Veľkonočné konzumné riziko - odborníci radia, ako si užiť Veľkú noc v pokoji a zdraví
18 | 04 | 2025 I Bari Zajačková

Veľkonočné sviatky sú, žiaľ, spojené aj s nárastom pacientov v nemocniciach. Tak napríklad Národný ústav detských chorôb v Bratislave očakáva podobné čísla ako vlani, keď denne ošetrili až 170 malých pacientov.

Veľkonočné sviatky prinášajú okrem oddychu a rodinných stretnutí aj zvýšené riziko úrazov a zdravotných problémov u detí. Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave sa pripravuje na nápor pacientov a upozorňuje rodičov na najčastejšie prípady, s ktorými sa počas sviatkov stretávajú.

Tráviace ťažkosti aj opitosť tínedžerov

"Počas sviatkov najčastejšie ošetrujeme deti s tráviacimi ťažkosťami, alergickými reakciami či úrazmi končatín a hlavy po pádoch," uvádza Dana Kamenická, hovorkyňa NÚDCH. Medzi vážnejšie prípady patria náhodné požitia liekov najmenšími deťmi a intoxikácie alkoholom u tínedžerov.

Zarážajúce sú štatistiky z minuloročných sviatkov, keď lekári ošetrili denne 150 až 170 detí. Podobné čísla očakáva nemocnica aj tento rok. Okrem typicky "sviatočných" diagnóz pretrvávajú aj respiračné ochorenia a horúčkové stavy.

Rodičom pomôže mobilná aplikácia

NÚDCH pripomína, že rodičom v domácom prostredí môže s posúdením zdravotného stavu detí pomôcť mobilná aplikácia. Tá umožňuje sledovať symptómy, vyhodnocovať ich intenzitu a trvanie, a poskytuje rady, ako postupovať pri život ohrozujúcich stavoch.

Odborníci radia: Sviatky bez tlaku

Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň odporúča, aby ľudia využili veľkonočné voľno na načerpanie síl a vyhli sa zbytočnému tlaku z predstavy "dokonalých sviatkov". Namiesto zamerania sa na tradície a povinnosti radí úrad tráviť čas v prírode, stretávať sa s blízkymi alebo si jednoducho dopriať chvíľku pre seba.

"Ako si čas počas sviatkov naplníte, závisí len od vás," pripomína ÚVZ a dodáva, že práve kvalitný spánok, vyvážená strava a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu tvoria základ psychickej pohody.

Prechádzky miesto posedení

Odborníci tiež odporúčajú presunúť rodinné stretnutia z interiérov do prírody. "Prechádzku si užijú mladí i starší a možno pri nej zvoliť akékoľvek miesto či náročnosť," uvádza ÚVZ. Podľa úradu sa ľudia často vonku cítia uvoľnenejšie, čo vedie k lepším a prirodzenejším rozhovorom.

Okrem sociálnych benefitov má pobyt v prírode preukázateľné pozitívne účinky na psychické zdravie - znižuje stres, zlepšuje náladu a podporuje celkové zdravie.

Zdroj: TASR

Na dobré kšefty stačí málo - za chrbtom zopár podplatených médií a politikov
Diskusia Na palete s podnikateľom s nehnuteľnosťami a spolumajiteľom bratislavského hotela Carlton Erikom Mikurčíkom bola zaujímavá a veľavravná. S jeho menom sa už osem rokov spája kauza Carlton, v ktorej figuruje aj známa technologická firma... Čítať ďalej
18 | 04 | 2025 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok