Takto si charitu určite nepredstavujem (VIDEO)
19 | 04 | 2025 I Eka Balaskova

Mimovládny sektor je skutočne oblasť, ktorá sa na lobovanie v prospech zmien politických rozhodnutí zameriava najviac. Podľa europoslanca Erika Kaliňáka (Smer-SSD) to konštatuje aj Dvor európskych autitorov, ktorý upozornil na to, že na tieto účely EK využíva mimovládny sektor. Europoslanec o tom hovoril v relácii Král na ťahu v televízii ta3.

Poslanci NR SR schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Prináša viaceré zmeny. Pre organizácie sa má napríklad zaviesť povinnosť vypracúvať výkaz o transparentnosti a sprístupňovať informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami. Aj o ňom bola diskusia na ta3, ktorá prebiehala medzi politikmi Smeru a PS.

Lobuje sa všade

„Nalievajú sa miliardy, aby sa lobovalo v iných inštitúciách EÚ. Napríklad aj v EP, aby prijímal rozhodnutia, o ktorých si myslí, že sú správne,“  vysvetlil europoslanec lobing prebiehajúci v európskych inštitúciách. Podľa neho sa to týka aj „zelenej“ politiky.

K schválenému zákonu o mimovládkach doplnil, že zákon mimovládnemu sektoru nič nezakazuje ani neobmedzuje. Jediné, o čo navrhovateľom ide, je transparentnosť. Pripúšťa, že organizáciám, ktoré pracujú s viac ako 30-tisícovým rozpočtom, to nepatrne zvýši administratívu.

Pripomenul tiež nedávny škandál v Česku, kedy bol na päť a pol roka odsúdený človek, ktorý sa tváril, že zbiera peniaze na pomoc Ukrajine. „Pretože spreneveril milióny českých korún. Máme podozrenia, že sa takéto niečo dialo aj pri 16-miliónovej priamej dotácii, ktorú dostala Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS),“dodal.

Kto platí neziskovky? Poslanci schválili zákon, ktorý odhalí pravdu
Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Prináša viaceré zmeny. Pre organizácie sa má napríklad zaviesť povinnosť vypracúvať výkaz o transparentnosti a sprístupňovať... Čítať ďalej
16 | 04 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR

Liga za duševné zdravie

„Keď som si čítal ich správu, má 170 strán. Na 169-tich stranách máte exkluzívne všetko popísané – fotky, kde boli, čo robili. Dokonalé, presne tak, ako si to my predstavujeme, klobúk dole pred nimi. A potom tam máte zrazu projekt za 2,2 milióna, kde je v jednom maličkom odseku napísané, že spravili sme 900 festivalov, 1200 športových podujatí a 9-tisíc podporných skupín,“  hovorí o príklade Ligy za duševné zdravie.

Erik Kaliňák sa bližšie venoval aj zmieňovanej priamej dotácii pre NOS. Tá 16,5 miliónovú dotáciu rozdelila medzi 46 subjektov, ktoré zobrali 2,2 milióna a nevydali ani výročnú správu.

Zhrnuté v jednej vete

Z debaty s poslankyňami PS v relácii si divák vzal jedno poučenie – Progresívne Slovensko ide čisto o OĽaNO a Igora Matoviča tu rozpráva iba o kriminalizácii Smeru, pretože s nimi inak bojovať nevedia.

„Celý tento zákon by som zhmotnil v jednej jedinej vete – prijímame ho preto, aby sa tu za päť, možno desať rokov neobjavilo ďalšie video otca pána Šimečku, ktorý nám povie, že bez takých a takých financií a bez takého a takého oligarchu by neporazili štvrtú vládu Roberta Fica,“  priblížil šéf premiérovho poradného tímu.

Ako si (ne)predstavuje charitu

Ak niekto, ako napríklad mama predsedu PS podá projekt na 50-tisíc, určite by podľa europoslanca 35-tisíc z tej sumy nemalo byť vyfakturovaných do vreciek jej a jej kolegyne.

„K tomuto zákonu, ku ktorému neprebieha žiadna vecná diskusia, sa vyjadrili absolútne všetci od Národného strediska pre ľudské práva, cez expertov OSN, cez Radu Európy, cez EK, Via Iuris... Všetci k tomu povedali názor a výsledkom je, že prišli s nálepkou na ústa a povedali – nie „ruský“ zákon,“  doplnil Erik Kaliňák.

Chmelár bráni Laššákovú pred obviňovaním z "exitu"
Politológ a historik Eduard Chmelár v predvečer veľkonočných sviatkov šokoval tých, ktorí si prečítali len prvý riadok jeho statusu na Facebooku. Tí, čo sa v čítaní dostali aj ďalej pochopili, že v podtitulku v zátvorke uvádza – ako progresívci... Čítať ďalej
18 | 04 | 2025 | Eka Balašková

Byrokratická záťaž

Byrokratická záťaž, ktorú má zákon podľa jeho odporcov priniesť organizáciám a orgánom štátnej správy spočíva vo vyplnení jedného tlačiva.

„A pri žiadostiach vyplývajúcich z infozákona sme sa dohodli aj so stranou Hlas, predložil sa pozmeňovací návrh, ktorým sa stanovuje, že sa nemôžete pýtať na dotácie, ktoré sú nižšie ako 3-tisíc eur, respektíve ak úhrnne za rok nezískala MVO-čka viac, ako desať tisíc,“  vysvetlil europoslanec, podľa ktorého takto je zabezpečená ochrana malých organizácií od byrokratickej záťaže.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".

Je to jediná cesta, ako môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok