Bývalého viceprezidenta významnej taiwanskej banky Guiyonga Lina na vrchole kariéry náhle dostihla depresia. Kvôli duševnému ochoreniu sa ocitol sa na dne síl. Po ukončení hospitalizácie si každé ráno vzal niečo ľahké na zjedenie, vyliezol na horu, vykúpal sa v termálnom prameni a vrátil sa domov, aby si odpočinul. V knihe Keď vám pri dverách zaklope depresia popísal, že sa po výstupe cítil uvoľnený a príznaky duševného ochorenia po desiatich rokoch každodenného rituálu zmizli, píše portál EpochTimes.
Na celom svete trpí depresiou vyše 300 miliónov ľudí - a počet tých, ktorí sa stretávajú s negatívnymi emóciami, nemožno ani presne spočítať. Našťastie, náš mozog si nepotrebuje pomáhať umelými drogami. Má k dispozícii neurotransmitery a hormóny, ktorých zvýšená hladina spôsobuje rozplynutie negatívnych emócií.
V ľudskom tele sa na dobrej nálade podieľajú aspoň štyri kľúčové chemické látky: serotonín, dopamín, endorfíny a oxytocín. Každá z nich má pozoruhodný vplyv na zlepšenie nálady.
Serotonín sa vyplaví po tom, ako do miestnosti ráno pustíme slnečné svetlo. Hoci je množstvo v mozgu relatívne malé, má zásadný vplyv na reguláciu nálady, pocitu šťastia, radosti a pohody. Nedostatok serotonínu v mozgu býva spájaný s väčšou náchylnosťou k depresiám, podráždenosti a úzkostiam.
Dopamín sa tvorí v mozgu v situáciách, keď dosiahneme cieľ alebo sme za svoje úsilie odmenení. Riadi tzv. systém odmeny – vyvoláva pocit vzrušenia, motivácie a energie. To je podľa EpochTimes ten moment, keď už-už na ceste domov strácate energiu, no váš nos zaregistruje lákavú, povzbudivú vôňu kávy, alebo niečoho chutného.
Dopamín má tiež dôležitú úlohu pri posilňovaní pamäti a sústredení a podieľa sa na regulácii telesných funkcií. Pri nedostatku dopamínu môže dôjsť k rozvoju Parkinsonovej choroby, ktorá sa prejavuje trasením rúk a poruchami pohybovej koordinácie.
Endorfíny – látky, ktoré spôsobujú tzv. bežecké opojenie. Ide o stav, kedy je telo po dlhom behu vyčerpané, a napriek tomu sa dostaví pocit uvoľnenia a eufórie. Endorfíny sa tvoria predovšetkým v hypotalame a hypofýze. Navodzujú pocit pokoja a radosti, majú výborné analgetické (tíšiace bolesť) a antistresové účinky. Keď človek zažíva stres alebo bolesť, telo začne produkovať endorfíny. Tie potom vedú k zníženiu stresu, úľave od bolesti a celkovo zmierňujú jej vnímanie.
Oxytocín býva označovaný aj ako hormón lásky. Veľa vnútornej nepohody pramení z frustrácie a odcudzenia v medziľudských vzťahoch. Čím vyššia je hladina oxytocínu v tele, tým bližší vzťah k druhým ľuďom človek pociťuje – rastie jeho dôvera a empatia. Oxytocín sa vyplavuje pri zamilovanosti, ale aj pri akomkoľvek pozitívnom medziľudskom kontakte.
„Hormóny šťastia“ pôsobia v mozgu samostatne, ale aj vo vzájomnom prepojení. Napríklad endorfíny spolupracujú s dopamínom a serotonínom. Ako ich doplniť?
Slnečné lúče zohrávajú zásadnú úlohu pri aktivácii serotonínu a dopamínu – dvoch kľúčových látok dobrej nálady. Podľa japonského fyziológa profesora Hideha Arity môže už 30 minút slnečného svitu denne (alebo aj menej) pomôcť naštartovať produkciu serotonínu. Ideálne by ste mali po prebudení roztiahnuť závesy a pustiť dovnútra denné svetlo. Môžete tiež vyraziť von na prechádzku či cvičenie, alebo si pri ceste do práce zvoliť trasu s priamym slnkom. Všetky tieto drobnosti pozitívne ovplyvňujú náladu. Je však dôležité to so slnkom nepreháňať – nadmerné slnenie škodí pokožke a môže paradoxne aktivovať brzdiaci mechanizmus serotonínového systému, čo by malo opačný účinok.
Pohyb je účinný prostriedok pre duševnú rovnováhu. Stimuluje mozog na vyplavovanie endorfínov, serotonínu, dopamínu a ďalších látok šťastia, ktoré pomáhajú zmierňovať stres a zabúdať na starosti. Výskum Katedry klinickej psychológie Univerzity v Liverpoole ukázal, že najväčšiu stabilitu nálady prináša aeróbne cvičenie vykonávané pravidelne a spôsobom, ktorý je človeku blízky.
Dobre prespať noc a dodržiavať pravidelný spánkový režim pomáha udržovať stabilnú hladinu dopamínu, serotonínu a ďalších neurotransmiterov. Tradičný prístup – začať deň so svitaním a odpočívať po západe slnka – je stále najprirodzenejším spôsobom regenerácie tela i mysle. Hoci dnes väčšina ľudí nezaspáva so západom slnka, tradičná čínska medicína odporúča uložiť sa na spánok okolo 23. hodiny. V noci prirodzene klesá hladina dopamínu, zatiaľ čo serotonín sa premieňa na melatonín, ktorý napomáha zaspávaniu. Hodinu pred spaním by sme už nemali pozerať do modrého svetla displejov či monitorov, ale vyhnúť by sme sa mali aj stresujúcim myšlienkam.
Keď niekomu v ťažkostiach pomôžete a vidíte, ako sa mu rozžiaria oči, pocítite vo vnútri hrejivú a radostnú vlnu. Tento pocit ale nie je pominuteľný – výskumy potvrdzujú, že konanie dobra prospieva mozgu aj telu a môže dokonca predĺžiť život. Či niekomu venujete čas, peniaze alebo pomocnú ruku, znižuje to mieru depresie aj každodenného stresu.
Hudba má výrazný vplyv na našu náladu. Kvalitná hudba podporuje vyplavovanie endorfínov a dopamínu, čo upokojuje nervovú sústavu a navodzuje pocit pohody. V posledných rokoch sa z muzikoterapie stala dôležitá forma podpornej liečby depresie a ďalších psychických problémov. Nie každá hudba je však telu prospešná - niektoré žánre môžu naopak depresiu prehlbovať. Muzikoterapeuti preto starostlivo volia relaxačné a upokojujúce skladby, ktoré uľavujú od napätia.
Ľudia, ktorí žijú pod stresom a ľahko sa rozčúlia, by si mali každý deň vyhradiť chvíľu na pokojné sedenie a meditáciu. Tento proces nielen uvoľňuje svalové napätie a odstraňuje rušivé myšlienky, ale taktiež prináša vnútorný pokoj a radosť.
Vydajte sa na prechádzku do prírody – do lesa, do hôr, k jazeru alebo kamkoľvek, kde môžete vyčistiť myseľ, uvoľniť srdce a načerpať vnútornú radosť. V prírode môžete dýchať čerstvý vzduch, dotýkať sa pôdy alebo nasávať slnečné lúče - všetko prirodzene stimuluje tvorbu serotonínu. Podľa profesorky biológie Dorothy Matthewsovej z The Sage Colleges môžu ľudia v prírode vdychovať pôdne baktérie, napríklad Mycobacterium vaccae, ktoré podľa výskumov zvyšujú hladinu serotonínu a znižujú úzkosť.
Možno sa vám niekedy stalo, že keď ste prežívali ťažké obdobie, povedal vám priateľ: „Usmej sa.“ A vy ste si v tej chvíli pomysleli, že vôbec nechápe, čím prechádzate. Napriek tomu má úsmev svoje opodstatnenie, aj keby mal byť len pre vás samotných. Úsmev skutočne dokáže priniesť radosť – podporuje vylučovanie dopamínu, serotonínu a ďalších „látok šťastia“, čím zlepšuje náladu a tlmí stres. Pravidelný smiech posilňuje imunitný systém a môže prispieť k dlhšiemu životu.
Vôňa niektorých prírodných bylín môže podporiť vylučovanie serotonínu, endorfínov a ďalších látok, ktoré zlepšujú náladu. Bylinky ako levanduľa, vanilka, ruža či harmanček majú prirodzene antidepresívne účinky. Éterické oleje z týchto rastlín je možné využiť pri masáži, kúpeli alebo obyčajným vdychovaním vône. Môžete si ich tiež pestovať v kvetináči v spálni – nielen na skrášlenie priestoru, ale aj na podporu pokojného spánku.
Z uvedených bylín si možno tiež pripraviť čaj, ktorý povzbudí myseľ a telo, najmä pri únave:
Negatívne myslenie je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa cítime nešťastní. Každému z nás sa v hlave objavujú temné alebo sebakritické myšlienky, ale pozitívny prístup sa dá trénovať.
Aktívnym vyvolávaním pozitívnych emócií sa v mozgu zvyšuje syntéza serotonínu. A pokiaľ v tomto tréningu vytrváte, váš spôsob myslenia sa časom zmení – pozitívne nastavenie začne prevažovať, a vy sa budete prirodzene cítiť lepšie.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik