Členské štáty zvažujú odobrať Maďarsku hlasovacie práva. No musí to byť jednohlasné. A tu nastupuje Fico!
„Nedovoľme im, aby za nás rozhodovali,“ znie slogan na bilbordoch po celom Maďarsku s tromi klasickými darebákmi. Ukrajinským vodcom Volodymyrom Zelenskym, predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen a Manfredom Weberom - nemeckým politikom, ktorý vedie stredopravú Európsku ľudovú stranu v Európskom parlamente. Tá má v svojich radoch aj najmocnejšieho maďarského opozičného politika. A medzi tým zvažujú členské štáty odobrať krajine hlasovacie práva po jej pokusoch zastaviť podporu Kyjevu. No teraz má všetko v rukách Fico, informuje britský Guardian.
Maďarsko sa opakovane snažilo zablokovať sankcie EÚ proti Rusku. Vetovalo uvoľnenie finančných prostriedkov vo výške 6 miliárd eur na úhradu iných krajín EÚ, ktoré poskytli vojenskú pomoc Ukrajine, a rozhodne odmietlo podpísať dve deklarácie EÚ na podporu svojho napadnutého suseda.
Teraz však maďarské pokusy zastaviť podporu EÚ pre Ukrajinu by mohli skončiť neúspechom.
Za predchádzajúcej vlády malo Poľsko spasiteľské veto; teraz sa zdá, že túto kartu drží slovenský premiér Robert Fico. Európsky parlament spustil procedúru podľa článku 7 z roku 2018, no váha viacero členských štátov.
Niektorí si myslia, že k zúčtovaniu dôjde, ak sa Maďarsko bude snažiť vetovať rozšírenie sankcií proti Rusku, čo je široká škála opatrení zameraných na obmedzenie vojnovej ekonomiky, vrátane zmrazenia aktív ruskej centrálnej banky vo výške 210 miliárd eur držaných v bloku. Opatrenia je však potrebné jednomyseľne obnoviť do 31. júla.
„Som si celkom istý, že keby cítili, že majú podporu USA, zablokovali by to,“ povedal jeden vysoký predstaviteľ EÚ . "Bolo by to obrovské: v podstate by ich to postavilo nie doslova, ale virtuálne mimo únie," hovorí o Maďaroch.
Diplomati sa utešovali faktom, že Maďarsko vždy ustúpilo od vyhrážok vetom. "Ak je minulosť prediktívna pre budúcnosť, mali by sme byť v poriadku. Bolo by však hlúpe to predpokladať," povedal jeden z vysokých diplomatov, ktorý dodal, že "prebieha práca" na nájdení spôsobov, ako obísť potenciálne veto.
Holandská poslankyňa za zelených Tineke Strik, ktorá vedie prácu Európskeho parlamentu v súvislosti s Maďarskom a právnym štátom, povedala: „Členské štáty už majú Orbána naozaj dosť.“
Počítala s 19 vládami, „ktoré sa zdajú byť pripravené urobiť krok v rámci postupu podľa článku 7“, ktorý zahŕňa kroky, ktoré nespĺňajú požiadavky na pozastavenie hlasovacích práv. Chýba im však „stratégia, ako dostať zvyšok členských štátov na palubu“, dodala.
Najjednoduchšie to za celú pobúrenú časť EÚ vyjadrila holandská europoslankyňa za Skupinu zelených/Európska slobodná aliancia Tineke Strik: „Na Orbána by mal byť zo strany EÚ vyvíjaný obrovský tlak, aby zmenil svoj kurz.“
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik