Niečo podobné, ale dobrovoľné a naozaj chvályhodné sa začína objavovať v našich mestách. Žiaci a študenti pracujú na úprave mestskej zelene.Klobúk dolu! Dajme si zo dva príklady.
Pezinok spojil sily s budúcimi odborníkmi na zeleň. V rámci odbornej praxe sa do úprav verejných priestranstiev v meste zapojilo 13 študentov s dvomi pedagógmi zo Spojenej školy Malinovo zameranej na záhradníctvo a floristiku. Informuje o tom samospráva.
Primátor Pezinka Roman Mács upozornil, že výsledkami spolupráce je napríklad tieňomilný záhon pri dome kultúry, ktorý rešpektuje miestne podmienky, a tiež obnova výsadieb pod javormi na Radničnom námestí, ktorá esteticky dopĺňa centrum mesta. V spolupráci i jej pokračovaní vidí primátor veľký význam. „Je to výhodné pre mesto aj pre študentov - študenti získavajú prax, my odbornú pomoc. Verím, že sme položili základy dlhodobej a inšpiratívnej spolupráce,“ uviedol.
Pripomenul, že spolupráca s odbornými školami je súčasťou stratégie Pezinka byť mestom, ktoré rozvíja verejné priestory zodpovedne, udržateľne a s dôrazom na kvalitu. V podobných projektoch chce preto Pezinok pokračovať.
Študenti zo Strednej odbornej školy (SOŠ) Pod Bánošom v Banskej Bystrici zas získavajú praktické skúsenosti medzi pracovníkmi Záhradníckych a rekreačných služieb (ZAaRES). Aktuálne im pomáhajú pri výsadbe kvetinových záhonov, postupne ich zapoja do kosieb a ďalších aktivít. Myšlienkou projektu je vychovať si stálych zamestnancov či brigádnikov tak, ako to bolo kedysi. TASR o tom informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.
„Prvý kontakt so školou sme nadviazali pri projekte Zelená zóna Sásová pred dvomi rokmi. Boli sme vtedy s nimi konzultovať zakladanie biodiverzitných, pre včely atraktívnych lúk. Keď sme sa dozvedeli, že študenti chodia na povinnú prax, začali sme sa pohrávať s myšlienkou, že by sme s nimi uzatvorili stabilnejšiu spoluprácu. Počas minulej jesene sme napokon podpísali zmluvu a začali k nám chodiť na odborný výcvik,“ vysvetlil Ondrej Chramec zo ZAaRES.
Študenti navštevujú pracoviská ZAaRES jedenkrát do týždňa. V ranných hodinách s nimi majsterka preberá potrebné učivo do školy, potom sú začlenení na konkrétne pracoviská. Odchádzajú v čase obeda. Aj keď ide o študentov vzdelávajúcich sa v odbore poľnohospodárstvo, postupne si prejdú všetkými činnosťami, ktoré ZAaRES vykonáva.
„Hoci sú prioritne zameraní na poľnohospodárstvo, myslím si, že družstvá nie sú len o traktoroch a zvieratách, ale aj o zeleni, kvetoch a estetike. Takáto spolupráca môže byť prínosom a priniesť na oboch stranách želané výsledky,“ doplnil riaditeľ SOŠ Pavel Fiľo.
Väčšinu času trávia pri príprave kvetov v skleníkoch, miešaní substrátu do mobilných kvetináčov, výsadbe kvetov, údržbe tieňoviska. Študentov postupne zaškolia na používanie malých mechanizmov.
„Naše mesto má už mnoho pozitívnych skúseností vďaka spolupráci so študentmi stredných či vysokých škôl. Som rád, že spoluprácu so SOŠ Pod Bánošom rozširujeme o ďalšie aktivity. Okrem pravidelných dodávok medu do 27 materských škôl a mestských detských jaslí si môžeme byť vzájomne nápomocní aj v oblasti starostlivosti o zeleň. Nielenže študenti naberú praktické skúsenosti, ale pomôžu ZAaRES pri bežných činnostiach,“ dodal primátor Ján Nosko.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik