. Keď cítim blížiaci sa súmrak svojho... Čítať ďalej
21 | 04 | 2025 | Bari Zajačková

Obdobie smútku

Pápežova smrť spúšťa deväťdňový smútok známy ako Novendiale, pôvodne staroveký rímsky zvyk. Taliansko tiež zvyčajne vyhlasuje obdobie národného smútku.

Jeho telo je požehnané, odeté do pápežského rúcha a vystavené v Bazilike svätého Petra na verejné nahliadnutie, kde sa zoradia státisíce ľudí, aby vzdali úctu, vrátane zahraničných hodnostárov a svetových lídrov. V minulosti bola mŕtvola pápeža vystavená na vyvýšenej plošine zvanej katafalk, no Františkove zjednodušené pohrebné obrady zabezpečili, že ho ľudia uvidia ležať v otvorenej rakve bez toľkej okázalosti.

Historicky boli pápeži často balzamovaní a niektorým boli pred pohrebom odstraňované orgány – kostol neďaleko Fontány di Trevi v Ríme ukrýva srdcia viac ako 20 pápežov v mramorových urnách, ktoré sú uchovávané ako sväté relikvie – ale tieto praktiky upadli do nemilosti.

V Bazilike sv. Petra a v celom katolíckom svete sa budú konať každodenné modlitebné služby a zádušné omše.

Telegram / Rudolf Huliak

Medzitým Vatikán vstúpi do prechodného obdobia nazývaného sede vacante, čo znamená „pokiaľ je miesto prázdne“, počas ktorého sa vláda cirkvi dočasne odovzdá kolégiu kardinálov – hoci do zvolenia nového pápeža nemožno urobiť žiadne zásadné rozhodnutia.

Pohreb

Pápežov pohreb sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou konať na Námestí svätého Petra medzi štyrmi až šiestimi dňami po jeho smrti, pričom do Vatikánu sa na bohoslužbu dostavia smútoční hostia. Viesť ho bude dekan kardinálskeho kolégia, momentálne 91-ročný Talian Giovanni Battista Re.

Tradične je potom pápež pochovaný vo vatikánskych jaskyniach, kryptách pod Bazilikou svätého Petra. Je tam pochovaných takmer 100 pápežov vrátane pápeža Benedikta XVI., Františkovho predchodcu, ktorý odstúpil v roku 2013 a zomrel v roku 2022.

František však v rozhovore v roku 2023 povedal, že si za miesto posledného odpočinku vybral baziliku Santa Maria Maggiore v Ríme, jeden z jeho obľúbených kostolov, čím by sa stal prvým pápežom po storočí, ktorý by bol pochovaný mimo Vatikánu.

Od Bieleho domu po Kremeľ: Svetoví lídri reagujú na úmrtie pápeža Františka
Sústrasť nad úmrtím pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov, vyjadril aj Biely dom a odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz. František bol podľa Scholza „mužom zmierenia“, britský premiér Keir Starmer zase tvrdí, že odvážny... Čítať ďalej
21 | 04 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR

Minulí pápeži boli pochovaní v troch rakvách: jedna vyrobená z cyprusu, jedna zo zinku a jedna z brestu, vnorené do seba, ale František nariadil, aby bol pochovaný v jedinej rakve vyrobenej z dreva a zinku.

Keď pochovali Benedikta XVI., jeho rakva obsahovala aj mince vyrazené počas jeho vlády, ako aj kovovú rúrku, v ktorej bol zvinutý papierový zvitok nazývaný rogito  – dokument s 1 000 slovami, ktorý prerozprával jeho život a vládu. František bude pravdepodobne pochovaný s vlastným rogito, ktorý podrobne opisuje jeho jedinečné pápežstvo.

Voľby

Dva až tri týždne po pápežovom pohrebe sa v Sixtínskej kaplnke zíde kolégium kardinálov, aby usporiadalo konkláve, vysoko tajný proces voľby nového pápeža. Teoreticky môže byť pápežom každý pokrstený rímsky katolík, ale za posledných 700 rokov bol pápež vždy vybraný z kolégia kardinálov.

Prevažná väčšina z 266 pápežov zvolených počas histórie boli Európania. Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio z Argentíny, je prvým mimoeurópskym pápežom po 1300 rokoch.

Na rozdiel od bežnej politiky kandidáti na pápeža o túto funkciu nevedú otvorene kampaň. Vatikánski pozorovatelia nazývajú kardinálov, ktorí majú dobrú šancu stať sa pápežom papabile, čo znamená „pápežský“.

V deň hlasovania je Sixtínska kaplnka so slávnym stropom namaľovaným Michelangelom fyzicky zapečatená a kardináli, ktorí zložili prísahu mlčanlivosti, sú uzamknutí vo vnútri.

Konkláve v Sixtínskej kaplnke, zdroj: pixabay

Voliť môžu len kardináli mladší ako 80 rokov. Okolo 120 bude tajne hlasovať za svojho zvoleného kandidáta, napíše svoje meno na hlasovací lístok a umiestni ho do kalicha na oltári.

Ak ani jeden kandidát nezíska potrebnú dvojtretinovú väčšinu, uskutoční sa ďalšie kolo hlasovania. Za deň môžu byť až štyri kolá. Konkláve, ktoré zvolilo pápeža Františka v roku 2013, trvalo približne 24 hodín a päť hlasovaní, ale proces môže trvať dlhšie; konkláve v 13. storočí trvalo asi tri roky, kým ďalšie v 18. storočí štyri mesiace.

Po sčítaní hlasovacích lístkov sa spália v piecke v Sixtínskej kaplnke, ktorú vopred nainštalovali vatikánski hasiči. Druhá pec spaľuje chemikáliu, ktorá vysiela dymový signál cez komín do vonkajšieho sveta: Čierny dym znamená, že nebol zvolený nový pápež, biely dym znamená, že áno.

Nový pápež

Keď je zvolený pápež, zástupca kolégia kardinálov prečíta latinské oznámenie Habemus papam, čo znamená „Máme pápeža“, z hlavného balkóna Baziliky svätého Petra s výhľadom na tisíce nedočkavých veriacich.

Potom čerstvo zvolený pápež, ktorý si zvolil pápežské meno (pravdepodobne na počesť svätca alebo predchodcu) a obliekol si bielu sutanu, vystúpi na balkón, aby predniesol svoj prvý prejav pre verejnosť. A tým má katolícky svet nového vodcu.

Svätý otec zomrel. Kto sa stane novým pápežom? Tu sú favoriti! (FOTO)
Kým mnohí bežní veriaci trúchlia nad skonom svätého otca – pápeža Františka, vo Vatikáne preláti pripravujú konkláve, ktoré zvolí nového Petrovho zástupcu. Ten ukáže, či bude cirkev pokračovať v reformách, ktoré naštartoval František, alebo sa... Čítať ďalej
22 | 04 | 2025 | Eka Balaskova

Popri stanovovaní cirkevného učenia a morálky má pápež významnú diplomatickú a politickú moc vo svetovej politike, pôsobí ako sprostredkovateľ v globálnych konfliktoch a usmerňuje humanitárne úsilie.

Väčšina pápežov slúži až do dňa smrti. Pápež Benedikt XVI., ktorý v roku 2013 vo veku 85 rokov odstúpil z dôvodu zhoršujúceho sa zdravia, bol prvým pápežom, ktorý odstúpil po 600 rokoch.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok