EÚ každoročne poskytuje miliardy neziskovým organizáciám. Teraz sa mimovládky obávajú, že peniaze vyschnú a začínajú byť znepokojené, informuje bruselský denník Politico.
Sektor, ktorý sa pýši druhou najväčšou armádou lobistov v Bruseli hneď po biznise, už mesiace vedie tvrdý boj s konzervatívnymi zákonodarcami o využitie peňazí z grantov Európskej únie na lobing. Séria nedávnych neúspechov dala členom Európskeho parlamentu v tomto boji prevahu, čo viedlo mimovládne organizácie k varovaniu pred kampaňou inšpirovanou Donaldom Trumpom.
Škody sa začali začiatkom apríla, keď Európska komisia priznala, že niektoré zmluvy o financovaní s mimovládnymi organizáciami zahŕňali to, čo považovala za „nenáležité lobistické aktivity“. Minulý pondelok nasledovala odsudzujúca správa finančného dozorného orgánu EÚ, Európskeho dvora audítorov, ktorý kritizoval Komisiu za „nepriehľadný“ systém s obmedzeným dohľadom nad tým, ako sa míňajú peniaze z grantov EÚ pre mimovládne organizácie. V utorok potom poslanci schválili pozmeňujúce a doplňujúce návrhy vyzývajúce Brusel, aby zvýšil kontrolu nad tým, ako mimovládne organizácie míňajú granty EÚ.
Nicholas Aiossa, riaditeľ Transparency International EU, povedal pre POLITICO, že stredná a krajná pravica „vedú útoky na mimovládne organizácie inšpirované MAGA“ v odkaze na Trumpov slogan „Make America Great Again“. Začiatkom tohto roka Trumpova administratíva zrušila ročný program zahraničnej pomoci USAID v hodnote 20 miliárd dolárov, ktorý je kľúčovým sponzorom mimovládnych organizácií na celom svete.
Ak sa obavy mimovládneho sektora naplnia, mohlo by to vážne oslabiť vplyv skupín občianskej spoločnosti v Bruseli, z ktorých niektoré sa vo financiovaní spoliehajú na EÚ.
Poslanci, ktorí sú zodpovední za túto otázku, trvajú na tom, že nejde o zníženie financovania mimovládnych organizácií, ale jednoducho o zvýšenie transparentnosti. „Nie sme tu na to, aby sme útočili na mimovládne organizácie – väčšina z nich robí skvelú prácu,“ povedal Tomáš Zdechovský, český europoslanec zo skupiny EPP, ktorý vedie prácu skupiny na túto tému vo výbore pre kontrolu rozpočtu.
Cieľom je viesť „otvorený dialóg“ o tom, „čo môžeme spoločne urobiť pre väčšiu transparentnosť,“ dodal.
Mimovládne organizácie však takéto ubezpečenia neakceptujú a obávajú sa, že postupné kroky nakoniec povedú k škrtom v rozpočte.
A existujú dôkazy, že môžu mať pravdu. Minulú stredu POLITICO informovalo, že mimovládnym zdravotníckym organizáciám úradníci Komisie povedali, aby tento rok neočakávali žiadne prevádzkové granty od jej riaditeľstva pre zdravotníctvo. To podnietilo 28 mimovládnych zdravotníckych organizácií, aby napísali list predsedníčke Komisie Ursule von der Leyenovej so žiadosťou o naliehavú aktualizáciu financovania.
Jadrom obáv mimovládnych organizácií sú nadchádzajúce rokovania o rozpočte v Bruseli, ktoré určia, ako EÚ naloží so svojimi peniazmi na nasledujúcich sedem rokov.
Prvý súbor rokovaní o rozpočte EÚ – v Bruseli známy ako viacročný finančný rámec – naznačuje, že vyčlenené finančné prostriedky na výskum alebo opatrenia v oblasti klímy by sa mohli presmerovať na nové finančné priority EÚ v oblasti obrany a priemyselného rastu.
EÚ poskytla mimovládnym organizáciám v rokoch 2021 až 2023 finančné prostriedky vo výške približne 7,4 miliardy EUR, a to buď priamo, alebo prostredníctvom národných vlád, a mnohé organizácie sa vo veľkej miere spoliehajú na tento zdroj.
Komisia už mimovládnym organizáciám povedala, že peniaze z grantov už nemôžu používať výlučne na lobistické aktivity, ale to neupokojilo konzervatívnych poslancov EP, ktorí túto záležitosť naďalej presadzujú.
Stredopravá EĽS trvá na tom, že nejde o krátenie prostriedkov pre organizácie občianskej spoločnosti. „V skutočnosti tu nepripravujeme žiadnu revolúciu, ktorá zastaví financovanie mimovládnych organizácií,“ dodal Zdechovský z EPP. Namiesto toho strana hľadá „konkrétne príklady“ „približne 20-25 mimovládnych organizácií, ktoré musíme skontrolovať“, aby sme zistili, či neboli zneužité peniaze".
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik