Zachráňme si život - ale nie ekoterorizmom
19 | 04 | 2025 I Ivan Brožík

"Je najvyšší čas, aby sme začali riešiť existenčne dôležité problémy – obrovské ekologické a sociálne krízy – zmenu klímy, rozpad biodiverzity, zamorenie pôdy, vzduchu a vody toxickými odpadmi, sociálnu nerovnosť." Píše pre web noveslovo.eu Augustín Rosa, prekladateľ a vydavateľ. 

Už úvodné konštatovanie autora musí zamraziť nás všetkých. "Prekročili sme šesť z deviatich planetárnych procesov, ktoré určujú stabilitu a podporu života na Zemi. Narušili sme energetickú rovnováhu planéty, ktorá sa tvorila milióny rokov."

Nie je nič dôležitejšie

"Ako zachovať funkčné podmienky života – a my ich ničíme. Venujeme sa len svojim záujmom, bez ohľadu na širšie súvislosti životného prostredia. Realita je neúprosná – bez života nebudú ani ľudia, ani politika, ekonomika, vojny, umenie – nebude nič, čo dnes ľudia považujú za dôležité." Varuje Augustín Rosa.

Z miliónov foriem života na Zemi len jeden živočíšny druh – Homo sapiens – dokázal spôsobiť existenčnú pohromu

"Hlavnou príčinou je presvedčenie ľudí o vlastnej nadradenosti nad živou a neživou prírodou, aj medzi sebou navzájom. Tento dominantný svetonázor – antropocentrický postoj – ničí podmienky života na Zemi. Dá sa však „postoj“ nejako kvantifikovať a analyzovať?" Pýta sa autor citovaného textu.

Spoločným menovateľom všetkých životných procesov je premena energie z jednej formy na inú

Podľa Rosu "to platí aj pre ekonomickú činnosť. Na výrobu a prevádzku áut, lietadiel, lodí, elektronických zariadení a celej ľudskej infraštruktúry je potrebná energia. Spotreba energie je preto objektívnym ukazovateľom miery súladu alebo konfliktu každého živého organizmu s ekosystémom, v ktorom existuje."

"Do roku 1970 priemerná ročná spotreba primárnej energie nebola vyššia ako 80 GJ na obyvateľa – dnes je v mnohých krajinách 1,5 až 10-krát vyššia.

Pritom spotreba do 60-80 GJ umožňuje vysokú kvalitu života ľudí – dobrú stravu, zdravie a dĺžku života, nízku dojčenskú úmrtnosť, vzdelanie, vedu, kultúrne vyžitie (V. Smil: Energy and Civilization). Všetko nad touto úrovňou je sprostým plytvaním prírodnými zdrojmi, ktoré planéta Zem nedokáže dlhodobo obnovovať a poskytovať ľuďom ako tzv. ekosystémové služby.

 
Na energetickú spotrebu Západu sú potrebné zdroje dvoch až piatich planét Zem

"Za „vyspelosťou“ a blahobytom Západu je jeho nadradenosť.

Ničivé dôsledky vplyvu ľudí na planetárne podmienky života popisujú vedy o Zemi. Ich záver je jednoznačný – ak ľudia nezmenia svoj nadradený prístup k svetu, dôsledkom bude narušenie stability planetárnych systémov a zredukovanie biodiverzity, vrátane ľudského druhu. To nie je názor, to je fakt." Varuje Augustín Rosa.

Čo je teda príčinou, že ľudia pília konár pod sebou?

"Podľa jedného názoru konanie ľudí vychádza z podstaty nášho druhu. Ľudia sú od prírody chamtiví, sebeckí a agresívni. Ako každý iný druh, ktorý nemá prekážky, ktoré by regulovali jeho rast, aj ľudia nadmerne využívajú životné prostredie. Expanziu ľudstva máme vraj akceptovať ako fakt a konečné riešenie nechať na prírodu.

Podľa iného názoru sú ľudia mimoriadni, niečo ako všemocní bohovia – aj keď doteraz iba bezohľadní bohovia. Náš príbeh však pokračuje, v určitej fáze vývoja sa zlepšíme, využijeme svoje technologické a vedecké schopnosti, a problémy vyriešime. Potom bude ľudstvo pokračovať ako skutočne výnimočný druh. Ovládnutie prírody teda akceptujme ako zjavný údel ľudstva."

Vedomie nadradenosti a technická zdatnosť sú v pozadí množstva zločinov, ktoré ľudská kultúra spáchala na živom aj neživom svete

"Nadradenosť je spoločným menovateľom sociálnej nespravodlivosti, rodovej či rasovej nerovnosti, militarizmu. Vedomím nadradenosti je presiaknutý celý ľudský svet.

Dominantné ideológie (politické, náboženské, ekonomické) tisícročia propagujú a posilňujú svetonázor, že ľudské bytosti sú nadradené všetkým ostatným formám života a majú právo ich využívať. Vedomie ľudskej nadradenosti funguje ako všeobecné presvedčenie, že Zem patrí ľuďom, že planéta pozostáva zo zdrojov na zlepšenie blahobytu ľudí, a že ľudský druh je „očividne“ nadradený všetkým ostatným."

"Náš deštruktívny vplyv na ekosféru aj medziľudské vzťahy pochádza z vedomia nadradenosti – nie z bytostných zlých alebo božských vlastností ľudskej povahy."

Svetonázor nadradenosti spôsobuje slepotu ľudí pred veľkoleposťou toho, čo nenapraviteľne ničíme

"Oberá ľudstvo o jeho dôstojnosť. Znemožňuje našu úctu k životu. Podporuje nekonečné formy násilia vo sférach mimo ľudí aj v medziľudských vzťahoch. Ľudská nadradenosť dáva falošný pocit bezpečia a vytvára klamlivý dojem, že ľudia svojou inteligenciou, vynaliezavosťou a technologickou zdatnosťou dokážu vyriešiť každý problém. Dnes však vidíme, že existenčne dôležité problémy technikou neriešime, ale naopak – vytvárame. Podľa N. Chomského je ľudstvo na križovatke. Buď budeme pokračovať na ceste sebazničenia, alebo rozvinieme nové vedomie, ktoré kladie prežitie a zdravie planéty do centra rozhodnutí.

Vyšším princípom existencie ľudí a víziou, ktorá môže ľudstvo zjednotiť, je zachovanie života. Aj ten ľudský je možný len za podmienok, aké príroda tvorila miliardy rokov. Pre zachovania života je nevyhnutné zmeniť proti-prírodný, antropocentrický postoj na pro-prírodný, ekocentrický. Ako si ľudia ustanovili dopravné predpisy, aby sa navzájom na cestách nepozabíjali, tak si teraz musia uzákoniť nedotknuteľnosť ekosystémov Zeme a tomu podriadiť svoje aktivity.

Zem nemusíme chrániť, stačí ju rešpektovať. Lebo ak vojnu so Zemou ľudia vyhrajú, tak definitívne prehrajú." Píše vo svojom (redakciou HD krátenom) texte pre noveslovo.eu Augustín Rosa.

Deň, keď stíchnu zvony - Kresťania si pripomínajú smrť Ježiša Krista
Veľký piatok, ktorého názov sa podľa Rímskeho misála zmenil na Piatok utrpenia Pána, je pre kresťanov spomienkou na deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista. V katolíckych kostoloch sa v tento deň ako jediný deň v roku neslúži svätá omša,... Čítať ďalej
18 | 04 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok