Od Bieleho domu po Kremeľ: Svetoví lídri reagujú na úmrtie pápeža Františka
21 | 04 | 2025 I Bari Zajačková/ TASR

Sústrasť nad úmrtím pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov, vyjadril aj Biely dom a odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz. František bol podľa Scholza „mužom zmierenia“, britský premiér Keir Starmer zase tvrdí, že odvážny pápež sa usiloval o lepší svet. Ruský prezident Vladimir Putin ho označil za výnimočného človeka. Britského kráľa Karola III. správa o smrti pápeža, ktorého v apríli navštívil vo Vatikáne, hlboko zarmútila. Javier Milei, prezident Argentíny odkiaľ František pochádzal, vzdal hold múdrosti zosnulého pápeža, a to aj napriek „vzájomným rozdielom“. TASR o tom informuje podľa svetových médií.        

„Odpočívajte v pokoji, pápež František,“ napísal Biely dom na svojej sociálnej sieti k príspevku s fotografiami pontifika s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a viceprezidentom J.D. Vancom, ktorý sa s pápežom stretol na Veľkonočnú nedeľu.        

„S pápežom Františkom katolícka cirkev a svet stratili obhajcu slabých, zmierovateľa a srdečného človeka,“ napísal Scholz na X. Dodal, že si váži Františkom „jasný pohľad na výzvy, ktorým sme vystavení“.       

„Pápež František bol pápežom pre chudobných, utláčaných a zabudnutých,“ uviedol Starmer, ktorý pripomenul, že pápež sa stretával s kresťanmi na celom svete, ktorí čelili vojne, hladomoru, prenasledovaniu a chudobe a nikdy nestrácal nádej. „S jeho smrťou si opäť pripomíname jeho výzvu starať sa jeden o druhého naprieč rôznymi vierovyznaniami, pôvodmi, národmi a presvedčeniami,“ dodal britský premiér. Britský kráľ uviedol, že pápež sa svojou prácou a starostlivosťou o ľudí i planétu hlboko dotkol životov mnohých ľudí.        

Ruský prezident Vladimir Putin podľa vyhlásenia Kremľa vyzdvihol pápeža ako „obrancu najvyšších hodnôt humanizmu a spravodlivosti“. František bol podľa Putina výnimočný človek.        

Hold zosnulému pápežovi vzdal aj argentínsky prezident. „Napriek rozdielom, ktoré sa dnes zdajú byť zanedbateľné, poznať ho v jeho dobrote a múdrosti bolo pre mňa skutočnou cťou,“ napísal Milei na sieti X.        

Podľa palestínskeho prezidenta bol František priateľom palestínskeho ľudu a jeho legitímnych práv. Abbás poznamenal, že František uznal palestínsky štát a povolil vyvesenie palestínskej vlajky vo Vatikáne.        

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril smútok nad úmrtím Františka a uviedol, že hlavný predstaviteľ katolíckej cirkvi sa „modlil za mier na Ukrajine a za Ukrajincov“.       

 

Libanonský prezident Džúžíf Awn označil zosnulú hlavu katolíckej cirkvi za drahého priateľa a silného podporovateľa Libanonu a jeho smrť označil za stratu pre celé ľudstvo. „Nikdy nezabudneme na jeho opakované výzvy na ochranu Libanonu a zachovanie jeho identity a rozmanitosti,“ uviedol jediný kresťanský prezident arabského sveta na sociálnej sieti. František bol podľa neho „silným hlasom spravodlivosti a mieru, ktorý vyzýval na dialóg medzi náboženstvami a kultúrami“.       

Africká únia vzdala hold „vysokému morálnemu hlasu“ zosnulého pápeža Františka, ktorý sa odvážne angažoval na africkom kontinente a obhajoval mier a solidaritu s tými, ktorí sú postihnutí konfliktom a chudobou.        

Pápež František zomrel v pondelok ráno, oznámil to kardinál Kevin Ferrell. Pred necelým mesiacom ho prepustili z Gemelliho nemocnice v Ríme, kde ho hospitalizovali s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc. V nedeľu ešte veriacim udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu), i keď text sám už nečítal. Hlavou katolíckej cirkvi bol od roku 2013.

 

Od úmrtia po konkláve: Čo bude nasledovať po Františkovej smrti
Úmrtím pápeža sa spúšťa séria presne stanovených obradov vrátane oficiálneho potvrdenia jeho smrti a verejného vystavenia jeho tela a následne pohrebu. Tieto obrady však samotný pápež František značne zjednodušil, informuje TASR. Ako... Čítať ďalej
21 | 04 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok