Ján Ferenčák: Prezidentovo veto neprelomím (VIDEO)
19 | 04 | 2025 I Eka Balaskova

Poslanec NR SR Ján Ferenčák (Hlas-SD) sa stotožňuje s názorom prezidenta SR Petra Pellegriniho na rentu pre generálneho prokurátora Maroša Žilinku. On sám za zákon zahlasoval, pretože si myslel, že poslanecký návrh zákona prešiel koaličnou radou. Predpokladal tiež, že takúto správu má aj prezident. Vyzerá to, že to odkomunikované nebolo a ak bude dané na prelomenie jeho veto, tak ja ho nepodporím, avizoval Ján Ferenčák v diskusii s Michalom Kovačičom.

Na klube k tejto téme stretnutie ešte neprebehlo, preto nevie, ako budú hlasovať stranícki kolegovia. Má to byť téma, ktorá má byť otvorená na ďalšiu schôdzu. On sám hlasoval za, lebo mu bolo povedané, že zákon bol odkomunikovaný a súhlasili s ním všetky koaličné strany.

„V tom prípade, ako poslanec koalície som predpokladal, že je to prekonzultované so všetkými a tak som podporil tento zákon,“doplnil vlastné dôvody. Bolo mu to síce zvláštne, no ak by to nebol precedens, tak by to nepodporil. „Toto vyzerá, že je to precedens,“ dodal.

Ani áno, ani nie

Odmietol však potvrdiť špekulácie o tom, že renta by mala byť motiváciou pre Maroša Žilinku, aby skončil vo funkcii.

„Môžeme sa domnievať, že takýto úmysel by tam mohol byť, ale ja ho neviem potvrdiť, ani vyvrátiť, takže asi je to jedna z možností,“  domnieva sa poslanec. Ak by prišlo k tomu, že by skutočne na post generálneho prokurátora kandidovali buď Dávid Lindtner, alebo Marek Para, hlasoval by až po tom, čo by si dôsledne naštudoval ich profily, keďže osobne ich nepozná.

Minister Huliak chce debatu o rente pre generálneho prokurátora, reaguje na Pellegriniho
Šéf mimoparlamentnej Národnej koalície a minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) sa bude na koaličnej rade pýtať na okolnosti legislatívy, ktorá rieši nárok generálneho prokurátora na výsluhový dôchodok. Tvrdí, že ho k tomu... Čítať ďalej
16 | 04 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR

Kde vziať na zrušenie transakčnej dane

Ďalšia vec, ktorú prezident Pellegrini kritizoval, bola transakčná daň. Ani jemu, ani Andrejovi Dankovi to nedáva logiku. Ten podpísal návrh na jej zrušenie pre živnostníkov a malých podnikateľov. Ján Ferenčák upozorňuje, že súčasťou koaličnej rady, ktorá rokovala o zaradení transakčnej dane do hlasovania parlamentu bol aj Andrej Danko – súhlasil s ňou a tiež za ňu hlasoval.

„Len prišiel 1. apríl, kedy táto daň začala platiť a pán Danko začal hovoriť, že je to zlá daň, že ju treba zrušiť pre určité skupiny, ako sú živnostníci. Zachytil som vyjadrenie pána premiéra, že ak koaliční partneri chcú zrušiť túto daň, bolo by aj vhodné, keby povedali, ako tie výdavky vykryť,“  upozornil Ferenčák.  

Ten tiež pripomenul slová ministra financií, že transakčná daň je dočasná, nie trvalá s tým, že má slúžiť na ozdravenie verejných financií po šafárení minulých vlád.

„Ak dôjde k obmedzeniu, alebo zrušeniu, ten výpadok musí byť nahradený. Ak pán Danko má výsledok, nech to predloží, nech to zdôvodní na koaličnej rade a môže to byť prijaté,“  hovorí poslanec s tým, že ani on nie je fanúšikom transakčnej dane. Zahadzovať by sme ju však nemali, veď aj Európska komisia o nej v určitom období uvažovala.

Nie je to hlúpa daň

Zarazilo ho tvrdenie opozičných poslancov o tejto dani, ako o hlúpej. Chápe, že nie vo všetkých prípadoch je transakčná daň korektná. „V týchto prípadoch by mala byť odstránená a potom do budúcna nie je prospechom pre rozvoj ekonomiky, tak z môjho pohľadu by mala byť aj zrušená. Predpokladám, že prídu opatrenia na to, aby sa mohla zrušiť,“  dodal Ján Ferenčák.

Celková kondícia koalície

Nedávno premiér SR upozornil, že koalíciu kritizujú ľudia, ktorým sa rozpadajú kluby. Ján Ferenčák zhrnul, ako bola koalícia kreovaná, neskôr prišla kríza, po ktorej prekonaní má koalícia znovu 79 poslancov.

„Ja to teraz hodnotím tak, že občania očakávajú výsledky práce, pretože nie je zmyslom mať stabilizovanú koalíciu, alebo mať garantovaný počet poslancov. Zmyslom je, že títo poslanci a tí, ktorým dali dôveru, čiže vláda, vykonávali svoju činnosť v prospech občanov,“  vysvetlil poslanec a vymenoval niekoľko dôležitých rezortov.

Gyimesi: Obrovský presah mimovládok do politiky je jasný (VIDEO)
Maďarská aliancia nedokáže vysvetliť pravé dôvody toho, prečo bol Gyimesi Győrgy zo strany vylúčený. Ohradzujú sa akýmsi poškodením dobrého mena strany, ktorého sa mal dopustiť. V relácii Karty na stôl poradca ministra životného prostredia hovorí,... Čítať ďalej
19 | 04 | 2025 | Eka Balaskova

Treba rokovať, nie odkazovať si cez médiá

Napriek množstvu drobných politických subjektov, ktoré pôsobia hlavne v rámci SNS je podľa neho vláda schopná nájsť kompromis, sadnúť si za jeden stôl a dohodnúť sa na ďalšom pokračovaní. On sám teraz očakáva skutočnú prácu pre ľudí, ktorú deklaruje aj Hlas-SD. Preferoval by ale, že ak vznikajú rozpory, mali by sa komunikovať nie cez médiá, ale cez koaličnú radu. Odtiaľ by už do parlamentu mali prísť zákony, pri ktorých nebudú vznikať ďalšie rozpory. „Nie je to dobrý signál ani verejnosti, nie je to dobrý signál ani vám, novinárom, že vždy sú tam nejaké hádky, ktoré môžu znamenať aj naštrbenie dôvery medzi jednotlivými partnermi,“  dodal Ján Ferenčák.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".

Je to jediná cesta, ako môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok